Спеціальні потреби

Виставка у Нью-Йорку - «Україна-Швеція: на перехресті історії»


«Україна-Швеція: на перехресті історії» - саме під такою назвою цими днями у Нью-Йорку, в Українському Музеї, проходить виставка унікальних предметів 17-18 століття. Загалом, до експозиції залучені 116 екземплярів, як з приватних колекцій так і з різноманітних музеїв, бібліотек та архівів України, Швеції і США. Виставка змальовує важливу сторінку в історії Європи, зокрема, період шведсько-українських стосунків, коли українські гетьмани боролися за становлення незалежної держави Україна.

Часи запеклих битв, перемог – а також поразок – знайшли своє відображення в експонатах, виставлених на огляд в Українському Музеї у Нью-Йорку. Тут можна побачити прапор гетьмана Івана Мазепи, військові обладунки та багато інших предметів історичної епохи. А оригінальні листи, написані лідерами тих часів, ніби переносять відвідувача у 17 сторіччя, часи козацього періоду. Одним з унікальних експонатів виставки вважається шапка Богдана Хмельницького, яка довгий час перебувала за межами України.

Директор Українського Музею у Нью-Іорку Марія Шуст розповідає:

«Тут маємо 5 документів, два з яких підписані Богданом Хмельницьким. По них ми бачимо, що Хмельницький намагався укласти договори і нав’язати альянси і стосунки з європейськими монархами. Тут маємо лист до шведської королеви Христини».

У сусідній залі відкриваються історичні цінності гетьмана Івана Мазепи. Останній, серед іншого, прославився тим, що будував церкви і розвивав духовність в Україні. Тож чимало предметів на виставці – його подарунки церквам. Серед них, царські ворота іконостасу, датовані 17 століттям. А також позолочені шати для чудотворної ікони у Чернігові, які ще у 1928 році були розібрані на 18 частин і лише тепер, через 80 років, були зібрані спеціально для виставки. Також на показ тут виставлена Біблія, яка свого часу була зроблена на замовлення гетьмана Мазепи.

«Це зразок унікальної роботи, бо тут є і емаль і золото, що є досить складним поєднанням. Адже емаль потребує високої температури у той час, як золото досить швидко топиться. Тож технічно створити щось подібне було дуже складно.На цьому прикладі ми бачимо, як Мазепа намагався, щоби речі, які він дарував Україні, були зроблені на найвищому рівні», - розповідає Марія Шуст.

Чимало уваги, виставка приділяє битві під Полтавою та розкопкам Батурина. Тут також можна побачити справжній козацький прапор, привезений зі шведської колекції. Особлива увага присвячена творцю першої української Конституції Пилипу Орлику. Серед інших предметів тут є копія кількох її сторніок, отримана з Національного архіву Швеції, а також справжня булава, яку Пилип Орлик за легендою успадкував від гетьмана Івана Мазепи.

Виставка викликала зацікавлення публіки. Дехто живе за 400 кілометрів від Нью-Йорку, але приїхавши до міста попросту не міг не відвідати цю виставку. Так один із відвідувачів виставки зізнається, що тут він ніби перенісся в епоху 17 століття:

«То поєднання з українською історією відчуваю живцем. Той фільм про Батурин, і ці експонати історичні. Про Мазепу, про ту битву під Полтавою, про союз з шведами. Це справляє враження, поєднує мене з тими подіями досить глибоко».

Однак, до Українського музею приходять не лише українці. Еріка Гронгаф має шведське коріння, і завжди цікавилася українсько-шведськими стосунками. Тож коли відкрилася виставка, вона довго не роздумувала.

«Мене дуже вразили ці оригінальні листи, хоч я і не розумію латинь, але саме усвідомлення, що вони настільки старовинні, справляє враження. Біблія була чудова. Багато цікавого я тут побачила і щось нове для себе дізналася, чого не знала раніше», - каже жителька штату Нью-Йорк Еріка Гронгаф.

Наприклад, багато цікавого можна було дізнатися ось з карти України, датованої 1648 роком. Це перша мапа, на який написано слово «Україна».

А одним з найбільш дорогіцнних та унікальних експонатів виставки є прапор гетьмана Богдана Хмельницького. Саме цей прапор, який більше трьохсот років тому потрапив до Швеції і зберігається там по нині, свого часу належав Богдану Хмельницькому. Про це говорять історики, і додають: чотири букви по краях цього прапора означають «Богдан - Хмельницький - Війська - Запорозького».

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG