Спеціальні потреби

Греки відкинули умови міжнародних кредиторів


Жоден результат референдуму у Греції не буде переможним. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00

Жоден результат референдуму у Греції не буде переможним. Відео

Понад 60 відсотків греків сказали «ні» на недільному референдумі.

На цей момент пораховано майже 20% бюлетенів і в уряді країни переконані, що таким буде остаточний результат голосування. Експерти кажуть, без нового пакету допомоги Греція буде неплатежеспроможною, а країну чекає глибока криза: місцеві банки залишаться без грошей, пенсіонери не отримають пенсії, а безробіття, яке сьогодні складає 25% - ще більше зросте. У соціалістичному уряді Ціпраса переконують, що голосування не означає автоматичний вихід Греції з Єврозони і хочуть продовжити перемовини з кредиторами.

Мільйони греків голосували сьогодні на вирішальному референдумі, аби визначитися чи варто уряду країни приймати умови європейських кредиторів. Останні вимагали від Греції повернути борги до 30-го червня й в обмін на додаткові фінансові вливання – провести жорсткі реформи в країні. Грецький уряд шокував позичальників, оголосивши, що визначиться з відповіддю, лише попередньо порадившись із народом. Таке рішення може залишити Грецію один на один із фінансовою кризою й навіть призвести до її виходу із Єврозони.

Після тижня черг біля банкоматів, що видавали не більше 67 доларів на руки, греки сьогодні стояли в інших чергах – за бюлетенями. Референдум, що відбувся в країні, має показати ставлення «рядових» громадян Греції до заходів економії, які країні запропонували міжнародні кредитори. В бланках для голосування греки вибрали між «так» або «ні» - плану з підвищення податків й скорочення пенсій в обмін на реструктуризацію боргу. Прем'єр-міністр Греції Алексіс Ціпрас закликав греків сказати «ні»:

«Сьогодні демократія має перемогти страх і шантаж. Рішучість нашого народу долає пропаганду страху. Я переконаний, що вже завтра ми повернемося на дорогу фундаментальних цінностей Європи».

Заяви Ціпраса для єврокредиторів стали шоком. Від пропозиції списати борги Греції заради оздоровлення її економіки вже категорично відмовилась Німеччина. Вона, як і решта європейських країн-кредиторів відчуває, що її водять за ніс. Професор політичних студії Афінського університету Дмітріс Сотіропулос каже, питання в бюлетенях для греків були сформульовані дуже заплутано, і, який би не був результат референдуму, жоден не стане переможним.

«Політична ситуація в Греції не буде складатись на користь прем’єра. Ідея провести референдум, коли результати переговорів із кредиторами були майже фіналізовані, загнала його у кут. Якщо люди проголосують за те, щоб сказати «так», а він закликав усіх голосувати «ні», тоді це буде значити, що його уряду треба йти у відставку. Але якщо люди віддадуть голоси за те, щоб сказати «ні» кредиторам, для уряду це буде символічна перемога. Адже країні все одно треба приймати серйозні економічні заходи, аби подолати нинішню економічну кризу.

Попередні опитування громадської думки показали, що в рішенні чи приставати на вимоги євро кредиторів, греки поділились майже порівну.

Перші результати референдуму стануть відомими цієї ночі. Однак від Європарламенту вже прозвучали втішні заяви про те, що попри роздратування єврочиновників «ірраціональними діями» лівацького уряду Греції, країна може отримати термінову грошову допомогу. Єврочиновники визнають, без цього Греції не буде чим виплачувати зарплати, а система охорони здоров’я, енергопостачання й громадський транспорт перестануть функціонувати.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG