США продовжуватимуть надавати розвіддані Україні. Держдеп відреагував на усунення від посад Баканова, Венедиктової

Генеральний прокурор України Ірина Венедіктова відвідала братське поховання в Бучі, на околиці Києва, 13 квітня 2022 року. (Фото FADEL SENNA / AFP).

США відомо про усунення від посад голови Служби безпеки України Івана Баканова та генпрокурорки Ірини Венедіктової, але ці кадрові рішення не вплинуть на обмін інформацією між правоохоронними органами країн і розслідування. Про це заявив офіційний представник Державного департаменту США Нед Прайс у понеділок, 18 липня.

«Що стосується новин, які ми чули з Києва, ми знаємо про них і продовжуватимемо уважно стежити за ситуацією. Ми щодня контактуємо з українськими партнерами. Але ми покладаємося на установу, а не персоналії. Звичайно, були стосунки між генпрокурором і особами в цій будівлі та між відомствами. Але я впевнений, що особисті стосунки можна побудувати з майбутнім генеральним прокурором. Ми сподіваємося, що інформація, якою ми ділимося з нашими українськими партнерами, допоможе їм побудувати аргументи для притягнення до відповідальності тих, хто ймовірно вчинив воєнні злочини та інші звірства», – сказав представник Держдепартаменту.

«Справа в тому, що підзвітність і те, що корисно з точки зору побудови цих справ, часто не є особливо чутливими. І дуже багато інформації, багато з того, що ми регулярно передаємо до Генеральної прокуратури, є інформацією з відкритих джерел. У нас є стосунки з українськими колегами щодо обміну розвідданими. Тобто ми продовжуємо це робити. Це важливий елемент допомоги, яку ми надаємо нашим українським партнерам, намагаючись допомогти їм захиститися», – додав він.

Дивіться також: У Гаазі обговорюють, як притягти до відповідальності винних у воєнних злочинах, скоєних під час російського вторгнення в Україну

Відсторонення від посад українських високопосадовців прокоментували напередодні і в Білому Домі. Під час брифінгу речниця Карін Жан-П’єр сказала, що вони, зазвичай, не коментують персональні призначення в інших країнах, і додала:

«Зі свого боку, ми продовжуватимемо працювати з нашими партнерами в Україні, щоб допомогти їм захиститися від російської агресії, а також з Генеральною прокуратурою України, оскільки вони документують військові злочини та звірства, які чинять російські сили в Україні. Ми також продовжуємо підтримувати поточні антикорупційні реформи в Україні».

17 липня президент України Володимир Зеленський відсторонив від посади генпрокурора Ірини Венедіктової. Іншим указом виконання обов’язків генпрокурора покладено на Олексія Симоненка.

Крім того, Зеленський усунув з посади голову СБУ Івана Баканова. Його усунули за статтею 47 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України «Невиконання (неналежне виконання) службових обов'язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків або створило загрозу настанню таких наслідків, є підставою для усунення такого військовослужбовця від виконання службових обов'язків».

У вівторок, 19 липня, Верховна Рада підтримала подання президента Володимира Зеленського про звільнення Ірини Венедіктової з посади генерального прокурора України, повідомив народний депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк. За даними Железняка, подання підтримали 264 народні депутати

Верховна Рада також підтримала подання президента Володимира Зеленського щодо звільнення Івана Баканова з посади глави Служби безпеки України (СБУ), повідомив Железняк.

«Парламент звільнив Івана Баканова з посади Голови СБУ. В залі його не було. Розгляд був достатньо формальним», – написав він у телеграмі.

Сьогодні Служба безпеки України опублікувала звернення Івана Баканова, у якому він заявив – «ми займалися справами, а не піаром. Будували максимально прозорі відносини з суспільством, яке наразі чимало знає про досягнення Служби за останні 3 роки». При цьому він визнав «прорахунки, причини яких слід аналізувати окремо».

Дивіться також: Байден подякував ЦРУ за те, що вчасно попередили про плани Путіна