Спеціальні потреби

США – Росія – Україна: прогноз на 2015 рік


Взаєминам у політичному трикутнику США – Україна – Росія була присвячена зустріч експертів вашингтонського консервативного Фонду «Спадщина». Їх прогноз на 2015 рік невтішний – Україні необхідно провести болючі реформи, а країнам Заходу і блоку НАТО слід робити набагато більше, щоб стримати імперські амбіції президента Путіна.

Експерти цього фонду, що готують аналітичні довідки для провідних політиків Республіканської партії, припускають, що чергове загострення ситуації на сході України пов’язане з прибуттям туди чергового «гуманітарного» конвою з Росії. Як у випадку з обстрілом автобуса, в результаті якого 11 людей загинули і 17 отримали поранення, сторони – президент Порошенко і російський МЗС – роблять прямо протилежні заяви. Атака на автобус стала черговим ударом по угоді про припинення вогню. Київ чекає допомоги, але чи надасть Захід Україні 50 мільярдів, просто необхідних, на думку Сороса? Проблематично.

Експерт Центру свободи імені Маргарет Тетчер Люк Коффі переконаний, що американська допомога Україні «абсолютно недостатня», але водночас важливо, щоб київська влада розібралися, нарешті, з економічною корупцією. «Це неправильно – надавати Києву мільярди доларів, якщо вони осядуть у кишенях небагатьох українських громадян. Якщо ж говорити про військову допомогу та навчання української армії, то тут США могли б робити набагато більше. Конгрес вже дав президенту відповідні повноваження», – зазначив експерт Ніколас Лоріс.

Ще один вид допомоги Вашингтона Києву – енергетичний, про який багато говорять американські законодавці, вимагає часу, а в Україні холодна зима. Співробітник Інституту економічної свободи і можливості Ніколас Лоріс зазначає, що в США поки немає необхідної інфраструктури для експорту зрідженого газу. Є всього один термінал, з якого почнуть поставки в цьому році, а щоб побудувати нові, буде потрібно від п’яти до семи років. «Але якщо буде знято заборону на експорт сирої нафти, то ми зможемо почати постачання Україні негайно. І це стало б сигналом світовим ринкам та Росії: США готові поставляти свої енергоресурси туди, де це потрібно », – зазначив в інтерв’ю Ніколас Лоріс.

Зниження світових цін на нафту, падіння курсу рубля і проблеми російської економіки здатні опустити на землю захмарний рейтинг популярності Володимира Путіна – вважають вашингтонські експерти.

«Я не уявляю собі такої ціни на нафту, яка призведе до насильства і крові на вулицях Тулси, штат Оклахома, але я можу собі уявити, що є така ціна, яка викличе вуличні заворушення в Росії та інших нафтозалежних країнах, – думка Кевіна Вільямса, оглядача National Review. – Проблема Росії не тільки в дисфункціональності економіки, але і в таких же нерозвинених соціальних інститутах».

Втім, відносини з Росією, що зіпсувалися через події в Україні, у Вашингтоні не прагнуть остаточно заморозити. Атака терористів в Парижі і страта бойовиками «Ісламської держави» людей, названих «російськими шпигунами» – якщо це відео не інсценізоване – вельми наочно показали: у Заходу і Росії є спільний ворог.

Люк Коффі зазначає:

«Ми просто зобов’язані співпрацювати в боротьбі з міжнародним тероризмом. Ми також можемо співпрацювати в освоєнні Арктики. Міжнародна космічна станція – ще один наочний приклад співпраці. У нас вистачає взаємних інтересів, і шкода, що агресія Росії сповільнила і зовсім зупинила партнерство і навіть дружбу наших країн». Вашингтонські експерти згідні з думкою канцлера Німеччини Меркель: проблема Криму тепер може вирішуватися протягом декількох десятиліть. Як сказав один з них: «Боюся, мені не дожити до його повернення Україні».

XS
SM
MD
LG