Спеціальні потреби

Рішення про те, чи забирати у Власенка мандат, суд відклав до середи


Вибіркове правосуддя зацікавилось захисником Юлії Тимошенко. Вищий адміністративний суд України по обіді у вівторок розпочав розглядати справу про позбавлення депутатських повноважень Сергія Власенка. Народному депутату від «Батьківщини» закидають поєднання депутатської діяльності з адвокатською. Позов про це подав до ВАСУ голова Верховної ради Володимир Рибак.

Зранку у вівторок цей же суд, за аналогічним позовом, уже позбавив депутатського мандата «регіонала» Андрія Веревського – за те, що суміщає депутатство з керівництвом агрохолдингом. Показове шмагання владою «своїх» засвідчило серйозність намірів щодо «чужих». Прогнозували, що мандат у Власенка відберуть уже у вівторок.

Засідання ВАСУ проходило в облозі опозиційних пікетів, в очепленні міліції. До крихітної зали суду змогли потрапити лише кілька камер – решта журналістів скупчились у коридорі.

Через задуху знепритомніла євродепутат. Представниця Європейського парламенту Ребекка Гармс втратила свідомість, і їй викликали «швидку». Прийшовши до тями, Гармс назвала умови судового розгляду «нелюдськими».

Сам Власенко не брав участі у суді. Його інтереси прибув захищати лідер «Батьківщини» Арсеній Яценюк. У залі були також присутні лідери «УДАРу» Віталій Кличко та «Свободи» Олег Тягнибок.

Виступаючи в суді, Яценюк заявив: позов незаконний, закиди в сумісництві безпідставні. Як він наголосив, Власенко не заробляє адвокатською діяльністю починаючи з 2008 року. Так, він бере участь у захисті Тимошенко. Але до цих судових процесів Власенко залучений не як адвокат, а саме як захисник. «Як спеціаліст у галузі права, народний депутат», – зачитав Яценюк витяг із посвідчення захисника екс-прем’єрки. Як він додав, «Власенко робить те саме, що я зараз. Я зараз є його захисником. Тоді мене теж можна позбавити мандата».

«Жодних правових підстав для позбавлення його мандата не існує. Є тільки одна підстава: політична, тому що він захисник Юлії Тимошенко», – наголосив лідер опозиції, виступаючи в суді.

Вислухавши пояснення сторін, судді пішли радитись. Повернувшись, зачитали ухвалу: зробити перерву до ранку середи, а тим часом витребувати документи про те, в якому саме статусі Сергій Власенко бере участь у справі про вбивство Щербаня. Натомість перевіряти, чи заробляє Власенко адвокатською практикою, судді не стали. «Суд не має сумніву, що Власенко не є підприємцем», – повідомив головуючий.

А тим часом опозиціонери обіцяють: якщо суд позбавить Власенка мандата, вони оскаржать дії української Феміди в Європейському суді з прав людини. Як застерігають опоненти влади, подібний прецедент відкриє скриньку Пандори. Позбавляти мандатів, які народ давав на виборах, влада зможе будь-кого на свій розсуд. Як сказав журналістам лідер «УДАРу» Віталій Кличко, в нього теж можна відібрати мандат, адже він не припинив свою ліцензію боксера.

Події в суді прокоментувала також євродепутат Ребекка Гармс. Вона назвала абсурдними закиди в сумісництві на адресу Власенка, а спробу через суд позбавити його мандата – новим прикладом політично вмотивованого судочинства.

Про своє занепокоєння переслідуваннями захисника Юлії Тимошенко заявили також у Євросоюзі. Як наголосили представники ЄС Кетрін Ештон і Штефан Фюле, закон дає 5-денний строк на оскарження результатів виборів, і неприпустимо намагатися міняти ці результати через кілька місяців після волевиявлення. Європейський Союз закликав українську владу вирішити ситуацію з Власенком, уникаючи судових зловживань.
Про своє занепокоєння переслідуваннями захисника Юлії Тимошенко заявили також у Євросоюзі. Як наголосили представники ЄС Кетрін Ештон і Штефан Фюле, закон дає 5-денний строк на оскарження результатів виборів, і неприпустимо намагатися міняти ці результати через кілька місяців після волевиявлення.

Голос на підтримку свого захисника подала також Юлія Тимошенко. У заяві, розповсюдженій у вівторок, екс-прем’єрка наголосила: Власенко в її справі виступає не як платний адвокат, а як громадський захисник. «Він винен лише в одному – в тому, що мене захищає», – заявила Тимошенко.

Нагадаємо: рішення про позбавлення депутатських повноважень Власенка та Веревського ухвалив регламентний комітет Верховної ради. Опозиція, своєю чергою, звинуватила голову комітету регіонала Володимира Макеєнка у фальсифікації рішення комітету.

Нагадаємо також: у разі, якщо суд приймає рішення достроково позбавити народного депутата повноважень за сумісництво, то депутат позбавляється мандата навіть без відповідного голосування Верховної ради.

Як зазначив з цього приводу Сергій Власенко, у разі позбавлення депутатського мандата на нього чекає арешт. «Якщо мене позбавлять статусу і у мене не буде депутатського імунітету, то мене може затримати будь-який слідчий», – наголосив опозиціонер.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG