Спеціальні потреби

Росія бачить "вікно можливостей", поки ЗСУ чекають на американську зброю


Минулого місяця в Україні ухвалили мобілізаційний законопроєкт, щоб розв'язати проблему нестачі кадрів.
Минулого місяця в Україні ухвалили мобілізаційний законопроєкт, щоб розв'язати проблему нестачі кадрів.

Російські війська розширюють свої атаки на українські прикордонні населені пункти поблизу Харкова, відкриваючи новий фронт у війні, поки Київ намагається стримати поновлений російський наступ.

Виступаючи в четвер під час візиту до Харкова, де він провів нараду з вищим військовим керівництвом, президент України Володимир Зеленський заявив, що ситуація залишається "надзвичайно складною" і що українські сили посилюють свою присутність у регіоні.

Оскільки американська та європейська зброя нарешті має прибути на лінію фронту найближчими тижнями, чи зможе Україна стримати вторгнення московських військ?

Харківський наступ

Мобільні підрозділи російських військ намагаються захопити українські села, зокрема Вовчанськ і Липці, що за 30 кілометрів на північ від Харкова.

Україна запустила ракети з прикордонного регіону по території Росії, у тому числі завдала ударів по Бєлгороду. Москва хоче припинити атаки, заявив аналітик з оборони Патрік Бері з британського університету Бата.

"Я вважаю, що є кілька причин, чому Росія щось тут спробує: очевидно, щоб створити буферну зону, але також щоб перевірити захист і подивитися, що відбувається. Але те, як (російські сили) налаштовані — і кількість військ, які вони мають, можливо, 30 000-40 000, не так багато броні, атаки невеликими групами піхоти — це насправді не означає, що вони намагаються оточити Харків чи щось подібне", – сказав він Голосу Америки.

Російський наступ

У четвер офіційний Київ заявив, що його оборонні дії сповільнили швидкість просування російських військ. Російські атаки, швидше за все, триватимуть, вважає аналітик Джек Вотлінг з Королівського інституту об’єднаних служб у Лондоні.

"Мета Росії полягає не в досягненні грандіозного прориву, а в тому, щоб переконати Україну, що вона може продовжувати невблаганний наступ, кілометр за кілометром, уздовж фронту", — написав Вотлінг в електронному листі Голосу Америки.

"Розтягнувши (сили) українців, легко розгледіти контури російського літнього наступу. По-перше, буде поштовх проти Харкова. Україна має залучити війська для захисту свого другого за величиною міста, а враховуючи розмір російського угруповання сил у цьому районі, це залучить критично важливі резерви, від ППО до артилерії".


"По-друге, Росія чинитиме тиск на іншому кінці фронту, по-перше, погрожуючи зруйнувати досягнення України після контрнаступу 2023 року, а по-друге, поставивши під загрозу місто Запоріжжя. Україна повинна бути в змозі уповільнити цю атаку, але для цього знадобиться залучення резервних підрозділів", – додав Вотлінг.

Західна зброя

Українські сили все ще очікують на основну частину постачання зброї в рамках перших пакетів допомоги Сполучених Штатів, виділених у рамках закону про допомогу іноземним союзникам США, який передбачає близько 60 мільярдів доларів для України, який нарешті було ухвалено минулого місяця після шестимісячної затримки.

"Допомога Сполучених Штатів має вирішальне значення, тому прикра пауза в постачанні озброєння суттєво вплинула на ситуацію на фронті, і це ми зараз спостерігаємо", – заявив народний депутат України, член Комітету ВРУ з питань національної оборони Сергій Рахманін.

Україна каже, що російські реактивні літаки та ракети можуть легко атакувати їхні позиції, перш ніж туди ввійде піхота. Київ неодноразово просив більше систем протиповітряної оборони, особливо американських ракет Patriot. Німеччина погодилася поставити Україні дві батареї Patriot, повідомляється, що США також працюють над постачанням ще однієї одиниці.

За словами аналітика Патріка Бері, зброя почне надходити найближчими тижнями.

"США, наприклад, попередньо розташували запаси озброєння у Німеччині, а також мають стратегічний повітряний транспорт, щоб швидко його переміщати (зі США), якщо це буде потрібно", — сказав він.

"Але щоб виготовити ту кількість снарядів, яка зараз потрібна Україні, знадобиться деякий час, і наразі росіяни за кількістю снарядів переважають 5-6 до одного українського", – додав він.

Мобілізація

Минулого місяця в Україні ухвалили мобілізаційний законопроєкт, щоб розв'язати проблему нестачі кадрів. Вотлінг з RUSI сказав, що Росія накопичила 510 000 військових.

"Це означає, що Росія встановила значну чисельну перевагу над Збройними силами України", — сказав він.

Найближчі три місяці будуть вирішальними для України, вважає нардеп Рахманін.

"У росіян зараз є вікно можливостей. Потужність українських Збройних Сил зменшилася, і росіяни це відчувають. Вони накопичили цілком достатню кількість ресурсів — зброї, боєприпасів, живої сили й тепер намагаються використати їх по максимуму. Вони намагаються розвести наші сили по всій лінії фронту", – сказав Рахманін Reuters у середу.

Похмурі перспективи

Чи можуть Україна та її західні союзники переломити хід війни?

"Шанси на те, що вони повернуть значну територію зараз у середньостроковій перспективі, здається, зникають", — сказав Бері. "Якщо не буде якихось кроків у підтримці Заходу — великого пакета заходів із формування збройних сил і довгострокової стратегії щодо того, як виглядає успіх — нічого з цього на цю мить не відбудеться, то я думаю, що Україна буде залишатися в обороні й утримуватиме те, що це має", - сказав він.

Вотлінг з RUSI погоджується: "Перспективи в Україні похмурі. Проте, якщо союзники України зараз візьмуть участь у поповненні українських запасів боєприпасів, допоможуть створити надійну систему навчання та зроблять промислові інвестиції для підтримки зусиль, тоді літній наступ Росії можна притупити, і Україна отримає простір для перепочинку, який їй потрібен для відновлення ініціативи".

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG