Актуально
Україна знову і, ймовірно, не востаннє пропускає телеконкурс Євробачення на тлі конфлікту з Росією

Українських виконавців не буде не лише на цьому фіналі пісенного конкурсу Євробачення-2019 у травні в Ізраїлі, але й на наступному, якщо господарем 2020 року стане Росія, сказав у четвер керівник національної телерадіокомпанії України Зураб Аласанія.
Кожного року фінал міжнародного телевізійного конкурсу, що збирає багатомільйонні аудиторії у Європі та за її межами, проводить та країна, виконавці якої здобувають перемогу.
Національний відбір у Києві закінчився провалом через суперечки довкола того, чи зобов’язані артисти в умовах російської агресії наголошувати на своєму патріотизмі, і чи можуть вони їздити на виступи в Росію, яка захопила частину української території та підтримує війну, що забрала життя вже понад 13 000 людей.
Я прихильно сприймаю позицію України... Але думаю, що тут вони зіграли погану гру, долучивши до процесу національного відбору політикуПол Джордан, дослідник Євробачення
Українська суспільна телерадіокомпанія пояснила проблему тим, що конкурс привернув увагу до “проблеми музичної індустрії в Україні: зв’язків артистів із шоу-бізнесом на території держави-агресора, які й на 5-му році військового конфлікту все ще залишаються дуже тісними”.
“Для частини суспільства цей факт прийнятний, в іншої частини викликає обурення й несприйняття”, - сказано у спеціальній заяві, де також підкреслено, що українські закони не передбачають жодних обмежень роботи артистів в Росії.
Україна, яка бере участь у Євробаченні з 2003 року, вже скасовувала свою участь у конкурсі 2015 року, пояснивши це тоді браком коштів на тлі активних бойових дій у конфлікті з Росією.
Погляд фахівця
“Очевидно, що непросто на тлі ситуації в Україні їхати на конкурс і співати веселу пісеньку. Але там країни також можуть виявляти солідарність”, - сказав “Голосу Америки” британський дослідник історії Євробачення Пол Джордан.
Джордан, який отримав науковий ступінь доктора гуманітарних наук за дослідження впливу Євробачення на національну свідомість в Україні та в Естонії, вважає, що цього року українські організатори конкурсу самі створили собі проблеми.
“Я прихильно сприймаю позицію України. Працювавши і живши там певний час, я розумію українське бачення Росії як держави - агресора. Але думаю, що тут вони зіграли погану гру, долучивши до процесу національного відбору політику”, - каже Пол Джордан.
Дослідник вважає, що запитання суддів про Крим під час пісенного телеконкурсу були недоречними і це “перетворило концерт на фарс”.
“Мали бути чіткі правила. Виконавці - учасники національного конкурсу мали знати заздалегідь про умови і ще раніше визначитися, чи брати участь у процесі”, - переконаний Пол Джордан.
На його думку в ситуації, що склалася українське рішення - відмовитися від поїздки на Євробачення виправдане, і поїздка на можливий фінал до Москви в умовах триваючої російської агресії також виглядала б проблематичною.
Але Пол Джордан також підкреслює, що попри критику пісень та рівня виконавців на міжнародному конкурсі, Євробачення дає можливість українцям заявити про себе величезній аудиторії, яка або майже ніколи не чує про Україну, або знає переважно про погані новини.
Поп-музика, політика і війна
Міжнародний пісенний телеконкурс, який Європейська спілка телерадіомовлення проводить з 1956 року, наполегливо намагається бути поза політикою, але часто потерпає від суперечок на політичному ґрунті.
Голосування окремих країн сумновідоме взаємною підтримкою сусідів, що, як кажуть критики, переважає над оцінюванням рівня виконавців.
2017 року Росія відмовилася від участі у фіналі конкурсу Євробачення, що відбувався у Києві, коли Україна заборонила в'їзд російській виконавиці Юлії Самойловій.
Служба безпеки України заявила, що Самойлова порушила українські закони, коли їздила на окупований Росією Кримський півострів, оминаючи український прикордонний контроль.
Грузія 2009 відмовилася від участі у фіналі, коли Європейська телерадіомовна спілка не допустила грузинську пісню з англомовною назвою "We Don't Wanna Put In".
Міжнародні організатори вирішили, що приспів пісні зі словами “Put In” можуть мати політичний підтекст з натяком на ім’я тогочасного прем’єр-міністра Росії Володимира Путіна.
Відносини між Тбілісі та Москвою тоді були під впливом короткої війни 2008 року внаслідок російського вторгнення в Грузію.
Цього року близько 50 британських митців у січні закликали національного мовника Бі-Бі-Сі домагатися перенесення цьогорічних фінальних концертів Євробачення з Ізраїлю, на знак протесту проти порушення людських прав палестинців та окупації ізраїльтянами територій за межами міжнародно визнаних кордонів.
В Бі-Бі-Сі офіційно відхилили заклик, заявивши, що Євробачення “це не політична подія і там не підтримують жодних політичних гасел чи кампаній”.
Дивіться також: Відкриття сайту “Спік Юкрейніан” у Києві
Всі новини дня
"Коли ми даруємо свої книжки за кордон, ми рятуємо їх фізично" — Олена Зеленська у виступі перед студентами Джорджтаунського університету

“Щоби книжки не горіли, як у відомому творі Бредбері, щоб людям не доводилося читати в бомбосховищах. Щоб студенти, такі як ви, нормально навчалися. Ось, за що ми боремося”, – такими словами до студентів Джорджтаунського університету звернулася перша леді України Олена Зеленська, у рамках свого одноденного візиту до Вашингтону 21 вересня.
У нас десятки бібліотек спалено російськими бомбардуваннями. Коли ми передаємо свої книжки кудись за кордон, ми рятуємо їх фізичноОлена Зеленська
До Інституту заради жінок, миру та безпеки (The Georgetown Institute for Women, Peace and Security) Зеленська прибула з особливою, культурною місією — подарувати університету 260 книжок про Україну, щоб науковці могли продовжувати розвивати українознавчі програми у США.
“Книжки — це особлива тема у протистоянні нашому супротивнику. Так само як борються за життя наші люди, — борються за життя наші книжки. У нас вже десятки бібліотек спалено російськими бомбардуваннями. Коли ми передаємо свої книжки кудись за кордон, ми буквально рятуємо їх фізично”.
Але це процес взаємний, сказала Зеленська американським студентам. Не лише люди рятують книжки, але і книжки рятують зараз українців, які читають їх в окопах і бомбосховищах.
Вже в кожному виші України є студенти — загиблі, які пішли захищати країну, і так, їх шанують у їхніх університетах. Але, на жаль, повернути їхні молоді життя вже ніколи не вдастьсяОлена Зеленська
«Я, думаю, багато людей бачило фото одного з наших воїнів, який в окопі читав Тімоті Снайдера. Мені здається, це саме показник того, як ми українці ставимося до книжки. І для мене велика честь, що наші книжки будуть тепер у вас», – сказала Зеленська.
Проте самим українцям зараз нелегко здобувати освіту умовах повномасштабної війни, сказала перша леді, яка поділилася зі студентами й викликами, з якими щодня стикається українська освіта.
“За останні два роки російськими бомбардуваннями в Україні пошкоджено 81 університет. Це правда тільки будівлі, їх можна відбудувати. Найгірше — гинуть люди. Вже в кожному виші України є студенти — загиблі, які пішли захищати країну, і так, їх шанують у їхніх університетах. Але, на жаль, повернути їхні молоді життя вже ніколи не вдасться”, – сказала Зеленська.
Модераторка зустрічі, Мелані Вівер, директорка Інституту заради жінок, миру та безпеки назвала Зеленську “видимим обличчям суспільства, зруйнованого війною”. За свій внесок у боротьбу за мир та жіноче лідерство Зеленська отримала нагороду імені Гіларі Клінтон від директорки Інституту Мелані Вівер та Джона Деджоя, президента університету Джорджтауна.
Якщо уявити, що Україна зараз програла — це був би програш для всього світу. Відвернутися від цього — означає махнути рукою на своє власне майбутнєОлена Зеленська
Серед учасників зустрічі з дружиною президента України була і студентка родом із Києва, яка запитала Зеленську, як саме українці, які зараз перебувають у США, можуть долучитися до підтримки України. Перша леді звернула увагу на те, що Україна потребує особливих зусиль з протидії дезінформації та у сприянні поширенню правди про наслідки російської агресії в Україні.
«Усі свідомі люди у світі, мені здається, розуміють, що відбувається в Україні. Важливо не втратити цей фокус уваги. Якщо уявити, що Україна зараз програла — це був би програш для всього світу», – с казала Зеленська.
Вона додала, що розуміє, що у людей за кордоном з'являється втома від поганих новин, але відвертатися від цих повідомлень було б небезпечно для них самих.
«Людям неприємно слухати постійно погані новини, але відвернутися від цього — означає махнути рукою на своє власне майбутнє. Тому от саме говорити про те, що це (те, що Росія робить в Україні, – ред.) аморально — це важливо», – наголосила Зеленська.
Промову перед студентами, Зеленська завершила словами вдячності, яку Україна відчуває до друзів та партнерів по всьому світу.
“Ми відчуваємо вдячність всьому світу за те що нас не покинули, нас підтримують нам допомагають. Вдячність психологічно, – про це навіть лікарі кажуть, – додає стійкості”, – наголосила Зеленська.
Вона додала, що боротьба українців – важливий приклад для всього світу, «щоб як вчать нас історія і література: зло та агресія були покарані. Щоб вони не стали нормою у світі».
«За це бореться зараз Україна. Я вірю, що за підтримки таких небайдужих людей у світі, як ви, так і буде», – наголосила Зеленська.
Після зустрічі з першою леді України студенти поділилися враженнями з Голосом Америки. Одна зі студенток сказала, що це було «посланням надії».
“Було неймовірно надихаюче почути те, що сказала перша леді Зеленська і почути її послання надії для всіх нас” — сказала Хлоя Андерсон — студентка Джорджтаунського університету, яка вивчає інформатику.
Дивіться також:
Американські військові бази на японському острові: як змінилися погляди місцевих? Відео
Присутність військових баз США на японських островах Окінава раніше спричиняла протести та невдоволення серед місцевих. Але зі зростанням напруги у відносинах із Китаєм і шоком від вторгнення Росії в Україну настрої місцевих змінюються. Як саме? Дивіться в сюжеті.
"Ніколи більше Росії не вдасться знищити жоден інший народ", – президент України Володимир Зеленський. Відео
"Ніколи раніше російська диктатура не зустрічала такого сильного опору, і ніколи більше Росії не вдасться знищити жоден інший народ", – президент України Володимир Зеленський
- Голос Америки
ISW: Бронетехніка України подолала останню лінію російської оборони біля Запоріжжя

Американські військові аналітики підтверджують, що українські війська прорвали останню лінію російської оборони у Запорізькій області, що вони вважають важливим поступом в українському контрнаступі.
Відео з геолокаційними даними від 21 вересня, яке аналізував американський Інститут дослідження війни (Institute for the Study of War, відомий як ISW), показує, що українська бронетехніка просунулася й оперує за останньою лінією російської оборони на заході Запорізької області.
«Це перший помічений випадок використання бронетехніки українськими військами поза межами російської трирівневої оборони», – мовиться у повідомленні.
Однак ISW не зміг підтвердити, чи українські війська змогли повністю прорватися та утримувати позиції за російськими протитанковими ровами й так званою лінією перешкод “зуби дракона”.
Своєю чергою українське військове командування 21 серпня також заявили про значне просування “вглиб російської оборони”, зазначає телеканал CNN.
Інформація, яку зібрала CNN з відкритих джерел, вказує на те, що українські війська перетнули важливу лінію російської оборони біля села Вербове у Запорізькій області. Це збігається з оцінками ISW, однак, CNN не змогла незалежно підтвердити цю інформацію.
Загалом, як наголошують експерти, спроможність українських військ доправляти бронетехніку через найпотужніші російські оборонні споруди можна “вважати важливими ознаками прогресу в українському контрнаступі”.
Український контрнаступ просувався повільніше ніж очікували західні експерти, однак, за оцінками ISW, “російські війська, які обороняються на заході Запоріжжя, не змогли перешкодити українським силам «поступово, але стабільно просуватися» з середини серпня”.
Азербайджан розпочав АТО у Нагірному Карабасі. Відео
Азербайджан оголосив про початок антитерористичної операції в Нагірному Карабасі. Масовані ракетні обстріли йдуть по всій території регіону. Офіційний Єреван називає це геноцидом вірменом. Що на це кажуть у Росії, яка є військовим союзником Вірменії?
Форум