Спеціальні потреби

Заповідник «Софія Київська» може змінити опікунство


Працівники Національного заповідника «Софія Київська»
Працівники Національного заповідника «Софія Київська»

Працівники Національного заповідника «Софія Київська» висловились проти передачі музею в підпорядкування Міністерства культури України. Наразі заповідник знаходиться у власності Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Проте уряд планує передати пам’ятку Міністерству культури.

На думку колективу заповідника, «такі зміни призведуть до руйнації оптимальних моделей роботи, налагоджених впродовж десятиліть фахових зв’язків, поглиблення міжконфесійного протистояння».

У відкритому листі до президента працівники зповідника також висловили побоювання, що зміна опікунів відкриє дорогу забудовам у буферній зоні, що зараз відбувається із Києво-Печерською Лаврою, яка знаходиться у підпорядкуванні Мінкультури. В перспективі передачі заповідника Мінкультурі України та можливого злиття з Києво-Печерською Лаврою, відбуватиметься повна передача музейних споруд УПЦ МП, впевнені працівники заповідника.

Старший науковий співробітник національного заповідника «Софія Київська» Світлана Шанула впевнена, що в разі підписання указу про передачу, музей зруйнують, а церква зможе проводити свої незаконні торгові операції:

«Києво-Печерська Лавра відноситься до Міністерства культури, і там, прикриваючись різними справами, церква проводить свої незаконні торгові операції, бізнесові справи та заробляє на пам’ятках. При чому заробляє тільки Московський патріархат. Це – державні чиновники, і ці церкви дружать між собою, рука руку миють, взятки беруть, і так далі. Так само може статися із Софією».

Заступник глави Адміністрації президента Ганна Герман натомість спростувала інформацію, що Софію можуть приєднати до Києво-Печерської Лаври. Мова, за словами Ганни Герман, йде про передачу заповідника під патронат Міністерства культури:

«Чому ж в Україні Києво-Печерська Лавра знаходиться в управлінні Міністерства культури, а «Софія Київська» відноситься до Міністерства регіонального розвитку? Треба, щоб ці дві святині були під патронатом одного міністерства. Так зручніше їм допомагати, так зручніше робити плани з розвитку, реконструкції, реставрації».

Про недостатню узгодженість в управлінні пам’ятками всесвітньої спадщини в Україні заявляв і Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, який перебував з перевіркою в Києві рік тому.

«Два центри влади в системі створюють серйозні проблеми, оскільки дві території пам’яток керуються двома різними міністерствами і критерії поділу є досить нечіткими (місія навіть чула досить непереконливий аргумент, що розподіл базується на факті, що Собор Святої Софії – «архітектурна» пам’ятка, у той час як Києво-Печерська Лавра - «культурна» пам’ятка)», йдеться у звіті Комітету.

Представники ЮНЕСКО також засвідчили існування конфлікту між міністерствами, муніципальними органами влади, а також між заповідниками та Церквою.

XS
SM
MD
LG