Спеціальні потреби

США вивезли із Східної Європи близько 1 600 кг високозбагаченого урану і плутонію


На момент свого розвалу СРСР володів 35 тисячами ядерних боєголовок, які були розміщеній по всій країні, що розтягнулася на 11 часових поясів. Крім цього, на території Радянського Союзу і країн-учасниць Варшавського договору знаходилася велика кількість високозбагаченого урану, який використовувався як на атомних електростанціях, так і в дослідницьких лабораторіях.

Міністерство енергетики США недавно вивезло останню партію збагаченого урану з Польщі. Всього ж зі Східної Європи було вивезено 1 559 кг матеріалу, придатного для створення ядерної зброї.

Відтепер шість країн Східної Європи - Болгарія, Чеська Республіка, Угорщина, Молдова, Польща, Румунія, Словаччина та Україна - вважаються вільними від високозбагаченого урану. Його остання партія була вивезена з території Польщі за участю Міністерства енергетики США.

Як заявила директор програми переміщення ядерного матеріалу Сара Дикерсон, у Польщі містилося понад 700 кг високозбагаченого урану, який можна було б використовувати для виготовлення ядерної зброї.

«Ми почали співпрацювати з польською стороною 11 років тому. Це був величезний проект. Для вивезення 11 партій було потрібно 10 років. Тепер Польща - вільна від високозбагаченого урану країна, яка вже не представляє інтересу для терористів», - сказала Дикерсон.

У квітні 2009 року президент США Барак Обама висунув нові ініціативи у сфері ядерного роззброєння. Він заявив про відданість Америки домагатися миру і безпеки в без'ядерному світі без ядерної зброї.

«Ініціатива була дуже успішною. Ми усунули понад 6 тисяч кг високозбагаченого урану і плутонію в усьому світі, достатнього для створення 240 ядерних бомб», - зазначила Сара Дикерсон.

Ігор Большинський - уродженець Донецької області, з початку дев'яностих років проживає в США, вже багато років працює в програмі з вивезення матеріалу, придатного для виготовлення ядерної зброї.

Його головне завдання - провести переговори і переконати країну, в якій знаходиться високозбагачений уран радянського або російського виробництва, в необхідності його повернення і поховання на території Росії. Крім цього він зайнятий і технічними деталями: підготовкою матеріалу до вивезення, вибором перевантажувального контейнера, опрацюванням транспортувального сценарію. Він брав участь в переговорах про вивезення майже 235 кг матеріалу, придатного для конструювання ядерної зброї, з України.

«Матеріал з Київського інституту ядерних досліджень був вилучений і замінений на низькозбагачений уран. Відпрацьоване паливо було відправлено залізницею з Києва безпосередньо в Росію, а свіже паливо, яке ніколи не було в реакторі - переправлено повітряним шляхом. Така ж доля чекала і матеріал старих радянських програм з Харківського фізико-технічного інституту. Його повторно упакували під наглядом МАГАТЕ і відправили в Росію.

Дослідницький реактор в Києві був спеціально переобладнаний під використання низькозбагаченого урану, а для переобладнання дослідницької установки в Харкові уряд США виділив 73 мільйони доларів.

У Міністерстві енергетики США говорять, що програма не могла б відбутися без тісної співпраці між Вашингтоном і Москвою, відносини між якими в цій сфері можна назвати непростими.

Заступник керівника Національної адміністрації з ядерної безпеки Енн Гаррінґтон заявила, що США
зацікавлені у співпраці в галузях ядерної безпеки, контролю над озброєннями, роззброєнням, зменшенням загрози.

«Всі ці сфери продовжують бути відкритими для співпраці з Росією, тому що вони дуже необхідні для двох країн, які володіють найбільшими ядерними арсеналами в світі. Це наша спільна відповідальність - продовжувати таку співпрацю і забезпечувати безпеку ядерних технологій і матеріалу».

Енн Гаррінґтон засмучена рішенням Москви призупинити свою співпрацю з США з досліджень в ядерній сфері, оскільки наука і технології завжди були сполучною ланкою між двома країнами - навіть під час «холодної війни». Тоді, як і зараз, йшлося про мир і безпеку на планеті.

Дивіться також: Росія становить пряму загрозу для США - посадовці американської нацбезпеки

Росія становить пряму загрозу для США - посадовці американської нацбезпеки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG