Спеціальні потреби

Міжнародні спостерігачі кажуть про порушення, уряд – спростовує


До парламентських виборів в Україні залишився місяць. Сотні спостерігачів від різних місій уже працюють у регіонах, відзначаючи чимало порушень. Втім, чинна влада не «бачить» висновків міжнародних експертів.

«Ще місяць до виборів, а вони вже їздять по країні і збирають можливі факти порушення виборчого законодавства. Поки ніяких порушень вони не зафіксували», – заявив прем’єр-міністр Микола Азаров під час зустрічі з делегацією Європейського банку реконструкції та розвитку.

Міністерство внутрішніх справ говорить про існування 36 кримінальних справ, які стосуються порушень на даний період виборчої кампанії. «Всі питання, що виникають у громадян, перевіряються, і органи внутрішніх справ дають їм чітку юридичну оцінку», – пояснив голова міністерства Віталій Захарченко.

Тим не менш, представники різних місій досить критично оцінюють сьогоднішній передвиборчий процес в Україні. Зокрема, Європейська мережа організацій із спостереження за виборами (ENEMO) заявляє про чималі маніпуляції у формуванні складу виборчих комісій та їх роботи.

«Окружні виборчі комісії відкриті для спостерігачів, але не протягом усього часу. Вони мають закриті сесії, де вони вирішують усі питання. І також відкриті, але вони досить формальні, під час яких вони просто показують спостерігачам, журналістам та партіям результати», – зазначив керівник місії ENEMО Пітер Новотний в ефірі 5-го каналу.

Також спостерігачі від ENEMO відзначили численні підкупи виборців та використання адміністративного ресурсу. «Ми бачимо, що закон про вибори не дає ефективних важелів, як працювати із кандидатами, що порушують закон. Вони отримують лише попередження», – каже Пітер Новотний.
Окружні виборчі комісії відкриті для спостерігачів, але не протягом усього часу. Вони мають закриті сесії, де вони вирішують усі питання. І також відкриті, але вони досить формальні, під час яких вони просто показують спостерігачам, журналістам та партіям результати.
Пітер Новотний

Те ж саме зазначають експерти Комітету виборців України. На їх думку, замість попередження необхідно було б ввести кримінальну відповідальність. Натомість діючий закон про вибори передбачає тільки попередження.

Ще один привід для сумнівів – відеофіксація. Нещодавно усі виборчі дільниці облаштували відеокамерами, які, за новим законодавством, будуть знімати місця видачі бюлетенів та виборчі урни. На думку керівника місії ENEMO Пітера Новотного, відеоспостереження повинно фіксувати не тільки процес голосування, але й процес підрахунку голосів. Втім, камера все одно може фіксувати тільки один кут, коли спостерігачі та міжнародні експерти будуть бачити повну картину, вважає експерт.

Раніше президент Віктор Янукович на зустрічі із федеральним президентом Австрії Гайнцом Фішером висловив надію, що робота міжнародних спостерігачів в Україні буде неупередженою та надасть об’єктивну оцінку парламентській виборчій кампанії.
XS
SM
MD
LG