Спеціальні потреби

Яценюк назве імена корупціонерів. Але чи їх покарають?


Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк

Прем’єр-міністр України готовий назвати під час засідання Верховної Ради головних фігурантів корупційних схем і замовників дискредитації уряду. Таку гучну заяву зробив Арсеній Яценюк напередодні в ефірі телеканалу «1+1». Він зазначив, що всі члени Кабміну особисто готові дати свідчення по всіх питаннях, в тому числі по звинуваченнях, що пролунали на адресу уряду з боку звільненого керівника Державної фінансової інспекції Миколи Гордієнка. Втім, суспільству потрібні не показові затримання, і не показові публічні заяви – потрібні показові вироки, наголошують експерти.

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що екс-главі Держфінінспекції Миколі Гордієнку «обіцяли імунітет», якщо він дасть неправдиві свідчення проти уряду. Про це Яценюк заявив в інтерв’ю «ТСН. Тиждень» 5 квітня.

«Через два тижні після його відсторонення і проведення службового розслідування, ця чудова людина походила, позбирала політичну підтримку політичних опонентів уряду, які в тому числі є членами коаліції, і вирішив вийти на прес-конференцію з однією метою: захистити себе від відповідальності. Йому пообіцяли, що він отримає імунітет, якщо дасть неправдиві свідчення проти уряду. (Пообіцяли) політичні сили і люди, які зацікавлені у повторенні ситуації 2005 року, люди, які зацікавлені у зміщенні уряду, який почав боротися з корупційною мафією», – зазначив Яценюк.

На запитання, чи може він назвати конкретні прізвища, Яценюк пообіцяв: «Я назву. У парламенті. Почуєте».

Також Яценюк запевнив, що усі члени Кабміну і він сам готові співпрацювати з Генпрокуратурою після заяв Гордієнка (Микола Гордієнко звинуватив голову уряду Арсенія Яценюка у використанні корупційних схем, вибудуваних за попередньої влади. За словами Гордієнка, внаслідок цього держава зазнала збитків на більше ніж 7,5 мільярдів гривень – ред.)

«Цифра у 7,5 мільярдів гривень не має жодного стосунку до жодного посадовця чинного уряду чи прем’єр-міністра. Це все розрахунки і перевірки, які робилися ще за часів екс-президента Віктора Януковича, з 2010-го до 2013 року. З цієї суми за 2014 рік – за дорученнями прем’єр-міністра були проведені перевірки. Два державних підприємства («Укрпошта» і «Укрзалізничпостач» – ред.) мають порушення фінансової дисципліни, були складені акти. Підприємства оскаржили їх у суді, вони визнані недійсними», – заявив Яценюк, зі свого боку вимагаючи в Генпрокуратури та СБУ розслідувати діяння Гордієнка.

Звинувачення, затримання… без покарання

У парламентському комітеті з питань запобігання і протидії корупції вважають, що оприлюднені матеріали дають підстави для антикорупційного розслідування. Втім, перш за все, суспільству потрібні не показові затримання і не показові публічні заяви, потрібні показові судові вироки.

«Затримань у нас вистачає, у нас вистачає пред’явлень звинувачень, але до покарання за цей рік ні по кому справа не доведена», – сказав в ефірі Радіо Свобода член комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції, депутат Радикальної партії Ігор Попов.

Олекса Шалайський

Скептично – як до заяв Миколи Гордієнка, так і до заяв Арсенія Яценюка – ставиться і член правління Центру протидії корупції, головний редактор сайту «Наші гроші» Олекса Шалайський. Журналіст-розслідувач вважає їхні гучні заяви простим бажанням зберегти своє місце.

Гордієнко не говорить чітко, що це за корупція і про що взагалі йдеться. А коли ти не говориш фактів, то це просто слова
Олекса Шалайський

«Коли Гордієнка починають питати, а де ці гроші і яким чином їх украли, він у жодному інтерв’ю, а я подивився десь штуки чотири, не говорить чітко, що це за корупція і про що взагалі йдеться. А коли ти не говориш фактів, то це просто слова. (Микола Гордієнко посилається на таємницю слідства – ред.) Я абсолютно не є прихильником Яценюка, але мені здається, що це боротьба за своє місце», – каже він.


Немає безпрецедентної боротьби з корупцією, додає Шалайський, а є піар.

Одних не ловлять, бо не вистачає інтелекту правоохоронцю, а інших не можуть зловити, бо ті платять і їх спеціально не ловлять
Олекса Шалайський

«Єдине, що змінилося, це те, що є безпрецедентний тиск громадськості на якісь конкретні корупційні дії, – каже він. – І ця корупція і є фідбек держави, тобто держава на це реагує. Але щодо покарання людей, замішаних у корупції, то цього взагалі немає. Одних не ловлять, бо не вистачає інтелекту правоохоронцю, а інших не можуть зловити, бо ті платять і їх спеціально не ловлять. Зараз є гучні заяви, якісь ніби гучні затримання, але поки ці затримання ні до чого не приводять. Колись було: того візьми або того візьми, а зараз – візьміть хоч когось, щоб показати, що ми працюємо. Це чистий піар, чесно кажучи».

Напередодні троє народних депутатів: депутат від «Блоку Петра Порошенка» Сергій Каплін і позафракційні депутати з міжфракційного об’єднання «Свобода» Андрій Іллєнко та Юрій Левченко вимагали відсторонення Арсенія Яценюка з посади на час розслідування заяв Миколи Гордієнка.

Депутати пообіцяли, що ініціюватимуть у Верховній Раді створення Тимчасової слідчої комісії для перевірки фактів «кришування» прем’єром корупції. 7 квітня під Верховною Радою вони обіцяють провести і відповідний мітинг.

Арсеній Яценюк у відповідь зазначив, що ініціативи цих депутатів «у стінах парламенту не будуть мати ніякого руху, адже сьогодні ніхто не дасть можливість рознести коаліцію і дестабілізувати політичну й економічну ситуацію в державі».

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG