Спеціальні потреби

У Ємені розпочалися перші вибори за понад 30 років


У вівторок закінчується ера Алі Абдулли Салеха в Ємені, який займає президентську посаду протягом понад трьох десятків років. Цього дня почалося голосування на президентських виборах. У бюлетенях всього один кандидат – віце-президент Абед Раббо Мансур Хаді. Але і це виборцям найбіднішої арабської країни в новинку. Вибори тут не проводилися майже 34 роки. Висування Хаді на президентську посаду стало кульмінацією переговорів між опозицією та правлячою партією Ємену за підтримки США та країн Перської затоки. Після року протестів та міжнародного тиску президент країни Алі Абдулла Салех погодився передати владу своєму наступнику. Вважається, що цей крок є необхідним для припинення кровопролиття та нормалізації ситуації в країні.

«Ми прийшли на виборчі дільниці в цей день, аби закрити сторінку життя та відкрити нову чисту сторінку, на якій ми напишемо майбутнє Ємену», – заявив кандидат в президенти Абед Раббо Мансур Хаді.

Нобелівський лауреат премії миру Таваккол Карман щаслива з того, що Салех нарешті передає владу:

«Це день святого щастя. Це день перемоги. Зараз ми офіційно оголошуємо про закінчення ери Алі Абдулли Салеха. Дякуємо Господу, що він пішов. Сьогодні ми починаємо будувати новий Ємен. Ми будуватимемо демократичний та щасливий Ємен, про який мріяла молодь та жінки країни».

Але не всі ті, хто разом з Карман протестував за відставку Салеха, радіють проведенню виборів. Адель Арабей – один з активістів молодіжного руху.

«Ми розуміємо, що це – вирішення лише першої частини політичної кризи, і вона не пов’язана з молодіжним рухом, метою якого є повна зміна політичної системи Ємену», – каже він.

Заходи безпеки на виборчих дільницях були посилені через побоювання щодо нових атак з боку ісламістів. У понеділок бойовики, пов’язані з Аль Кайдою, здійснили атаку на виборчу дільницю на півдні країни. А сепаратисти на півдні Ємену оголосили виборам бойкот, що може поставити під сумнів легітимність новобраного керівника.

Досягти будь-якої стабілізації буде важко і з економічних причин. Ємен – одна з найбідніших країн світу. Тут немає покладів нафти чи інших корисних копалин, і до того ж існує значний брак води. Чимало мешканців змушені віддавати п’яту частину своїх прибутків лише за питну воду. Електроенергія постачається у кращому випадку кілька годин на день. Ціна на пальне для генераторів підскочила, як також вартість продуктів харчування. Але мешканці виявляють оптимізм.

«Рік тому ми були у відчаї. А зараз ми – оптимістичні. За допомогою Господа, відбудуться президентські вибори і Абед Раббо Мансур Хаді вестиме країну шляхом успіху», – говорить різьбяр по сріблу Мохамед Алі Шаїф Аль Сакал.

Результати виборів будуть відомі лише через кілька тижнів. Алі Абдулла Салех стане четвертим арабським диктатором, який залишить свою посаду у результаті масових протестів Арабської весни.

XS
SM
MD
LG