Спеціальні потреби

Актуально

В атаках України дешевими іранськими дронами Росія обрала стратегію обстрілів Лондона нацистами - медіа

Вибух безпілотника у небі над Києвом під час російської атаки 28 травня 2023 р. REUTERS/Gleb Garanich

Військові аналітики коментують світовим медіа нову стратегію Росії, що атакувала цієї ночі українську столицю та інші міста іранськими дронами - загалом було здійснено 91 авіаційний удар та близько 25 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.

Росія закупила сотні порівняно дешевих іранських дронів, тож оглядачі передбачають продовження такої тактики.

CNN порівнює цю тактику із діями нацистської Німеччини, котра свого часу з подібною інтенсивністю використовувала крилаті ракети V2 проти Лондона наприкінці Другої світової війни.

Експерти газети Wall Street Journal припускають, що удари безпілотників спрямовані на виснаження української ППО, котра останнім часом завдяки західному обладнанню та зокрема американській системі Patriot демонструвала успіхи у протистоянні російським атакам.

Оглядачі CNN погоджуються: "Мета росіян у надсиланні хвиль Shahed, швидше за все, виснажуватиме протиповітряну оборону України та змусить її витрачати дефіцитні боєприпаси на купу безпілотників".

У ніч на неділю Київ вже вчотирнадцяте за місяць став об’єктом повітряних російських атак. Переважну більшість безпілотників знищила протиповітряна оборона. 41-річний чоловік загинув – повідомила в ефірі Голосу Америки керівниця східноєвропейського бюро Мирослава Гонгадзе, яка перебуває на місці події.

Росія атакувала українську столицю практично з усіх боків, є влучання на півдні, півночі, сході, заході міста та в центральних районах, пише ВВС. "Кияни описували усю ніч як безперервний феєрверк та вибухи, такої атаки на Київ не було вже кілька тижнів - з того часу, як над столицею збили одразу шість ракет "Кинджал"", - йдеться у публікації.

Лише цієї доби українські захисники знищили 58 із 59 застосованих Росією іранських ударних безпілотників Shahed – інформує Генштаб ЗСУ.

Сотні нових безпілотників-камікадзе?

У CNN наголошують, що дешевими іранськими безпілотниками, доступними Росії у великій кількості, РФ намагається "завдати хоч трохи болю Києву, який протягом більшої частини минулого року був позбавлений впливу російського вторгнення".

Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети.
CNN

Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети – інформує видання.

Раніше про це попереджав і Білий дім: координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі заявляв, що Росія планує придбати додаткові безпілотники в Тегерана для використання у війні проти України після того, як використала більшість із 400 уже придбаних іранських дронів-камікадзе.

Агенція AP нагадує, що торік адміністрація Джо Байдена оприлюднила супутникові знімки та дані розвідки, які, за її словами, свідчать про те, що Іран продав Росії сотні ударних безпілотників. США також припускали, що Іран розглядає можливість продажу Росії й сотень балістичних ракет.Раніше Голос Америки повідомляв результати британського дослідження, яке свідчить, що іранські дрони, якими Росія бомбардує Україну, базуються на вкраденій німецькій технології.

Наслідки для Ірану

"Сьогоднішній Іран є терористичним режимом, що представляє загрозу для Європи та Близького Сходу, - написав у Twitter радник президента України Михайло Подоляк. – Тегеран став ключовим союзником Москви в цій війні, свідомо постачаючи їй зброю для атак по цивільних містах. Сьогоднішня нічна атака на Київ понад півсотнею "Шахедів" – у День міста – чергове красномовне підтвердження цієї істини".

Подоляк пообіцяв, що "наслідки обов’язково будуть" та нагадав про проект постанови про запровадження санкцій щодо Ірану на 50 років. Крім того, радник президента порадив Ірану пам'ятати "закон бумеранга” та заявив: "Випущений одного разу "Шахед" обов’язково знайде шлях до свого виробника".

Адміністрація Байдена заявляла, "що залежність Кремля від Ірану та Північної Кореї - країн, які значною мірою ізольовані на міжнародній арені через свої ядерні програми та порушення прав людини, - свідчить про відчай" - пише АР.

Чому атаки посилились саме зараз

Журналісти CNN проводять паралелі між російським нападом і Днем Києва, оскільки сьогодні місто відзначає 1541 рік з часу заснування. Як писав Голос Америки, мешканці столиці святкували усупереч атакам. "Київ стоїть міцно", - твітувала голова американської дипмісії в Україні Бріджит Брінк.

"Попри... виснаження, такі напади радше загартували, ніж послабили дух містян", - підкреслили і журналісти CNN.

Вони наголошують, що у багатьох звітах упродовж останніх місяців, включно з оцінками в оприлюднених військових прогнозах США, говорилося про критичні недоліки в українській протиповітряній обороні, особливо через те, що її базова радянська система С-300 — "робоча конячка української ППО" — морально застаріла і стало все важче знаходити боєприпаси для таких систем.

Видання Politico наголошує, що масована російська атака відбулась на тлі припущень про загрозу українського контрнаступу.

Зв'язок атаки із планованим контрнаступом України вбачає також видання New York Times: "Оскільки Україна наближається до початку контрнаступу з метою повернення земель, втрачених у перші місяці війни, Москва посилила наступ на Київ".

Дивіться також:

Всі новини дня

Канабіс — задля України. Фестиваль у Колорадо для підтримки України. Відео

Канабіс — задля України. Фестиваль у Колорадо для підтримки України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00

Канабіс — задля України. Такий фестиваль нещодавно пройшов в Колорадо. Це перший американський штат, де дозволити вирощувати, продавати та вживати марихуану не лише в медичних цілях.

Спікер Маккарті: "Зеленський наш президент?" Візит на тлі суперечок у Конгресі. Що законодавці розповіли Голосу Америки?

Спікер Палати представників США Кевін Маккарті проходить Залом скульптур у Капітолії США, Вашингтон. 18 вересня 2023 р. (Фото Брендана Смяловського / AFP)

Президент України Володимир Зеленський у четвер, 21-го вересня, зустрінеться із законодавцями у Конгресі США.

Це буде його другий візит до Капітолія за час широкомасштабної російської агресії. І якщо перший його виступ перед двома палатами американських законодавців оглядачі називали історичним через безпрецедентну підтримку України, то нинішній візит на Капітолійський пагорб обіцяє бути набагато складнішим – думки багатьох законодавців розділилися щодо збільшення допомоги, їх також турбує, чи Україна зможе перемогти, чи використовує допомогу відповідально. Також дається взнаки початок президентських перегонів.

На думку оглядачів, загострення політичної боротьби може загальмувати ухвалення рішень щодо збільшення військової допомоги Україні, про яке просить адміністрація президента Джо Байдена.

Український лідер прибув у Вашингтон в середу ввечері, щоб провести низку зустрічей з американськими законодавцями на Капітолійському пагорбі вже у четвер вранці.

Згідно з розкладом, о 9:00 ранку Зеленський матиме зустріч із законодавцями Палати представників, перемовини триватимуть годину та відбуватимуться у закритому форматі. Після цього, орієнтовно о 10:00, Зеленський відправиться на закриті перемовини із сенаторами. Вже після зустрічей у Конгресі український лідер матиме перемовини із президентом США Джо Байденом у Білому домі.

Адміністрація просить додаткової допомоги для України, у Конгресу сумніви щодо вже наданої

Візит Зеленського відбувається на тлі запеклих дискусій у Конгресі США щодо погодження бюджету. Законодавці мають проголосувати 12 законопроєктів про видатки, до початку нового фінансового року, який настає 1-го жовтня.

Серед них зокрема, оборонний бюджет США, в якому прописано 300 мільйонів доларів на допомогу Україні, та запит президента Байдена про додаткове фінансування, яке включає в середньому 24 мільярди доларів для України. Якщо політикам не вдасться подолати суперечки до крайнього терміну, то уряд опиниться в ситуації "шатдауну", коли всі державні кошти буде заблоковано.

Нинішній законопроєкт про тимчасове фінансування уряду в Палаті представників не включає додаткове фінансування для Києва, про яке просить Білий дім.

Який план перемоги? Я думаю, це те, що американська громадськість хоче знати
Кевін Маккарті, спікер Палати представників

А спікер Кевін Маккарті напередодні візиту Зеленського заявив, що його більше цікавить, куди пішла вже виділена допомога, і жодних обіцянок про наступну допомогу він не робив.

"Зеленський обраний до Конгресу? Він наш президент? Я не думаю, що я маю бути відданий будь-чому. У мене є питання щодо того, де звітність про гроші, які ми вже витратили? Який план перемоги? Я думаю, це те, що американська громадськість хоче знати. Те, що зробила Росія, вторгшись, це неправильно, ці звірства, ми хочемо переконатися, що це закінчиться. Але я також завжди казав із самого початку, незалежно від того, про яке питання йдеться, я хочу відповідальності за усе, на що наші працьовиті платники податків витрачають свої гроші", - заявив спікер Маккарті американським журналістам у Конгресі.

Конгресмен-республіканець Річ Маккормік, проходить повз ЗМІ під час відкриття 118-ї сесії Конгресу, Капітолій США. Вашингтон, вівторок, 3 січня 2023 р. (AP Photo/Carolyn Kaster)
Конгресмен-республіканець Річ Маккормік, проходить повз ЗМІ під час відкриття 118-ї сесії Конгресу, Капітолій США. Вашингтон, вівторок, 3 січня 2023 р. (AP Photo/Carolyn Kaster)

Конгресова кореспондентка української служби Голосу Америки, Катерина Лісунова ексклюзивно поспілкувалась із американськими законодавцями Палати представників щодо їхніх очікувань від прийдешньої зустрічі із Володимиром Зеленським.

Коли Зеленський розмовлятиме з Конгресом, він повинен розуміти, що є спротив допомозі, що багатьох людей турбують питання підзвітністю їхніх грошей, куди вони використовуються
Річ Маккормік, конгресмен-республіканець

Так, за словами конгресмена-республіканця від штату Джорджія, Річа Маккорміка, український лідер має розуміти, що він зустрінеться із Конгресом в якому зараз активно лунають голоси проти продовження допомоги Україні, і саме Зеленський має переконати їх, що гроші витрачені на допомогу Києву не марні.

"Коли Зеленський розмовлятиме з Конгресом, він повинен розуміти, що є спротив допомозі, що багатьох людей у Республіканській партії, ймовірно також в Демократичній партії турбують питання підзвітністю їхніх грошей, куди вони використовуються. Він повинен надати вагомі аргументи щодо такої підзвітності. Зараз ведеться багато розмов, щодо цінності наших грошей. Я особисто дуже підтримував наші зусилля в Україні. Я наполягав, що ми маємо допомагати більше. Ми все іще маємо танки Abrams, готові до застосування", - заявив республіканець Маккормік, українській службі Голосу Америки.

Сам Маккормік вважає, що США мають продовжити допомогу Україні та довести справу до кінця.

"Навіть будучи наймогутнішою країною у світі, США не досягли успіху у війнах у В’єтнамі, Іраку та Афганістані, тому що у нас не було достатньо потужностей. Ми повинні дати українцям такий потенціал потужностей, якщо вони збираються виграти, якщо вони збираються досягти успіху", – сказав конгресмен.

Він додав, що українці "вже зробили чудову роботу зупинивши наступ", але їм ще потрібно довести, що вони можуть перемогти.

"Ми хочемо, щоб вони перемогли. Це означає, що він (Зеленський, – ред.) має навести таку аргументацію, яка пояснить людям, чому його країна потребує підтримки. Так само як і будь-які американські військові, вони (українці ред.) не зможуть досягти успіху, пройшовши лише половину шляху. Нам потрібні запевнення, щоб переконатися, що ми завершимо почату роботу", – додає Маккормік.

Конгресмен-демократ Пет Раяан, штат Нью-Йорк, розмовляє з журналістами в Національному музеї Пурпурного серця в Нью-Віндзорі, штат Нью-Йорк. 2 листопада 2022 року. (AP Photo/Hans Pennink)
Конгресмен-демократ Пет Раяан, штат Нью-Йорк, розмовляє з журналістами в Національному музеї Пурпурного серця в Нью-Віндзорі, штат Нью-Йорк. 2 листопада 2022 року. (AP Photo/Hans Pennink)
Ми маємо показати потужну двопартійну підтримку, що ми їх підтримуємо, що ми продовжимо підтримувати їх необхідними ресурсами, що вони повинні виграти цю війну і що ми пишаємося ними
Пет Раян, конгресмен-демократ

Тим часом конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк, Пет Раян сподівається, що візит президента України стане приводом для конгресменів та сенаторів продемонструвати підтримку США.

"У Сполучених Штатах Америки ми виступаємо за свободу та демократію та проти авторитаризму. Отже, я буду радий почути президента Зеленського. Ми маємо показати потужну двопартійну підтримку, що ми їх підтримуємо, що ми продовжимо підтримувати їх необхідними ресурсами, що вони повинні виграти цю війну і що ми пишаємося ними", – сказав конгресмен-демократ.

Він також наголосив, що дуже розраховує на те, що Зеленському вдасться донести голоси бійців з поля бою, "голоси тих, хто хоробро воює на передовій та їхніх сімей", щоб американські законодавці "не втрачали людяності при ухваленні будь-яких рішень".

"Щоб ми не втратили людяність, ухвалюючи тут рішення. Дехто з моїх колег, мені здається, вже втратив це відчуття. Тож важливо, щоб він (Зеленський, – ред.) нагадав нам про це, і я думаю, що він так і зробить", - сказав Пет Раян у розмові з Голосом Америки.

Конгресмен-республіканець Нік Лалота, штат Нью-Йорк, виступає під час пресконференції в Палаті представників. 14 липня 2023 року.(AP Photo/Patrick Semansky, файл)
Конгресмен-республіканець Нік Лалота, штат Нью-Йорк, виступає під час пресконференції в Палаті представників. 14 липня 2023 року.(AP Photo/Patrick Semansky, файл)

Натомість інший законодавець, також від штату Нью-Йорк, конгресмен-республіканець Нік Лалота, вважає що США роблять більше ніж країни Європи, коли справа заходить за допомогу Україні.

"Я думаю, що мої виборці хотіли б почути, що європейці повинні робити більше в питаннях, які стосуються Європи. Тягар відповідальності має бути міжнародним, він не повинен лягати в першу чергу на платників податків Сполучених Штатів. І я сподіваюся, що президент Зеленський озвучить цю проблему", - сказав Лалота.

Конгресвумен-республіканка Джен Кігганс, виступає під час пресконференції після того, як Палата представників ухвалила щорічний законопроект про оборону. П’ятниця, 14 липня 2023 р., Вашингтон. (AP Photo/Patrick Semansky)
Конгресвумен-республіканка Джен Кігганс, виступає під час пресконференції після того, як Палата представників ухвалила щорічний законопроект про оборону. П’ятниця, 14 липня 2023 р., Вашингтон. (AP Photo/Patrick Semansky)
Ми хотіли б почути лише який поступ і які справи станом на зараз
Джен Кігганс, конгресвумен-республіканка

Його однопартійка, конгресвумен-республіканка від штату Вірджинія, Джен Кігганс вважає, що окрім підзвітності наданих коштів, найважливішими зараз є поточні новини з поля бою.

"Я б хотіла почути, яка ситуація зараз, де саме ведеться бій. А також куди, і це особливо важливо для Сполучених Штатів, витрачаються ресурси. І тільки це, ми хотіли б почути лише який поступ і які справи станом на зараз. Ми хотіли б почути останні повідомлення", - заявила Кігганс.

Конгресмен-республіканець Майк Галлахер, висуває кандидатуру Кевіна Маккарті на посаду спікера Палати представників. 4 січня, 2023 р., Вашингтон. (Фото AP/Алекс Брендон)
Конгресмен-республіканець Майк Галлахер, висуває кандидатуру Кевіна Маккарті на посаду спікера Палати представників. 4 січня, 2023 р., Вашингтон. (Фото AP/Алекс Брендон)

Погоджується із нею й інший республіканець Майк Галлахер, від штату Вісконсин. За його словами, підзвітність коштів та прогрес на полі бою будуть двома найважливішими темами для погодження майбутньої додаткової допомоги Україні.

"Багатьом законодавцям буде цікаво почути про контрнаступ, про поступ на місцях, перспективи перемоги, а також про те, якими є найнагальніші потреби щодо зброї. Ми також повинні мати гарантії того, що зброя, яку ми надаємо, гроші, які ми надаємо, витрачаються належним чином і відповідально, щоб ми мали підтримку для майбутнього пакету фінансування. Отже, я думаю, що ці два пункти будуть ключовими", - вважає Галлахер.

Конгресмен-демократ Скотт Пітерс, виступає під час обговорення Палатою представників статей про імпічмент президента Дональда Трампа. Середа, 18 грудня 2019 р., Вашингтон. (Трансляція засідання Палати представників через AP)
Конгресмен-демократ Скотт Пітерс, виступає під час обговорення Палатою представників статей про імпічмент президента Дональда Трампа. Середа, 18 грудня 2019 р., Вашингтон. (Трансляція засідання Палати представників через AP)
Президент (Зеленський, – ред.) має запевнити людей, що цю війну можна виграти і що ми допомагаємо йому перемогти, а не просто підтримуємо існування конфлікту
Скотт Пітерс, конгресмен-демократ

Демократ від штату Каліфорнія Скотт Пітерс наголошує, що під час зустрічей у Конгресі Зеленський має переконати законодавців, що цю війну дійсно можливо виграти, якщо продовжити підтримку Києва.

"Я вважаю, що американська підтримка України є надзвичайно важливою. Президент (Зеленський, – ред.) має запевнити людей, що цю війну можна виграти і що ми допомагаємо йому перемогти, а не просто підтримуємо існування конфлікту. А також він повинен запевнити нас, що гроші, які ми вкладаємо, як американські платники податків, насправді йдуть на фронт та на пов’язані із цим цілі", - ділиться з Голосом Америки конгресмен Скотт Пітерс.

А от республіканець від штату Канзас Рон Естес вважає, що така зустріч буде корисною представникам обох сторін, як України, так і США. Він вважає, що це буде можливістю особисто порушити питання критичні для партнерів.

Конгресмен-республіканець Рон Естес виступає в Комітеті Палати представників з регламенту, щодо збільшення боргового ліміту США. Вівторок, 30 травня 2023 р., Вашингтон. (AP Photo/J. Scott Applewhite)
Конгресмен-республіканець Рон Естес виступає в Комітеті Палати представників з регламенту, щодо збільшення боргового ліміту США. Вівторок, 30 травня 2023 р., Вашингтон. (AP Photo/J. Scott Applewhite)

"Я думаю, що для нього (Зеленського, – ред.) корисно мати можливість поспілкуватися щодо різних питань, які виникають. Загалом, це добре для обох сторін мати можливість зібратися разом і поговорити про поточні проблеми кожної країни", – підсумував конгресмен, Рон Естес.

Нагадаємо, 21-го грудня 2022-го року український президент виступив з окремою промовою у Конгресі США. Тоді його виступ називали історичним та порівнювали із промовою Вінстона Черчилля.

Дивіться також: Зустріч Маска з Сенаторами США: що було сказано про Україну?

Зустріч Маска з Сенаторами США: що було сказано про Україну? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:24 0:00

Підсумки друго дня візиту президента України Зеленського до Нью-Йорка. Відео

Підсумки друго дня візиту президента України Зеленського до Нью-Йорка. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Президент Володимир Зеленський у своєму виступі у Радбезі, 20 вересня, окреслив пропозиції щодо реформи ООН на основі україської Формули миру. Що він запропонував? Про це та підсумки друго дня візиту президента України до Нью-Йорка - розповідає Ірина Соломко.

Зернове питання. Реакція європейських країн на промову Зеленського. Відео

Зернове питання. Реакція європейських країн на промову Зеленського. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:23 0:00

Польща викликала до МЗС посла України через критику обмежень для українського зерна президентом України. Як відреагували на заяви Києва та Варшави інші європейські країни — Словаччина та Угорщина? Пояснює кореспондент Голосу Америки у Великій Британії Богдан Цюпин.

Тренування на F-16, надання далекобійних ракет та контрнаступ ЗСУ — позиція Великої Британії. Відео

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі прокоментував український контрнаступ, пояснив, чому деякі країни досі сумніваються щодо Надання Україні далекобійних ракет та розповів оновлення щодо тренування українських пілотів на F-16 Британією. Деталі дивіться в інтерв’ю Ірини Соломко

Більше

XS
SM
MD
LG