Спеціальні потреби

Американці домагаються безкоштовних послуг адвоката у цивільних судах


Права американців, яких звинувачують у кримінальних злочинах, як правило, захищає адвокат. Якщо звинувачений немає грошей найняти захисника, згідно з Конституцією, держава зобов’язана надати йому безкоштовного адвоката. Однак, на цивільні справи це правило не розповсюджується.

Найняти ж юриста, скажімо в імміграційній справі, чи для вирішення суперечки з сусідом, коштує дуже дорого. Ціни на послуги адвоката залежать від місцевості та досвіду юриста. Наприклад, у районі Вашингтона навіть адвокат-початківець обійдеться у понад 300 доларів на годину. Тоді, як юрист з двадцятирічним досвідом просить за свою роботу у середньому понад 730 доларів. Такі суми не доступні бідним верствам населення. Тож в країні розгорнуто кампанію надання безкоштовних юристів у цивільних справах.

Щороку у США розглядаються мільйони справ у цивільному суді. Це, переважно, справи, пов’язані з опікою над дітьми, виселенням з житла тощо.

Випадок Джуліани Голмс не є унікальним. Чоловік за її відсутності забрав дітей, і вивіз в інший штат. Повернути їх жінка могла лише через адвоката, на послуги якого в неї не було грошей.

Джуліані вдалося домогтися відновлення своїх прав і повернення дітей лише завдяки приватній організації «Правова допомога», яка надала їй адвоката на безоплатній основі.

Цим юристом була Триш Кокран. Вона наголошує, що право на адвоката у таких серйозних цивільних процесах повинно бути одним з базових прав громадян США. Однак, на практиці, це не так, каже Триш:

«Люди мають конституційне право на своїх дітей, право на місце проживання, доступ до всього необхідного. Проблема у тому, що люди не завжди добре знають свої права».

Між тим мільйони американців захищають себе у цивільних судах, не маючи при цьому ані юридичної освіти, ані відповідного досвіду. До таких належить Деніел Терстон. Чоловікові та його родині загрожує виселення, якщо вони не доб’ються відстрочки через суд.

Юрист Дебора Ґарднер веде активну кампанію за те, щоби американці мали доступ до юридичного представництва у цивільних судах. Більшість індустріально розвинутих країн уже давно прийняли закони, що гарантують людям право на юридичні консультації. Однак Америка, за словами Дебори, відстає у цьому питанні:

«Дуже дратує, що країна, яка претендує на роль світового лідера, залишається позаду таких прав, як захист основних громадянських свобод та фундаментальних прав у ході судового розгляду».

Утім ідея має своїх опонентів, які вважають, що це обтяжить судову систему. Хоча є дослідження про те, що поради адвокатів впливають на судове рішення, що дозволяє ощадити фонди на роботі правоохоронних органів, притулків і навіть на медичних послугах. Не говорячи уже про нематеріальні блага.

Боротьба за право забезпечити американців консультацією юриста уже розпочалася по всій країні. На сьогодні пілотні програми діють у штатах Каліфорнія, Масачусетс і Меріленд.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG