Спеціальні потреби

Домовленості з Німеччиною щодо газу: «європейський прорив» чи порожні обіцянки енергонезалежності?


Київ – Із вересня німецька компанія RWE почне закачувати газ в українські підземні сховища. Про це заявив міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький. За його словами, наразі відпрацьовується договір із цією компанією, який набуде чинності із другої декади вересня. Експерти, вітають цей крок, однак зауважують, що про великі обсяги газу наразі не йдеться.

Німецький концерн RWE, який із 2012 року продавав Україні газ, із вересня розпочне закачувати паливо в українські підземні сховища, заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький. Такий крок, на думку колишнього народного депутата, експерта з енергетичних питань Олександра Гудими, означає поглиблення торговельно-економічних відносин між Україною та Європейським Союзом.

«Якщо це станеться – а треба дочекатися, щоб це був контракт на якусь серйозну суму і значний обсяг – це був би європейський прорив української енергетики», – наголошує Гудима.

Домовленість із RWE свідчить також, що Україну вважають досить надійним торговим партнером, каже колишній уповноважений президента з питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський.

Підвищується наша політична роль у Європі, адже тепер із нами вестимуть переговори, якщо щось піде не так, а не з Росією
Богдан Соколовський
«Підвищується наша політична роль у Європі, адже тепер із нами вестимуть переговори, якщо щось піде не так, а не з Росією», – говорить Соколовський.

Йдеться про невеликий обсяг газу, який не змінить ситуацію – експерти

Разом з тим, фахівці зазначають, що конкретно про успіх чи неуспіх домовленостей можна буде говорити після того, як стануть відомі обсяги газу, який компанія RWE планує закачати в українські підземки. Експерт науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев припускає, що йтиметься про невеликий обсяг палива, який значно на ситуацію в Україні не вплине.

«Нас запевняли, що вже вчора, сьогодні чи найближчим часом почнеться велике постачання реверсного газу зі Словаччини, Румунії, Польщі, Угорщини Німеччини, з інших країн, проте, окрім експериментальних прокачок та теоретичного встановлення можливості такого реверсного постачання, ні до чого конкретного сторони не домовилися», – каже Рябцев.

Закачування газу компанією RWE в українські підземки є певною можливістю для неї скористатися цим у період, коли реверсні поставки будуть скорочені, вважає експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут. Але, зазначає Нарбут, принципово ситуація могла б змінитися, якби хтось із європейських компаній підписав би з «Газпромом» угоду про умови постачання.

Ситуація могла б докорінно змінитись, якби компанія RWE або хтось із їхніх європейських колег підписали з «Газпромом» умови постачання на одному з пунктів передачі на кордоні Росії та України
Олександр Нарбут
«Звичайно, ситуація могла б докорінно змінитись, якби компанія RWE або хтось із їхніх європейських колег підписали з «Газпромом» умови постачання не на базисних умовах White house – це пункт передачі на кордоні Чехії та Німеччини, – а на одному з пунктів передачі на кордоні Росії та України. Тоді б ця компанія змогла цим газом розпорядитись і за окремою угодою з «Укртрансгазом» закачати цей газ у підземні сховища і в осінньо-зимовий період використовувати його для поставки на європейський чи український ринки», – підсумовує Нарбут.

Наразі реверсний газ в Україну постачається через два коридори. Перші поставки Україна отримала у листопаді – від компанії RWE через територію Польщі. У квітні почалося постачання газу з Угорщини. У травні Україна розпочала тестовий імпорт газу зі Словаччини. А пізніше міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький частково підтвердив інформацію про те, що російський «Газпром» блокує постачання газу в Україну зі Словаччини. Як заявляв Ставицький, з осені українська влада розраховує відкрити два нові коридори – словацький та румунський – через які постачатиметься паливо. З листопада минулого року по липень нинішнього Україна отримала близько 500 мільйонів кубометрів газу з Європи.
Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG