Спеціальні потреби

Український сир в центрі конфлікту між Росією та Україною


Український сир в центрі конфлікту між Росією та Україною
Український сир в центрі конфлікту між Росією та Україною

Сир певних українських виробників вже тиждень відсутній на російському ринку. «Росспоживнагляд» висловив незадоволення якістю продукції та вимагає додаткової перевірки. Політологи розцінюють заборону на сирний експорт як допоміжний засіб впливу під час переговорів про газ та Митний союз.

Аргументи «Росспоживнагляду» – наявність у сирі компонентів, які не відповідають російським стандартам, зокрема, пальмова олія. Вітчизняні виробники такі зауваження спростовують та пояснюють, що навіть не мають спеціального обладнання для обробки пальмової олії. Численні документи з результатами перевірок наводить Пирятинський сирзавод, продукцію якого заборонили в Росії.

«Завод не виробляв, не виробляє і не планує виробляти сирний продукт. Ми навіть не маємо на підприємстві обладнання, за допомогою якого можна було б вносити рослинні жири в суміш для варіння сиру», – заявляють у прес-службі заводу. Наразі, український сир передали на перевірку третій стороні – іноземним лабораторіям – для визначення якості.

Експерти називають конкретні цифри, від яких страждатиме українська промисловість в разі невирішення конфлікту. 300 мільйонів доларів збитку на рік – така сума заборони експорту українських сирів, за словами директора агентства «AgriSurvey» Українського клубу аграрного бізнесу Тараса Гагалюка.

«Докори на адресу українського сиру несправедливі... Росія заборонила імпорт сиру від трьох виробників, які займають мінімум 50% усього експорту сиру в Росію. Тобто потенційні збитки можна оцінити в понад 300 мільйонів доларів», – впевнений Тарас Гагалюк.

На думку екс-міністра зовнішніх справ України Володимира Огризка, сир є тільки додатковим засобом тиску.

«Сьогодні можна говорити про сирну війну, завтра про карамельну, потім про трубну, і про що завгодно. Всі ці війни – це засіб тиску на Україну, щоб вона, як перший етап, вступила до Митного союзу, і, як другий етап, втратила свою політичну та економічну незалежність», – висловив свою думку Володимир Огризко під час прес-конференції.

Політику у «сирній війні» вбачає і політтехнолог Михайло Погребинський:

«Проблема не стільки в сирах. Проблема дійсно політична. І вона існуватиме доти, доки в нас існуватиме невизначеність інтеграції».

Існування «сирної війни» заперечує представник посольства РФ в Україні Олексій Урін:

«Ні про яку війну мова не йде. Є претензії по окремих видах продукції, які покривають лише декілька відсотків від загального обсягу українського експорту до Росії».

На його думку, така ситуація – нормальна практика у будь-яких торгівельних відносинах між країнами. Разом з тим, дипломат висловив думку, що, щоб і надалі в Україні не виникало проблем, вітчизняні виробники повинні уніфікувати стандарти якості із стандартами Митного союзу.

Натомість, міністр закордонних справ Росії вбачає проблему у невідповідності європейським стандартам. Саме проблему з експортом Сергій Лавров пояснив переходом Росії на стандарти Європейського Союзу. За словами Сергія Лаврова, через це відбулись «певні притирання». Також глава російського МЗС запевнив журналістів, що Україна й Росія вже досягли розуміння, як вирішити цю проблему.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG