Спеціальні потреби

Бійки у парламенті вдаряють по іміджу України


Коментатори іноземних телеканалів представляли їх, як «фото-тижня» і підсміювалися в ефірі. Хоча, за свідченнями експертів, самим українцям це вже не в новинку, такі силові суперечки б’ють по іміджу України.

Найсильніше вдаряє навіть не те, що національні законотворці зображені у такому войовничому світлі, а те, що потенційні інвестори одразу ставлять питання, якщо кожне непорозуміння буде виливатися у блокування трибуни, то чи буде час приймати закони?

«Те, що зараз відбувається у Верховній раді, і те, якою буде ситуація у майбутньому, буде визначати, яким інвестори сприймають інвестиційний клімат в Україні. А це у великій мірі буде впливати на спроможність країни відповідати на фінансові виклики, з якими стикнулася економіка», – сказав Голосу Америки президент Американської торговельної палати в Україні Хорхе Зукоскі.

Всіх інвесторів можна розділити на дві групи – ті, хто вже працюють на українському ринку та вклали у нього свої ресурси, а також інші – які потенційно могли би вийти на ринок, але поки зважую всі плюси та мінуси. За словами Зукоскі, не дивлячись на те, до котрої групи належить інвестор – він завжди стежить за тим, що відбувається у Верховній раді.

«Їх цікавить чи новий склад уряду зможе забезпечити стабільність та передбачуваність для інвесторів у майбутньому, особливо це стосується того, які приймаються закони і як вони впроваджуються», – сказав Зукоскі.

Вони заблокували роботу парламенту, а мали б займатися тим, що обговорювати приєднання України до Митного союзу, вести аналітичні розмови про бюджет та інше.
Тарас Березовець,
ПОЛІТ ТЕХНОЛОГ

Навіть прем’єр-міністр Микола Азаров помітив тенденцію назвавши неприпустимим, що питання починають вирішувати силою.

«Невже комусь може сподобатися, що в новинах всіх телеканалів світу через це Україна поставала в негарному світлі?», – запитав прем’єр-міністр. «Декілька разів дебати переходили у фізичне, навіть агресивне протистояння, що неприпустимо для законодавчого органу цивілізованої країни».

Від сутичок та блокувань можуть програвати деякі опозиційні партії, так само, як і провладна, переконують експерти. Поки парламент паралізований, кожен займається своїми справами: президент опікується своїми питаннями та неофіційними візитами, а депутати просто тягнуть час.

«Вони заблокували роботу парламенту, а мали б займатися тим, що обговорювати приєднання України до Митного союзу, вести аналітичні розмови про бюджет та інше», - сказав Голосу Америки політ технолог Тарас Березовець. «Це справляє негативний вплив на імідж країни. Бійки є і в тайванському, і японському парламентах, але нашій культурі ця традиція не притаманна. Цього немає в тій же Білорусі, Росії, на кажучи вже про європейські країни. Від цього програє увесь парламент в очах суспільства, яке за нього проголосувало».

Від такої ситуації поки виграють представники ВО «Свобода», які на фоні інших, втілюють стратегію роботи партії у парламенті, вважає експерт. Проте, це може тривати недовго, експерти вважають, що спилювання паркану перед парламентом, блокування трибуни через мовне питання, силове вирішення проблеми з «тушками» було просто намаганням закріпити свої позиції.

«Я думаю, що така тактика «Свободи» тільки на перших етапах, до кінця року ситуація зміниться на протилежну, а вони у спокійному руслі почнуть працювати», – сказав Березовець.

Така радикальна поведінка «Свободи» може зіграти і проти них, переконаний завідуючий лабораторією мас і спільнот Інституту соціальної та політичної психології Вадим Васютинський. Головний аргумент, що зараз суспільство чекає на вирішення питань, а якщо цього немає – воно розчаровується.

«Багатьом подобається, що «Свобода» активно виступає за переконання, але можуть бути дві-три акції, а потім такий стиль роботи стане деструктивним», – сказав Голосу Америки Васютинський. «Правда і те, що їх підштовхують до таких дій, але знаючи особливість цієї політичної сили, можна спрогнозувати їх реакцію на ті чи інші дії, а цим деякі партії можуть маніпулювати».

Як приклад, експерт наводить мовне питання, після того, як представники ВО «Свобода» заявили, що не дадуть нікому виступати російською – це може стати легким прийомом для інших зірвати будь-яке засідання.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG