Спеціальні потреби

Мовне питання в Україні очима американського журналіста


Україна як Канада, розділена між двома мовами, що завжди викликало політичне напруження. Президент України втрачає рейтинги і напередодні виборів до парламенту вирішив розіграти мовну карту. З наближенням жовтневих парламентських виборів президент Янукович, підписавши контроверсійний мовний закон, намагається завоювати симпатії російськомовного електорату, кажуть експерти. Крім того, говорить політичний аналітик Олексій Гарань, таким чином чинний президент хоче відвернути увагу виборців від проблеми економічної стагнації в країні:

«Економіка не покращується, тож йому потрібно продати щось інше. Найлегше сказати, добре, я вирішу мовну проблему. Так звану «мовну проблему», адже згідно з опитуваннями громадської думки, мовне питання не пріоритетне навіть для електорату Януковича. Але, оскільки йому нема чим похвалитися щодо виконання своїх економічних обіцянок, він використовує це».

«Закон про регіональну мову може допомогти опозиції мобілізувати виборців проти Януковича».
Сергій Куделя
Після розвалу СРСР українська мова стала обов’язковою в школах, кінотеатрах та рекламі. Оксана Форостина, літературний редактор, каже, що її родина легко перейшла з однієї мови на іншу. А Київ, додає вона, став двомовним:

«Коли одна людина говорить українською, а інша відповідає їй російською, це – звичне явище. Ми навіть не звертаємо на це уваги. Я думаю, люди, які приїжджають сюди, будуть здивовані. Адже у світі не багато місць, де таке можна побачити».

Євгенія Тимошенко переїхала до Лондона у 1994-му році у 14-річному віці. Минулого року вона повернулась в Україну, щоб допомогти звільнити свою матір з ув’язнення. На її погляд, більшість мешканців України вже зробили свій вибір:

«Навіть російськомовні мешканці України, які не є етнічними українцями, віддають перевагу українській мові як єдиній державній. Адже їм подобається Україна, і вони хочуть, аби вона була потужною державою».

Львів’янин, колишній радянський військовий Андрій, розповідає, що на службі, а потім працюючи на заводі говорив лише російською. Тепер каже, що вперше за рік говорить російською:

«Державна мова повинна бути лише одна, це моя думка».

Політолог Сергій Куделя припускає, що підписаний президентом закон про мови може зашкодити Януковичу:

«Закон про регіональну мову може допомогти опозиції мобілізувати виборців проти Януковича».

Підписавши закон, каже Куделя, Янукович, можливо, активізував не лише своїх прихильників, а й своїх опонентів.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Історія США: Політичні гасла. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG