Спеціальні потреби

США сподіваються на успіх переговорів щодо Сирії


Державний секретар США Джон Керрі і його колеги з Росії та інших країн почали міжнародні переговори щодо Сирії, які глава американської дипломатії назвав «найперспективнішою» за останні роки можливістю покласти край конфлікту.

У переговорах беруть участь представники 17 країн, у тому числі міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф і його російський колега Сергій Лавров.

У короткій розмові в журналістами перед початком переговорів Керрі проявив стриманість у прогнозах.

«Я маю надії, але я не назвав би це оптимізмом, – сказав він – Я сподіваюся, що ми зможемо знайти шлях вперед. Але це дуже непросто».

Примітно, що в переговорах не беруть участі делегації ні від сирійського уряду, ні від основних опозиційних сил, які намагаються його повалити.

Член Сирійської національної коаліції Муафак Найрабія попередив, що Іран спробує перешкоджати досягненню політичного рішення, оскільки підтримує Асада.

В переговорах бере участь Саудівська Аравія, яка настоює на цьому, що президент Сирії Асад не може бути частиною будь-якої довготермінової політичної розв’язки громадянського конфлікту, що спричинив смерть багатьох тисяч цивільних і величезну хвилю біженців. Громадянська війна в Сирії сприяла також закріпленню «Ісламської держави» в регіоні.

У середу, на зустрічі з французькою парламентською делегацією, Асад заявив, що багато регіональних і західні держави, у тому числі Франція, надають підтримку терористичним угрупованням в Сирії.

Сирійський лідер неодноразово називав терористами сирійські опозиційні угруповання.

Кращий шлях до миру

Тим не менш, Керрі в середу висловив оптимізм, назвавши переговори найкращим способом досягти миру.

«Хоча знайти рішення щодо Сирії буде не просто, і це не може відбутися автоматично, це найбільш перспективна можливість для політичного врегулювання», – сказав Керрі, виступаючи у Фонді Карнеґі за міжнародний мир.

Держсекретар проілюстрував свої слова статистикою: кожен двадцятий сирієць отримав поранення або був убитий, кожен п’ятий став біженцем. «Завдання, яке стоїть перед нами сьогодні в Сирії, не простіше, ніж пошук виходу з пекла», – заявив він.

За словами Керрі, США застосовують в Сирії двосторонній підхід.

Один з його аспектів – це дипломатична робота, другий – посилення кампанії проти «Ісламської держави», яку веде коаліція на чолі з США.

Керрі заявив, що коаліція буде поповнювати запаси помірних повстанських формувань на півночі Сирії, активізує військово-повітряну кампанію і почне чинити тиск на головне місто «Ісламської держави» – Ракку.

Скептицизм американських законодавців

У середу американські законодавці висловили сумніви щодо перспектив досягнення прогресу шляхом багатосторонніх переговорів про політичне майбутнє Сирії, враховуючи різницю в позиціях США, з одного боку, і Росії та Ірану, з іншого.

«Складно поєднати фактичні реалії на місцях з можливістю досягнення великого дипломатичного рішення», – заявив сенатор Боб Коркер на слуханнях у Конгресі, присвячених стратегії США на Близькому Сході.

Коркер назвав однією з головних причин свого скептицизму триваючі повітряні удари російських військових по сирійській опозиції, у тому числі по деяких опозиційних угрупованнях, які отримують підтримку від США. Він також звернув увагу на альянс Ірану і Росії на підтримку президента Сирії Башара Асада, який був центральною фігурою в чотирирічному циклі кровопролиття в Сирії.

Після слухання Коркер заявив «Голосу Америки», що, хоча США останнім часом вдалося досягти «проривів» у боротьбі з «Ісламським державою», в тому числі отримати дозвіл на використання військових баз в Туреччині, необхідно зробити більше.

«На якомусь етапі наші арабські союзники і інші країни повинні проявити готовність активніше брати участь у подіях на місцях, – зазначив Коркер. – Але це не наш підхід в Сирії».

На слуханнях у Сенаті генерал Джон Аллен заявив законодавцям, що криза в Сирії є однією з найскладніших ситуацій, які він бачив за свою військову кар’єру. Аллен – відставний генерал Корпусу морської піхоти, який є спецпосланцем США з протидії бойовикам «Ісламської держави» в Сирії та інших країнах.

Сенатор Коркер запитав Аллена, чи розглядає адміністрація Барака Обами ситуацію, при якій російські військові в Сирії зосереджують свою увагу виключно на позиціях «Ісламської держави» і відмовляться від авіаударів по інших опозиційних групах.

Генерал Аллен відповів негативно, пояснивши, що загальна мета Росії в Сирії – «стабілізувати» президента Башара Асада, завдаючи ударів по елементах опозиції, які становлять найбільшу загрозу його режиму.

Розбіжності щодо врегулювання конфлікту зберігаються

Американські дипломати не очікують, що переговори у Відні приведуть до вироблення остаточного рішення, враховуючи, що Росія та Іран тісно співпрацюють з режимом Асада, тоді як США та інші західні держави підтримують помірну опозицію.

Замість цього США розраховують на подальші раунди переговорів щодо політичного майбутнього Сирії.

Відень стане першою зупинкою в рамках нового турне Керрі, яке включатиме Бішкек в Киргизстані, Самарканд в Узбекистані, Астану в Казахстані, Душанбе в Таджикистані і Ашгабад в Туркменістані.

Дивіться також: "Розбірки" кандидатів-республіканців дали телеканалу рекордний рейтинг

"Розбірки" кандидатів-республіканців дали телеканалу рекордний рейтинг. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG