Спеціальні потреби

Як примусити Україну боротися з корупцією – тема дискусій в США


Декларація одного з українських політиків

Видання Foreign Policy аналізує наслідки оприлюднення електронних декларацій українських політиків. Причиною декларування був намір стати прозорими та відмовитись від корупційних практик, які були основною причиною Майдану, - йдеться у статті «Україна відкрила Пандорину базу даних корупції» (Ukraine Has Opened Pandora's Database of Corruption), яку написали Reid Standish та Ian Bateson.

Оприлюднення багатства українських чиновників американські оглядачі називають великим досягненням для системи державного управління, якій донині були притаманні корупція та вплив олігархів.

Декларації стають основним тестом для офіційного Києва та новостворених антикорупційних агенцій, йдеться у статті. Хоча автори висловлюють сумнів у спроможності розслідувати великі корупційні схеми антикорупційних установ, «які обмежені у ресурсах та вже зустрілися із політичними перепонами».

За словами авторів, якщо лишиться нерозслідуваною викрита корупція чи без відповіді питання, яким чином так багато політиків стали настільки багатими, це може віддалити від Києва західні столиці – як то Вашингтон і Брюссель – на чию підтримку (фінансову та політичну) так сподіваються українці.

Після двох років від початку війни на Заході спостерігається втома від українських повільних реформ. Крім того, швидкими темпами слабшає європейська підтримка економічних санкцій щодо Росії.

Джерела Foreign Policy в американському уряді також скаржаться на офіційний Київ.

"Це досі лишається велика, велика проблема. Вони не зробили й близько того, що називається доброю роботою, у питанні протистояння олігархам», - повідомило FP джерело у Конгресі США, що працює над політикою стосовно України та Росії.

Вашингтон, як відмітили журналісти, надав Україні 1,3 мільярда доларів допомоги з кінця 2013 року. Утім невпевненість у бажанні Києва боротися з корупцією є високою. І політики зараз обговорюють заходи, як можна було б примусити український уряд боротися з хабарництвом, - пишуть автори статті.

«Київ часто обмежує реформи після того, як вони стають законом, зменшуючи їх ефективність. Наприклад, новостворене НАБУ було втягнене у конфлікт з Генпрокуратурою, що багато оглядачів назвали ознакою війни між реформаторами та старою гвардією українських політиків, що заважає розслідуванні корупції на найвищому рівні», - йдеться у статті.

Електронні декларації – це остання вимога до українців, щоб претендувати на безвізовий режим з європейцями. Це також домоможе отримати більше фінансової підтримки від МВФ, який наразі затримує 1,6 мільярда доларів через сумніви щодо здатності Києва зменшити корупцію.

Тим не менше, на Заході також відмічають слабкий, але існуючий, прогрес в українських реформах. «Україна представила нові реформи. Утім проблемою є, що їх не завжди доводять до кінця. Вони мають заохочувати реформи настільки, наскільки можливо», - розповів FP Вільям Померанц, заступник директора Інституту Кеннана у Центрі Вудро Вільсона.

Те, що багато реформ в Україні не були застосовані повністю, дає підстави Вашингтону вважати, що український уряд впроваджує ці зміни, аби заспокоїти західних донорів, утім насправді намагається зберегти стару корумповану політичну систему.

Як приклад, американські оглядачі наводять пропозицію українських депутатів законодавчо зобов’язати громадські організації, що отримують закордонні гранти, фінансово звітувати. Ця норма схожа на російський закон, який зобов’язує всі організації, які отримують міжнародне фінансування, реєструватись як «закордонні агенти».

“Є ризик, що Україна випаде з порядку денного на Заході», - сказала FP Наталія Яресько, яка є почесним членом аналітичного центру у Вашингтоні Atlantic Council.

Розчарування через внутрішні провали Києва та потенційний прихід Дональда Трампа на президентське крісло у США може призвести до того, що українські інтереси будуть ігноруватися і входитимуть у коло питань західної політики стосовно Росії. Тим не менше, Україна все ще лишатиметься важливою для країн Заходу через війну на Донбасі.

«Це великий ризик – лишатися важливими лише через війну, - сказала Наталія Яресько. – Нам треба також бути важливими через наші дії».

Дивіться також: 72% українців вважають, що країна рухається у неправильному напрямку - опитування IRI

72% українців вважають, що країна рухається у неправильному напрямку - опитування IRI. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

XS
SM
MD
LG