Спеціальні потреби

Українська Конституція – народ довіряє, влада не поважає


Автори української Конституції переконують – якщо б до головного закону країни дослухалися, то не було б питань про необхідність будь-яких змін.
Text: У 16-ту річницю прийняття Конституції її автори говорять про демократичні цінності, що лягли в основу та загрозу перезаснування української держави через потенційні зміни Основного закону країни.

Автори української Конституції переконують, якщо б до головного закону країни дослухалися, то не було б питань про необхідність будь-яких змін, адже вона ще себе не вичерпала навіть на десять відсотків. Натомість у переписуванні головного закону вони вбачають зацікавленість Росії, яка прагне послабити Україну і зробити її залежною від великого східного сусіда.

«Новий конституційний проект – це прагнення перезаснувати українську державу», – сказав Голосу Америки народний депутат України, один із авторів Конституції, Іван Заєць. «Росія не змінилася до сьогоднішнього дня у своєму ставленні до України. Там і зараз розглядають Україну, як свою колонію, і вони хочуть інкорпорувати нас у Нову Російську імперію».

Народні депутати, які писали головний закон країни 16 років тому, говорять, що в основі закладена модель, за якою влада служить народу та відповідає його інтересам, гарантуючи дотримання прав та свобод усіх громадян. В той же час, саме зі свободами сьогодні існують найбільші проблеми, і хоча серед громадян довіра до Конституції і досі висока, її слабкість у тому, що представники влади навчилися її обходити.
«Серед пересічних громадян довіра до Конституції дуже висока, навпаки, люди вимагають від представників влади, щоб вони привели свою практику до норм Конституції», – сказав Заєць.

Стара нова Конституція

У травні цього року указом президента України було створено Конституційну асамблею для підготовки законопроектів та внесення змін до Конституції. Деякі депутати та автори Конституції називають це першим кроком здачі національних пріоритетів країни. Вони апелюють до того, що будь-які зміни до головного закону можна приймати за підтримки більшості у Верховній раді, а тепер ці повноваження отримує спеціальний допоміжний орган при голові державі. Один з авторів Конституції Степан Хмара говорить, що Асамблея не є представницьким органом, адже до неї не входять представники опозиції.
Сьогодні ми маємо проблему того, що Конституція живе своїм життям, а законодавство розвивається іншим напрямком.
Василь Костицький

«Асамблея – це не представницький орган – це маріонетка в руках президента. Щоб говорити про Конституцію, потрібно її виконувати в першу чергу, а не змінювати», – сказав Хмара. «Нинішня спроба змінювати Конституцію – це велика авантюра, що може призвести до ліквідації незалежності та суверенітету України».

Чинна Конституція могла б бути ефективнішою, якщо внести деякі зміни за прикладом американської, про це в коментарі Голосу Америки сказав один з авторів Конституції Василь Костицький. За прикладом головного закону Сполучених Штатів Америки, який містить тільки 7 статей та велику кількість поправок, можна було б зробити Українську Конституцію набагато дієвішою, уникаючи змін, в яких зацікавлені лише певні сторони.

«Якщо громадянське суспільство та громадяни дотримуються Конституції, то вона буде працювати», – сказав Костицький. «Сьогодні ми маємо проблему того, що Конституція живе своїм життям, а законодавство розвивається іншим напрямком».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG