Спеціальні потреби

США заручилися обіцянкою України зберегти без’ядерний статус


Учасники мітингу в Харкові на підтримку цілісності України
Учасники мітингу в Харкові на підтримку цілісності України

США заручилися обіцянкою України зберегти свій без’ядерний статус, незважаючи на загрозу широкомасштабного російського вторгнення і сумнівів деяких українських політиків у доцільності відмови Києва від ядерної зброї 20 років тому.

У спільній заяві, зробленій за лаштунками саміту з ядерної безпеки в Гаазі, США і Україна відзначили, що «підтверджують свою відданість узятим зобов’язанням щодо нерозповсюдження ядерної зброї».

Відповідно до угоди, підписаної в 1994 році в Будапешті, Україна погоджувалася вивезти всю ядерну зброю зі своєї території і приєднатися до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як неядерної держави.

Але напередодні російської анексії Криму деякі українські політики засумнівалися в розумності цієї угоди.

Депутат Верховної Ради Павло Різаненко в інтерв’ю газеті USA Today раніше цього місяця заявив, що в Україні наростає відчуття, що ця угода негативно відбилася на безпеці країни.

Законодавець нагадав, що в обмін на відмову Києва від ядерної зброї, що дістався від Радянського Союзу після його розпаду, США, Великобританія і Росія «гарантували територіальну цілісність України».

«Ми відмовилися від ядерної зброї через цю угоду. Тепер в Україні є сильне відчуття, що ми допустили велику помилку», – заявив депутат від партії УДАР, очолюваної кандидатом у президенти Віталієм Кличком.

Підкресливши важливість вивезення високозбагачених ядерних матеріалів з України, уряд США одночасно засудив Росію за «невиконання своїх зобов’язань відповідно до Будапештського меморандуму через односторонні військові дії в Україні».

«Дії Росії підривають основу глобальної системи безпеки і ставлять під загрозу мир і безпеку в Європі, – говориться в спільній заяві. – Україна і США підкреслюють, що вони не визнають незаконну спробу Росії анексувати Крим. Крим є невід’ємною частиною України. США продовжать допомагати Україні стверджувати свій суверенітет і територіальну цілісність. У той час як народ України буде працювати над відновленням єдності, миру і безпеки своєї країни , США будуть надавати їм підтримку».

США також підтвердили свої зобов’язання щодо установки – джерела нейтронів, побудованої за їх сприяння в Харкові, заявивши, що «будуть продовжувати надавати технічну підтримку» Україні в завершенні монтажу обладнання, тестуванні, запуску установки в експлуатацію та її виведенні на повну потужність в найкоротші терміни»
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG