Спеціальні потреби

Кінець українській євроінтеграції … до виборів


Європейська інтеграція України призупиниться до парламентських виборів, які продемонструють, наскільки демократичною стала країна та суспільство, вважають експерти. А далі Європа буде вирішувати, наскільки все, що декларує українська влада, сходиться з її вчинками, бо поки – скоріше розходиться, ніж навпаки.

«Я вважаю маловірогідним, що до виборів буде підписано угоду про співпрацю ЄС з Україною, тому що ЄС чекатиме виборів, щоб подивитися, наскільки вони будуть прозорими, і вже від цього будуть залежати наступні кроки ЄС», – в коментарі Голосу Америки сказав експерт з міжнародних відносин Центру Разумкова Михайло Пашков.

Хоча сьогодні стало відомо про те, що Україна та ЄС узгодили дату парафування угоди про асоціацію, яке пройде 30 березня в Брюсселі, це лише формальність, якою можуть вправно маніпулювати політики, наголошують експерти.

«Для України це означає тільки ще один технічний крок, який підсумовує завершення переговорів між двома сторонами щодо широкої угоди, яка визначить стосунки між Україною та ЄС на довгострокову перспективу», – сказав старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Шевляков.

Протягом переговорного процесу з ЄС щодо Угоди про асоціацію, який тривав чотири роки, позиція України не відрізнялася стабільністю. Попри постійні декларації уряду про пріоритет інтеграції, своїми вчинками та заявами високопосадовці не раз демонстрували «дрейф» країни в сторону інтеграції з Російською Федерацією. Найбільш яскравими прикладами експерти називають розгляд пропозиції Росії щодо Митного союзу, Євразійського союзу та відкриття кримінальних справ проти представників опозиції.

«Все, що ми бачимо у зовнішній політиці сьогодні, можна оцінити як маневри між Москвою та Брюсселем, між Росією та ЄС», – в інтерв’ю Голосу Америки сказав експерт Інституту Горшеніна Володимир Застава. «В рамках цих маневрів Київ намагається отримати ряд бонусів від обох сторін. Наближаємося до Європи, щоб отримати преференції від Росії, наближаємося до Росії, щоб отримати преференції від ЄС. Якщо найближчим часом не буде підписана Угода про асоціацію з ЄС, а Україна не почне реально виконувати зобов’язання, то дуже великий ризик, що країна буде дрейфувати в зону пріоритетів Російської Федерації».

Попри всі розходження слів з діями зі сторони України, Європа не відвернеться від країни, принаймні поки що. Україна залишається великим та важливим сусідом ЄС, тому геополітичний і економічний чинники відіграють важливу роль в терпимості ЄС.

«Можна говорити про економічні втрати для Європи, адже якщо Україна стає частиною Митного союзу, або Євразійського союзу – ЄС втрачає ринок збуту. Російське керівництво неодноразово озвучувало подібні сценарії», – сказав Застава. «Якщо говорити про політичні втрати, то для Європи набагато важливіше, щоб на території України не було конфліктів і ситуація була прогнозованою. Для ЄС підійде будь-який формат стосунків України з Росією, якщо він буде прогнозованим для Європи, адже РФ останнім часом будує діалог з Європою з точки зору певної конфронтації».

Експерти відмічають, що самі представники України повинні бути зацікавленні в тому, щоб Європейський парламент, а потім уряди кожної з країн-членів підписали угоду, адже у ній ЄС іде на безпрецедентні поступки, надаючи Україні набір пільг, яких не має жодна країна не член ЄС.

Для того, щоб угода таки була підписана, Європа очікує від України конкретних кроків. Головною вимогою експерти називають легітимність влади, а цього можна досягти провівши чесні та легітимні вибори. Мова іде також про судові процеси над опозиційними політиками, які повинні відповідати принципам чесного правосуддя та європейським стандартам. До інших питань, вирішення яких чекатимуть від української влади, належать проблеми демократії, прав людини, корупції та свободи слова.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG