Спеціальні потреби

Ці 5 невирішених проблем і надалі впливатимуть на відносини США-Куба


Рауль Кастро та Барак Обама

З тих пір, як рік тому президент США Барак Обама та кубинський президент Рауль Кастро офіційно оголосили про плани нормалізації відносин між країнами, США і Куба досягли значних успіхів у справі поліпшення двосторонніх відносин.

Але, як відзначають деякі аналітики, лишаються невирішеними певні надзвичайно гострі питання відносин між країнами.

1. Конгрес США ще має прийняти рішення щодо ембарго, яке "душить" Кубу

Серед цих питань - скасування Конгресом США ембарго щодо Куби, відзначає Вільям Лео Гранде, фахівець з латиноамериканської політиці з "Американського університету".

2. База США у Гуантанамо-Бей, на думку Куби, порушує її суверенітет

За словами експерта, інше невирішене питання - військова присутність США в Гуантанамо-Бей.

«США визнають, що Гуантанамо фактично є суверенною територією Куби», - говорить Лео Гранде, - Але ми наполягаємо на підписаному в 1934 році договорі, який дає Сполученим Штатам право на безстрокову оренду бази».3. Повернення націоналізованої власності компаній США може обійтися кубі у 6 мільярдів доларів

Крім того, зберігається стурбованість з приводу повернення власності американських компаній, конфіскованої після кубинської революції 1959 року. За деякими оцінками, вартість цих активів становить: щонайменше, 6 мільярдів доларів за нинішніми цінами.

Більшість американських компаній не вимагають повернення активів, які втратили десятки років тому. Натомість вони шукають можливість знову налагодити з Кубою ділові відносини, констатує Лео Гранде.

«Компанії Coca-Cola не потрібен її розливний цех, побудований в 50-і роки. Вона хотіла б повернутися на Кубу і відкрити новий завод і продавати кока-колу кубинцям », - уточнює Лео Гранде.4. Сама природа режиму на Кубі гарантує, що у країні і надалі порушуватимуться права людини, погіршуватимуться умови життя

Як зазначає митно-прикордонна служба США, незважаючи на поліпшення відносин між Америкою та Кубою, у 2015 році число кубинців, які іммігрують до США, збільшилося на 44 відсотка у порівнянні з попереднім роком. За даними цього відомства, число мігрантів з Куби зростає щороку, починаючи з 2009 року.

На думку експертів, це обумовлено економічними проблемами, важкими умовами життя багатьох кубинців, а також тим, що люди розчаровані режимом Кастро.

«Кубинці перебувають у стані відчаю», - підкреслює Хосе Азеліо, фахівець по Кубі і професор Університету Майамі.5. Очікування, що зближення із США вплине на Кастро - можуть виявитись марними

«Ілюзії щодо того, що Рауль Кастро щось змінить, принаймні в економічному відношенні, зараз повністю розвіялися», - відзначає експерт.

Він підкреслює і те, що США слід було домогтися від Куби більшої кількості поступок в тому, що стосується дотримання прав людини та поводження з політв'язнями, перед тим як переходити до нормалізації відносин.

Відновлення відносин дає США і Кубі можливість підтримувати прямий діалог з таких проблем, як права людини


Проте, як відзначають американські офіційні особи, відновлення відносин дає США і Кубі можливість підтримувати прямий діалог з таких проблем, як права людини. Це було одним з питань, яке обговорювалося в рамках робочої групи за участю представників обох країн.

За останній рік двома країнами зроблений цілий ряд важливих кроків у процесі нормалізації відносин. Зокрема, в травні США виключили Кубу із списку «держав-спонсорів тероризму», відновлені дипломатичні відносини і знову відкриті посольства.Як зазначає Лео Гранде, в цілому нормалізація відносин з Кубою буде відбуватися швидше, ніж це було у відносинах з деякими іншими країнами, оскільки обидві сторони в значній мірі зацікавлені в якнайшвидшому і успішне завершення цього процесу.

Дивіться також: Заборонивши КПУ, Україна повернулась у части комунізму - коментар Amnesty International

Заборонивши КПУ, Україна повернулась у части комунізму - коментар Amnesty International
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

XS
SM
MD
LG