Спеціальні потреби

«Майбутні Білли Гейтси і Стіви Джобси можуть народжуватись і в Україні» – радник держсекретаря США


У недалекому майбутньому нові комп’ютерні генії можуть народитися і в Україні. Але це станеться лише за умови, що Україна обере інноваційний напрямок освіти та соціально-економічного розвитку. Такого висновку, проаналізувавши ситуацію в Україні, дійшов старший радник держсекретаря США, фахівець з розвитку електронних технологій Алек Росс. В інтерв’ю Радіо Свобода він пояснив свою точку зору.
"На час їхнього особистого становлення лише Сполучені Штати могли забезпечити їм відповідні умови".
– Середовище, в якому людина зростає – це запорука її успішного або нещасливого майбутнього. Білл Гейтс, Стів Джобс могли створити те, що вони створили (комп’ютерні програми, всесвітню електронну мережу тощо) лише у США. Тому що на час їхнього особистого становлення лише Сполучені Штати могли забезпечити їм відповідні умови для навчання, праці, розвитку та становлення бізнесу.

Чи народяться в Україні комп’ютерні генії? Чом би й ні?! Але для цього має бути відповідне середовище – освітнє, ділове, суспільне. Має бути належна якість освіти та інноваційний напрямок економічного розвитку в найближчому майбутньому.

Моя родина походить з Києва, у цьому місті я почуваюсь комфортно, і зичу мешканцям цього міста і цієї країни якнайшвидше долучитись до співтовариства держав, які використовують у повсякденному житті сучасні технологічні здобутки!

– Чи Ви згодні, що революції в Тунісі та Єгипті спричинені електронними комунікаціями, як про це часто пишуть у ЗМІ?
"Причиною революцій в арабському світі стали корупція, економічна несвобода, цензура у ЗМІ".

У наш час лідером є соціальна мережа, яка інформує людей, куди їм іти і що їм робити
– Усе почалося з того, що 18 грудня 2010 року Мохаммед Буазізі, дрібний торговець, спалив себе на знак протесту проти корупції та свавілля чиновників і поліцейських. Але причиною цього акту, а відтак і причиною революцій в арабському світі стали корупція, економічна несвобода, цензура у ЗМІ.

Інтернет лише оперативно поінформував людей про вчинок Буазізі, а вже по тому електронні соціальні мережі пришвидшили процеси виступів населення проти прогнилої корумпованої влади. Причини виступів народу завжди одні й ті ж – свавілля влади, брак економічного розвитку, відсутність вільних ЗМІ та вільного самовиявлення людини.

До речі, зверніть увагу: раніше, у часи, я би сказав, друкованих ЗМІ та роздрукованих листівок, революційні виступи мали своїх ватажків. Нельсон Мандела, Вацлав Гавел, Лєх Валенса – яскраві приклади лідерів народних виступів. А що маємо тепер? У наш час лідером є соціальна мережа, яка інформує людей, куди їм іти і що їм робити. Флеш-моби, анонси на Facebook і Tweeter – ось вона, сучасна революція!

– В Україні, Росії, Китаї влада періодично намагається взяти під контроль інтернет. Інтернет-спільнота відповідає хакерськими атаками на сайти державних установ. Пане Росс, як експерт із електронної безпеки, які Ви бачите ризики у подальшому розвиткові інтернету?
"У Китаї в державному апараті є 50 тисяч осіб, які займаються виключно цензуруванням інтернету"

– У Китаї в державному апараті є цілий департамент, а точніше «система усередині системи»: це 50 тисяч осіб, які займаються виключно цензуруванням інтернету. Справжня армія цензорів! Але здобутки цієї армії невеликі, тому що інтернет-спільнота вміє захищати свободу слова у глобальній павутині.

Взагалі, час від часу і в демократичному світі бюрократична система намагається боротися з розвитком електронних технологій та комунікацій. Але це – безперспективно! Моя особиста думка: сила інтернету у його функції єднати людину зі світом, бути містком між особистістю та Всесвітом.

Питання безпеки взаємопов’язані з мораллю та психологією користувача, який «фільтрує» інформацію: наприклад, чи зацікавиться так званими «темними сторінками» глобальної мережі. «Темні сторінки» – це сайти, які містять небезпечні, з огляду на суспільну мораль, особисту та державну безпеку повідомлення, як от інструкцію з виготовлення «коктейлів Молотова» чи оголошення порнографічного характеру. Тут дозволю собі повернутись до питання освіти та виховання: інтелект несе як загрозу, так і розвиток реального та віртуального світу.

Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG