Спеціальні потреби

Захід обговорює нафтове ембарго - Росія погрожує припинити постачання газу


Ціни на нафтопродукти у США та Європі на тлі російської війни в Україні вже різко зросли
Ціни на нафтопродукти у США та Європі на тлі російської війни в Україні вже різко зросли

Заяви США та країн Європи про можливі санкцій щодо експорту російської нафти у відповідь на російську війну в Україні підштовхують міжнародні ціни на енергоносії і стали приводом погрозливих заяв з Москви.

Росія є другим у світі після Саудівської Аравії експортером нафти й нафтопродуктів.

Сполучені Штати, які є найбільшим у світі споживачем нафти, розглядають можливість відмови від закупівель цієї сировини з Росії і обговорюють координацію дій з європейськими союзниками.

Європейські лідери кажуть, що розуміють потребу зменшення залежності від російських енергоносіїв, але визнають, що не можуть відмовитися від них відразу.

Російський газ становить понад 40% газового імпорту ЄС, а нафта - 30%.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив 7 березня, що його «уряд впродовж місяців нагально працює з партнерами в ЄС і за межами, щоб розробити альтернативи для російської енергії. Але це не можна зробити за одну ніч».

Уряд впродовж місяців нагально працює з партнерами в ЄС і за межами, щоб розробити альтернативи для російської енергії. Але це не можна зробити за одну ніч.

Агентство Reuters, посилаючись на неназваного чільного американського посадовця, каже, що США можуть піти на односторонню відмову від купівлі російської нафти, не чекаючи на партнерів.

Reuters подає оцінки західних фахівців, які припускають, що повне ембарго на постачання російської нафти до світових ринків підштовхнуло б ціни з теперішнього рівня приблизно $125 - $140 до $200 за барель.

Російський заступник прем’єр-міністра Александер Новак заявив, що ембарго підштовхнуло б міжнародні ціни до $300 за барель.

«Зараз у світі нема можливості замістити 7 мільйонів барелів нафти (обсягів які експортує Росія)», - сказав Могаммад Баркіндо, генеральний секретар Організації країн експортерів нафти.

Новак також натякнув, що у відповідь на можливе європейське ембарго щодо російської нафти Москва може вдатися до таких дій як припинення постачання газу до Європи.

Ми у Великій Британії можемо діяти швидко, але рівні залежності відрізняються. Нам треба домогтися, щоб ми рухалися в одному напрямку, і ми всі поділяємо переконання про потребу цього просування. Я думаю, що саме це ви будете бачити.
Борис Джонсон, прем’єр-міністр Великої Британії

Російська війна проти України призвела до різкого зростання цін на енергоносії у світі, і споживачі вже платять більше за обігрів помешкань і за заправку автомобілів, що у свою чергу також підвищує ціни харчових продуктів та інших товарів.

Західні політики попереджають своїх громадян, що деякі наслідки впроваджуваних проти Росії санкцій будуть відчутні для споживачів у багатьох країнах.

Британський прем’єр-міністр Борис Джонсон вказав, що його країна споживає менше російського газу й нафти, тому може швидше просуватися до відмови від російських енергоносіїв, але він підкреслив важливість координації зусиль з союзниками.

«Я вважаю, що рівень залежності в країнах різний і нам треба усвідомлювати, що ви не можете просто за одну ніч припинити використання нафти і газу з Росії. Очевидно, що це може зробити не кожна країна. Ми у Великій Британії можемо діяти швидко, але рівні залежності відрізняються. Нам треба домогтися, щоб ми рухалися в одному напрямку, і ми всі поділяємо переконання про потребу цього просування. Я думаю, що саме це ви будете бачити», - сказав Джонсон 7 березня.

Уряди намагаються шукати альтернативи і цими днями надходили повідомлення про американські переговори з Венесуелою, яка до запровадження санкцій проти невизнаного Заходом венесуельського уряду була серед провідних експортерів нафти.

Потенційним постачальником нафтопродуктів на міжнародні ринки є Іран, але переговори про полегшення міжнародних санкцій проти іранського режиму у відповідь на гарантії Тегерану не розробляти атомну зброю затягуються зокрема через позицію російської сторони, оскільки Москва в межах тих домовленостей вимагає міжнародних гарантій свого захисту від санкцій.

Компанія Shell 8 березня оголосила, що припинить купувати нафту в Росії і назвала своєю помилкою придбання партії російської нафти минулими вихідними.

Компанія тепер каже, що закриє в Росії свої заправні станції і припинить там усю діяльність.

Shell та інша велика транснаціональна нафтова компанія BP ще раніше оголосили, що позбудуться своїх багатомільярдні інвестиції в Росії.

Допомога Україні: головне про нові ініціативи у США та Європі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:51 0:00

XS
SM
MD
LG