Спеціальні потреби

Питання-відповіді: які маски ефективні і чим можна їх замінити


Уряд США рекомендує усім людям носити маски, щоб зупинити поширення коронавірусу в країні. «Голос Америки» зібрав рекомендації та офіційну інформацію від американських медиків, щоб відповісти на найбільш поширені питання щодо носіння масок.

Чи маска захищає мене від зараження коронавірусом?

Маска захищає оточуючих вас людей від зараження. За даними Центрів із контролю та запобігання хвороб США, значна частина заражених коронавірусом людей не проявляють жодних симптомів і не знають, що мають хворобу. Ці люди можуть заразити інших не бажаючи цього. Тому носити маску щоразу, коли виходите з дому - це добра ідея.

Якщо ви - здорова людина і перебуваєте серед хворих, медична маска може зменшити ваші шанси на зараження. Втім вона не гарантує повного захисту.

"Вона не захистить вас, але вона захистить вашого сусіда, - розповідає Громадському радіо США доктор Деніел Гріффін, експерт з інфекційних хвороб у Колумбійському Університеті. - А якщо ваш сусід носить маску, відбувається те ж саме, він захищає вас від зараження. То ж якщо носити маску правильно, вона дуже корисна для людей".

Основна функція захисної маски - ви захищаєте інших людей від зараження. Найкращі захисні маски - респіратори N95, їх рекомендують носити медикам, що перебувають у контакті із хворими.

Якщо хтось на мене чхнув, чи маска захистить мене?

Так. Якщо ви носите маску правильно і після чхання не торкаєтесь до неї руками.

Якщо ви носите маску, краплини від кашлю чи чхання іншої людини осідають на маску, а не на ваше обличчя. Втім дуже важливо після цього зняти маску, торкаючись лише мотузок за вухами - не торкаючись самої маски.

"Це те, що я постійно бачу, - розповідає доктор Гріффін, - люди не використовують маски правильно, вони торкаються передньої частини маски, поправляють її, спускають під ніс"

Якщо ви торкаєтесь передньої частини маски, все, що потрапило на неї після чийогось кашлю чи чхання, переходить на ваші руки.

Медики також рекомендують носити окуляри - звичайні чи сонцезахисні. Вони захищають очі від потрапляння краплин після кашлю чи чхання.

У соціальних мережах лікарі та медсестри активно поширюють різні відео, де показують, як правильно знімати маску та рукавиці.

Чи ефективні маски, виготовлені вдома?

Немає єдиної думки щодо дії саморобних масок.

Виготовлені вдома маски із тканини, швидше всього, не зможуть захистити вас від зараження вірусом COVID-19, вважає Майкл Дойл, військовий лікар американської армії у Нью-Йорку.

“Єдина маска, яку Центри із контролю і запобігання хворобам вважають безпечною від зараження коронавірусом, єдиний спосіб не вдихнути вірус - це маска N95”, - розповів капітан Майкл Дойл виданню USA Today.

Головний хірург США представив відео про те, як можна власноруч виготовити маску для обличчя.

Між тим окремі дослідження у США та В’єтнамі продемонстрували, що саморобна маска таки може бути ефективною і може заблокувати респіраторні краплини від хворих людей. Наскільки сильний цей захист - невідомо.

Як часто потрібно прати багаторазову маску?

Маски, немов спідня білизна, їх потрібно прати після кожного використання, - розповів доктор Гріффін.

"Не можна зняти маску, покласти у торбинку і потім знову одягнути на обличчя. Якщо ви її одягнули, вона або підхоплює ваш кашель, чхання чи краплини під час розмов, або захищає вас від чхання, кашлю та краплин під час розмов інших людей. Тож в будь-якому разі вона брудна. Її потрібно або попрати, або викинути".

Якщо ви користуєтесь маскою з тканини, після кожного використання відкладідь її у кошик для прання.

Не можна відкласти маску на час обіду, а потім одягнути її знову. Вона передасть вам весь бруд, що був на ваших руках, на столі, і з інших поверхонь, до яких торкалась маска.

Чи існує найкращий дизайн маски?

Є мало інформації про те, яка саме тканина найефективніша для маски і скільки шарів тканини необхідно.

Доктор Гріффін рекомендує бавовну тісного плетіння: "Не використовуйте синтетику чи поліестр, тому що коли вивчали здатність вірусу виживати на різних поверхнях, виявили, що спандекс є найгіршою поверхнею".

Університет Джонса Гопкінса у США рекомендує власний дизайн масок - за цим посиланням.

Мережа лікарень Kaiser Permanente пропонує власний дизайн - ось тут.

Макетом власного крою поділились і українські волонтери із організації Veteranius, які за зібрані кошти шиють маски для солдатів на передовій.

Всі організації рекомендують для масок використовувати 100% бавовну і рекомендують попрати її перед шиттям, щоб тканина маски пізніше не збіглась.

Ось на цьому відео розповідається, як можна виготовими маску із футболки без шиття, лише за допомогою ножиць.

Чи може шарф замінити маску?

Швидше всього - ні. Більшість шарфів не мають тісного сплетення ниток, і вони не щільно прилягають до обличчя.

"Уявіть, ви захищаєте обличчя в'язаним шарфом, де багато дірок. Це не ефективно", - розповідає доктор Майкл Кломпас, лікар з інфекційних хвороб.

Мета маски - створити бар'єр, який захищатиме ваше обличчя від краплин із вірусом. То ж покриття на обличчі має бути тісно сплетеним і дуже щільно прилягати до обличчя.

Президент США напередодні заявив, що шарф захищає краще за маску. "Це не повинна бути маска, це може бути шарф", - сказав він.

"Я думаю, залежно від тканини, шарф є кращим. Він насправді кращий", - сказав Дональд Трамп.

Науковці не підтверджують думку про те, що шарф є кращим за маску.

За даними Центрів США із контролю та запобігання хворобам, крім маски, для захисту обличчя можна використовувати бандани та шарфи лише у крайньому випадку.

Крім захисту обличчя, які ще переваги має маска?

Крім захисної, маски також мають візуально-профілактичну фукнцію, - вважає гарвардський професор Джозеф Аллен.

Маски є "нагадуванням, що нам потрібно дотримуватись цих запобіжних заходів, вони нагадують людям про цей бар'єр. До них треба ставитись як до знаку пошани. Якщо я ношу маску публічно, це означає, що я хвилююсь за ваше здоров'я, що я турбуюсь за людей, які мене оточують, за незнайомців, у випадку, якщо я маю вірус. Я хочу змінити те, як я впливаю на інших", - розповідає професор. Крім того, за його словами, маска дає людям відчуття безпеки.

"Це дає відчуття, що ти - за щитом, і це додає впевненості", - каже Джозеф Аллен.

При цьому медики нагадують, що крім масок, не можна забувати про інші обов'язкові запобіжні заходи, щоб вберегтися від зараження. Зокрема добримувати соціальної дистанції, часто мити руки і дотримуватись правил гігієни.

Дивіться також: Як волонтерка зі США допомагає Україні боротися з коронавірусом

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

XS
SM
MD
LG