Спеціальні потреби

Соціологи: «Україна знову, як і у 2004, поділена на кольори»


Біло-блакитний Схід та Південь та біло-червоний Захід і Північ. Вибори знову розфарбували Україну у різні кольори та умовно розділили виборців на два табори. За кого голосуватимуть українці, розказав Фонд «Демократичні ініціативи» та соціологічна служба імені Разумкова, оприлюднивши дані серпневого опитування.

28% за Партію регіонів та 25,6% за об’єднану опозицію – два різні табори майже порівну ділять переваги електорату. Інші відсотки набирають менш популярні партії, які мають шанси подолати 5% бар’єр: «Удар» (11,5%), Комуністична партія України (8,2%), «Україна – Вперед!» (4,0%) та ВО «Свобода» (3,8%).

Директор соціологічної служби Центру імені Разумкова Андрій Биченко зазначає, що рейтинги партій пов’язані між собою в межах симпатій табору того чи іншого кольору.

«Наприклад, рейтинги Партії регіонів (ПР) і Комуністичної партії України (КПУ) дуже чітко взаємопов’язані між собою. Ми бачимо, що якщо збільшується рейтинг ПР, то зменшується рейтинг КПУ, і навпаки. Теж саме відбувається і з рейтингами опозиційних сил», – говорить Андрій Биченко.

«Як і у 2004 році, електорат умовно поділений на біло-блакитний та помаранчевий, і сьогодні існує несприйняття партійних ідей іншого табору».

Опитування показує, що, порівняно з весною, у суспільстві істотно зросла підтримка опозиційних сил – з 19% до 32%. Натомість підтримка провладних сил майже не змінилася (23% у квітні 2012 року – 26% у серпні 2012 року).

Втім, найбільше не визначилися із вибором респонденти із східного (18%) та центрального (16%) регіонів.
Опитування показує, що, порівняно з весною, у суспільстві істотно зросла підтримка опозиційних сил – з 19% до 32%. Натомість підтримка провладних сил майже не змінилася (23% у квітні 2012 року – 26% у серпні 2012 року).

На вибір українців не вплинули ані гучні скандали із мовним законом, ані оприлюднення суперечливих виборчих списків партій, зазначає директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна. Не вплинуло на електорат і додавання відомих осіб до партійних перших п’ятірок. 62,5% респондентів опитування відповіли, що на їхнє голосування це аж ніяк не вплине, і тільки для 15% це може вплинути на зміну рішення.

«Люди все чудово розуміють. Вони вже не такі наївні, і не такі «лохуваті», вибачте, щоб такі речі спрацьовували в Україні», – прокоментувала такі результати Ірина Бекешкіна.

Загалом, голосувати українці збираються. 75% опитаних відповіли, що прийдуть на вибори «обов’язково» або «скоріше за все».
XS
SM
MD
LG