Спеціальні потреби

«Турецький потік» – черговий блеф Росії


Президент Росії Володимир Путін (ліворуч) та голова правління російського «Газпрому» Олексій Міллер
Президент Росії Володимир Путін (ліворуч) та голова правління російського «Газпрому» Олексій Міллер

Заяви Росії про переведення транзитних потоків з України до Туреччини є блефом. Так вважають в українській компанії «Нафтогаз». Про те, що це є елементом російської інформаційної війни, говорять також і експерти. На їхню думку, таким чином Москва намагається змусити Європу повернутися до проекту «Південного потоку» та збільшити потужності газогону «Опал».

Газопровід «Турецький потік», про будівництво якого Москва та Анкара домовилися у грудні 2014 року, має стати єдиним маршрутом для постачання російського газу до ЄС і це дозволить зняти ризики, які присутні під час транзиту газу через Україну. Про це заявив голова правління російського «Газпрому» Олексій Міллер після переговорів з новим заступником голови Європейської комісії з енергетичних питань Марошем Шефовичем у середу, 14 січня.

У «Газпромі» заявляють, що «Нафтогаз» закуповує паливо у менших обсягах, ніж домовлялися і проводить відбір зі своїх підземних сховищ газу (ПСГ), що веде до скорочення запасів у ПСГ. Відтак у російській компанії вважають, транзитні ризики для європейських споживачів зберігаються. (Хоча конкретних обсягів газу, який має закупити Україна у Росії, у так званому «зимовому пакеті» не зафіксовано).

За словами Олексія Міллера, тепер європейці мають створити необхідну газотранспортну інфраструктуру від кордону Туреччини та Греції для прийому газу через так званий «Турецький потік».

Марош Шефчович, своєю чергою, висловив здивування. «Чесно кажучи, для нас це було великою новиною», – зазначив він.

Росія тисне на свідомість переговорників

Заяви російського «Газпрому» про те, що газопровід «Турецький потік» має стати єдиним маршрутом для постачання російського газу до ЄС, не мають економічного підґрунтя, а є політичним блефом. Про це йдеться у повідомленні української компанії «Нафтогаз», оприлюдненому в четвер, 15 січня.

Витрати будуть оплачувати європейські споживачі. Також є ризик значних технічних збоїв. Таким чином, ця погроза є політичним блефом

«Замість того, щоб використовувати українську інфраструктуру, яка є надійною, будуть витрачені мільярди євро для будівництва нової. Європейські країни змушують купувати російський газ на кордоні з Грецією та Туреччиною. Зрештою, витрати будуть оплачувати європейські споживачі. Також є ризик значних технічних збоїв. Таким чином, ця погроза є політичним блефом», – зазначають у «Нафтогазі».

Проте співрозмовник Радіо Свобода із «Нафтогазу» запевняє, що наразі ця ситуація Україні нічим не загрожує.

«Це, знаєте, як кидають камінь у воду, щоб подивитися, як круги підуть, якою буде реакція. Поки що ми бачимо здивування з боку представника ЄС, але за короткий час дадуть оцінку. Поки що йде інформаційний тиск на свідомість учасників переговорів», – зазначає посадовець.

Блеф задля «Південного потоку» і «Опалу»?

Елементом інформаційної війни називає заяви Росії і директор енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Омельченко.

Володимир Омельченко

«Попереду цього проекту був проект «Сила Сибіру» з Китаєм. Нас і Європу тоді залякували, що росіяни пустять газ у Китай замість Заходу. Але сьогодні про цей проект щось не чути», – каже Омельченко.

За його словами, говорячи про проект нового газопроводу з Туреччино, Росія також блефує.

«Метою цього блефу є вплив на європейський бізнес, щоб він подіяв на свою владу і відновив тісніше співробітництво з російським «Газпромом», – вважає Олександр Омельченко. – Йдеться зокрема про «Південний потік» та відкриття на повні потужності газопроводу «Опал». Це газопровід, який поєднується з «Північним потоком» і на сьогодні Росія може використовувати лише 50% потужності цього проекту».

Київ вибив з-під ніг Москви пропагандистську зброю – російський експерт

Що ж до заяв російської сторони про ненадійність українського транзитного коридору, то досі Україна чітко виконувала свої транзитні зобов’язання, згідно з домовленостями від 2009 року, сказав Радіо Свобода аналітик російської дослідницької компанії RusEnergy Михайло Крутихін. Відтак, говорить він, це позбавило Москву пропагандистської зброї.

Київ вибив з-під ніг Москви пропагандистську зброю, яка дозволяла «Газпрому» заявляти, що в Україні крадуть російський газ
Михайло Крутихін

«Звинуватити українську сторону у чомусь надзвичайно складно, оскільки всі дані про проходження обсягів газу, про його закачування у підземні сховища, відбір з ПСГ – відкриті, вони публікуються. Таким чином Київ вибив з-під ніг Москви пропагандистську зброю, яка дозволяла «Газпрому» заявляти, що в Україні крадуть російський газ. Тепер цього сказати неможливо», – наголошує Крутихін.

Про призупинення проекту газопроводу «Південний потік» Москва заявила у грудні минулого року, коли російська делегація на чолі з президентом Володимиром Путіним перебувала в Анкарі. Саме тоді сторони домовилися і про будівництво нового газогону до Туреччини. Сьогодні ж фахівці звертають увагу, що одночасно з заявами Росії про переведення транзитних потоків з України до Туреччини, Болгарія та Угорщина заявили, що хочуть повернутися до будівництва «Південного потоку». А зважаючи та те, що наразі відносини Анкари та Брюсселя погіршилися, то Туреччина може використати ситуативне союзництво з Росією для впливу на Євросоюз.

Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG