Спеціальні потреби

Детально: плюси та мінуси "цифрового долара"


Минулого тижня високопосадовиця Федерального резерву США викликала подив представників галузі фінпослуг, заявивши, що центральний банк США активізує розробку плану, який може завершитись випуском цифрової версії долара. Заява чиновниці вказала, що США приєднуються до зростаючого серед провідних економічних держав руху, який має на меті переосмислити обіг грошей.

США - не перша країна, яка задумалася про випуск так званої "цифрової валюти центрального банку" або CBDC. Китай грає тут провідну роль. Але значення долара для світової торгівлі та економіки робить інтерес Федерального резерву до проекту особливо значущим для розробки та прийняття певного варіанту цифрової "готівки".

Прихильники CBDC говорять про майбутнє, в якому електронні платежі між приватними особами або бізнесом можуть бути миттєвими та зберігатись постійно, без потреби в тому, щоб банк виконував функції посередника. У такій системі навіть особи, які не мають доступу до банківського рахунку, могли би легко отримувати доступ до захищених електронних платежів.

Скептики висловлюють численні застереження, включно із занепокоєнням щодо конфіденційності, і вказують на те, що система може надати урядам доступ до транзакцій, які люди хотіли би залишити приватними. Є також застереження економічного характеру. Наприклад, є побоювання, що цифровий долар, який вільно циркулює по всьому світу, може витіснити національні валюти, емітовані центральними банками менших країн.

Хороша це річ чи ні, але можливість випуску національними урядами цифрових версій власних валют набирає популярності у всьому світі. Китай відіграє тут провідну роль завядки просуванню цифрової версії юаня, яка вже обмежено використовується.

Девід Тріт, старший керівник Accenture, який керує зусиллями консалтингової фірми щодо цифрових валют, каже, що його компанія працювала з більшістю центральних банків країн G-20, і, за його підрахунками, чверть із них матиме в обігу якусь подобу цифрової валюти до 2024 року.

Зважаючи на те, що CBDC, як видається, є неминучою частиною світового фінансового майбутнього, ось деякі переваги та недоліки нової технології, що застосовується до найбільш широко використовуваної у світі валюти, долара США.

Перевага: менші коливання (low volatility - англ.)

На відміну від інших цифрових валют, таких як біткоїн, цифровий долар США мав би передбачувану вартість в один долар. Цифровий "токен", який перебуває у власника, забезпечений і гарантований Федеральним резервом.

"Немає питань щодо його цінності", - сказав Тріт. "Незалежно від того, чи це долар у вашому гаманці, на вашому ощадному рахунку або цифрова версія 1 долара у вашому цифровому гаманці, вони завжди дорівнюють 1 долару".

Перевага: ефективність

Хоча звичайні цифрові транзакції можуть здатися миттєвими, існує величезна мережа цифрової інфраструктури, яка лежить в основі навіть простого переказу грошей за допомогою Venmo, що вимагає багаторазового обміну інформацією між постачальниками фінансових послуг, що підтверджує, що особа, яка здійснює платіж, має ресурси для його покриття, а одержувач може його отримати. Поламка будь-якої частини системи може призвести до затримки підтвердження платежу.

На відміну від цього, зазначає Тріт, цифровий долар буде працювати як готівка, бо вся інформація, необхідна для підтвердження того, що транзакція відбулася, наявна у токені, що зберігається в цифровому гаманці. Коли здійснюється платіж, ця інформація кодується в самому токені, що робить цю інформацію його постійним елементом.

Це означає, що двоє людей, які мають цифрові гаманці на своїх смартфонах, теоретично можуть обмінювати цифрові долари на товари та послуги без підключення до Інтернету, якщо їх пристрої змогли підключатись через технологію ближнього зв'язку. (Коли обидва цифрові гаманці відновлять з’єднання з Інтернетом, запис транзакції зберігатиметься у „розподіленій книзі“, що додасть додатковий ступінь безпеки.)

Перевага: глобальна доступність

Надійний цифровий долар може використовуватись у всьому світі як для міжнародних, так і для внутрішніх операцій.

"Однією з ключових потенційних переваг CBDC буде зменшення витрат та фрикції при транскордонному обміні, - сказав Даніель Горфін, директор проекту "Цифровий долар", некомерційної організації, яка допомагає у просуванні цифрового долара. - Важливо, щоб США відігравали провідну роль у встановленні глобальних стандартів щодо CBDC для сприяння цьому потенціалу".

"Зважаючи на те, що цифровий гаманець на мобільному пристрої є дешевшим з технологічної, операційної та регуляторної точок зору, більше осіб, які позбавлені доступу до банківських послуг, або не мають достатнього доступу до них, зможуть отримати доступ до фінансової системи", - сказав Горфін, який відповідав на запитання "Голосу Америки" по електронній пошті. «Це, імовірно, так і буде, і у США і за кордоном; справді, досвід таких країн, як Кенія, показує, що доступ до цифрових технологій може позитивно позначитись на верствах населення з обмеженим доступом до традиційних інститутів".

Недолік: застереження щодо конфіденційності

Думка, що Федеральний резерв США буде керувати системою, яка відстежує незліченну кількість фінансових операцій, здійснених приватними громадянами, викликає тривогу у поборників конфіденційності. Багато скептиків вказують на систему цифрових юанів Китаю. Пекін розглядає доступ уряду до даних щодо транзакцій, як неодмінну частину системи .

В інтерв'ю CoinDeskTV минулого тижня Брайан Брукс, який виконував обов'язки головного регулятора національних банків США під час адміністрації Трампа, сказав, що не вважає, що США повинні йти тим же шляхом, що і Пекін.

"Ідея спрямувати всіх у [Федеральний резерв] для CBDC дуже схожа на прохання, щоб всі використовували послуги державної поштової системи", - сказав Брукс, який нині є генеральний директором платформи торгівлі криптовалютами Binance. «Я просто не думаю, що це по-американськи. Це очевидно підходить для Китаю, але я не думаю, що ми побачимо це в цій країні ".

Прихильники CBDC, такі як Тріт, заявляють, що той факт, що систему контролюватиме ФРС слід розглядати як плюс для прихильників конфіденційності, бо центральний банк буде зобов'язаний четвертою поправкою до Конституції США, яка забороняє необгрунтований обшук та вилучення особистої інформації.

Недолік: ослаблення місцевих валют

Надання особам за межами США можливості легко здійснювати взаємоплатежі в доларах США може бути корисною на індивідуальному рівні, але шкідливою для країн, які намагаються керувати національною валютою.

Якщо долар витіснить місцеву валюту, це може нашкодити купівельній спроможності залежних від неї осіб та зашкодити здатності місцевого центрального банку управляти власною грошовою масою.

Ця проблема, яку визнає Горфін, повинна бути вирішена.

"Вивчення потенціалу посилення міжнародної доларизації є розумним", - сказав він. “Можуть існувати способи пом’якшення певних ризиків, однак, зокрема, шляхом обмеження накопичень у цифрових доларах ... У довгостроковій перспективі, по мірі зростання попиту на доступ до цифрових валют, добре, щоб ці пропозиції були підкріплені сильними демократіями, які обстоюють ключові норми та верховенство права ".

Дивіться також: Велосипеди у церкві: навіщо вже понад 20 років у Нью-Йорку освячують велосипеди?

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG