Спеціальні потреби

ЮНЕСКО: «Ісламська держава» займається культурним геноцидом


Бойовики «Ісламської держави» знищили чергову пам'ятку людства. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00

Бойовики «Ісламської держави» знищили чергову пам'ятку людства. Відео

Директор ЮНЕСКО: культурний геноцид є порушенням прав тисяч, якщо не мільйонів, жінок та чоловіків, цілих громад.

За останні кілька днів бойовики «Ісламської держави» знищили у Сирії кілька стародавніх пам’яток культури. Серед них – 15 тонна статуя лева аль-Лату, якій понад 2000 років. Видання National Geographic повідомило, що бойовики також заклали саморобні вибухові пристрої навколо стародавніх руїн у Пальмірі.

Директор агенції ООН з питань освіти, науки і культури Ірина Бокова називає такі дії культурним геноцидом та вважає, що вони негативно впливають на мешканців регіону, що потерпає від війни.

"Культурний геноцид є порушенням прав тисяч, якщо не мільйонів, жінок та чоловіків, цілих громад. Таки дії ставлять зводять нанівець можливість діалогу у майбутньому та примирення", - заявила вона.

Директор ЮНЕСКО додає, чимало пам’яток культури продається бойовиками ІДІЛу на чорному ринку. Отримані кошти йдуть на підтримку діяльності бойовиків.

На початку цього року, ісламісти в Іраку завдали непоправної шкоди скарбам, які простояли там тисячоліття. У відеозаписі, оприлюдненому в лютому, бойовики свердлять та б’ють молотками по предметах із колекції Мосульського музею. Це вразило людей у всьому світі, зокрема працівників Інституту сходознавства при Чиказькому Університеті.

"Дуже, дуже важко не піддатися пригніченню, бачачи таке. Це неймовірна втрата всього, задля чого ми працюємо", - заявив археолог Макґваєр Ґібсон.

Макґваєр Ґібсон – професор месопотамської археології. Він бував у Мосулі та вивчав артефакти, понівечені на відео. Одна зі знищених реліквій – статуя крилатого бика з людською головою, якій понад дві з половиною тисячі років.

"Вони знищили голову одного з тих биків, які ще залишалися цілими. Він був у дуже, дуже гарному стані", - додав археолог.

Цього крилатого бика знайшли в Іраку в 1920-30-ті роки археологи Інституту сходознавства.

Лора Тедеско, керівник програми культурної спадщини Державного департаменту США, вважає руйнування в Мосульському музеї провокацією.

"Гадаю, є багато мотивів для руйнування, і це пов’язано зі знищенням ідолопоклонських статуй. Також, на мою думку, вони хочуть показати свою силу людям в Іраку, Сирії, у всьому світі, та викликати гнів", - вважає чільниця Держдепу.

Лора нагадала, як у 2001 року в афганському місті Баміян Талібан знищив велетенські статуї Будди, витесані у схилі гори в 6 столітті.

"Це різновид культурного геноциду. Вони позбавляють цивілізацію її спадщини, її культурної минувшини. Це спосіб знищити відчуття ідентичності", - сказала Лора Тедеско.

Професор Ґібсон бачив статуї, коли відвідував Афганістан 1969 року. Тепер вони існують тільки на знімках - і в його спогадах.

"Культура не може самовідновитися. Якщо культуру знищено, то знищено. Ці предмети, якщо їх знищили, то їм кінець", - сказав археолог.

У ЮНЕСКО зобов’язалися боротися з торгівлею забороненими артефактами та обіцяють притягнути винних у знищенні тисячолітніх пам’яток до відповідальності. Однак, за словами експертів, це буде зробити вкрай важко. Поки Західні країни обмірковують шляхи приборкання бойовиків ІДІЛ, ті продовжують знищувати всі сліди культур, відмінні від їх власних.

Дивіться також: "Войнушка" стає масовим спортом у Росії, з фіналом у Криму. Відео

"Войнушка" стає масовим спортом у Росії, з фіналом у Криму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG