Спеціальні потреби

Юрист: США зобов’язані не допустити розколу України Договором 1994 року


Підпис договору про ядерне роззброєння. Москва, січень 1994 року.
Підпис договору про ядерне роззброєння. Москва, січень 1994 року.

Американський юрист Мирослав Смородський вказує, що Будапештський Меморандум 1994 року прямо вимагає від США, Росії та Великобританії гарантувати збереження суверенітету та територіальної цілісності України.

Розкол України чи перехід будь-якої її частини під контроль Росії буде порушенням міжнародних домовленостей, досягнутих ще на початку 90-х років – вважає директор із зв’язків Українсько-американської юридичної асоціації Мирослав Смородський.
Мирослав Смородський
Мирослав Смородський


Він нагадав, що після того, як Україна відмовилася від свого ядерного арсеналу, США, Росія та Великобританія надали їй гарантії безпеки та територіальної цілісності. За договором, підписаним 5 грудня 1994-го року у Будапешті, Україна позбулася близько 1900 ядерних боєголовок, що тоді було третім за обсягом арсеналом ядерної зброї у світі.

Чому США та Великобританія не діяли на основі цього договору раніше, коли з’явилися перші ознаки загрози безпеці України ? Це питання «Голос Америки» задав колишньому Послу США в Україні Стівену Пайферу ще кілька тижнів тому. Дипломат пояснив, що договір – міждержавний, а отже звертатися щодо його забезпечення до інших сторін угоди мав президент України, який, очевидно, був у цьому не зацікавлений.

Втім, юрист Смородський з цим не погоджується. За його словами, США мусили апелювати до Будапештського договору та тиснути на Росію ще тоді, коли тільки почався економічний тиск на Україну з метою не допустити підписання Угоди про Асоціацію з ЄС. Недопущення саме цього сценарію чітко оговорюється в гарантіях безпеки.

«Сполучені Штати Америки, Російська Федерація та Великобританія і Північна Ірландія, затверджують своє зобов’язання перед Україною, згідно з принципами Заключного Акту КБСЄ (стара назва ОБСЄ – Г.А.), уникати економічного тиску, покликаного підпорядкуванню своїм власним інтересам суверенних прав та інтересів України», - говориться у Меморандумі.

«Було логічно очікувати від Сполучених Штатів, як однієї зі сторін Будапештського Меморандуму, голосно реагувати на найвищому політичному рівні на порушення гарантій безпеки, які ті давали Україні», - говорить Смородський.

«Саме це пообіцяли Україні в обмін на здачу ядерної зброї масового знищення. Обмеження розповсюдження ядерної зброї було заявлено саме Адміністрацією Барака Обами в якості її головної зовнішньополітичної мети. Хто тепер у світі повірить у гарантії безпеки США? Ще меншу довіру тепер викликатимуть гарантії з боку Росії. Зважаючи на грубий тиск Росії на Україну, абсолютно очевидно, що Кремль не має жодної поваги до міжнародних договорів, під якими підписується, та вірить, що може безкарно ігнорувати міжнародні зобов’язання. Адже тепер усім зрозуміло, що, особливо в сфері нерозповсюдження ядерної зброї та надання у відповідь гарантій безпеки, зобов’язання Росії нічого не варті. І як вони тепер збираються вести переговори щодо відмови від ядерної зброї з Іраном та Північною Корею?» - запитує американський юрист.

Смородський вважає, що США повинні переоцінити свою зовнішню політику у відношеннях з Росією. «Якщо Росія є гравцем на міжнародній сцені, бере участь у багатосторонніх переговорах – по Сирії, Близькому Сходу, Україні – уряд Сполучених Штатів мусить мати політичну та моральну сміливість критикувати та зупиняти порушення Кремлем своїх міжнародних зобов’язань».

Юрист переконаний, що під час кризи в Україні США не використали і малої долі тих важелів, які вони мали с своєму арсеналі. І хоча дії, до яких вдалися США на фінальному етапі кризи – заборона віз, пряма розмова президента Обами з Путіним та інші – зіграли певну роль, вона є досить незначною. «Це – абсолютна перемога народу», - говорить Смородський.

А у подальшому він та Українсько-американська юридична асоціація закликають уряди США, ЄС та інших країн вдатися до наступних дій, аби допомогти мирному переходу влади в Україні та убезпечити її від подальших загроз її суверенітету та територіальній цілісності:

 • Підтримати демократичні дії Верховної ради, визнати їх відповідність до Конституції, як відображення волі народу.
 • Категорично відкинути будь-які заяви колишнього президента та його оточення щодо незаконного державного заколоту в країні та що він досі залишається законним президентом.
 • Діяти згідно зі своїми зобов’язаннями, згідно з Гельсінським заключним актом 1975 року, Тристороннім договором та Будапештським меморандумом 1994 року у забезпеченні безпеки України, її територіальної цілісності та захисту від примусу та агресії, зокрема з боку Росії.
 • Наполегливо відкидати та упереджувати усі спроби та погрози, що походять з середини України чи з-за її меж, спрямовані на розкол України чи сепаратизм її окремих частин.
 • Негайно надати фінансову допомогу Україні, аби допомогти їй уникнути економічної катастрофи, спричиненої грабунком та непомірними апетитами режиму Януковича та економічним ембарго Росії.
 • Негайно запровадити план з економічного розвитку – План Маршалла – для допомоги Україні в її інтеграції до Європейського Союзу.
А новим українським дипломатам Смородський радить бути більш наполегливими та вимагати від Сполучених Штатів виконувати свої міжнародні зобов’язання щодо України.
 • 16x9 Image

  Тетяна Ворожко

  Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

XS
SM
MD
LG