Спеціальні потреби

Закордонна політика Трампа – чи відкриє віконце в майбутнє призначення держсекретаря?


ЗМІ називають можливих кандидатів на посаду нового державного секретаря США

Передвиборна риторика новообраного президента Дональда Трампа викликала занепокоєння з приводу можливої закордонної політики, яку він проводитиме.

В ході республіканських попередніх виборів-праймеріз і під час загальних виборів, де суперником Трампа була екс-держсекретар Гілларі Клінтон, бізнесмен-мільярдер утримувався від конкретних заяв щодо низки ключових питань, включно з боротьбою з «Ісламською державою».

Однак висловлюючись з інших питань, Трамп був послідовним і категоричним. Він відкидав Угоду про Транс-Тихоокеанське партнерство (ТТП), укладену 12 державами, говорив про необхідність перегляду Угоди щодо ядерної програми Ірану і про вихід з Паризької угоди щодо клімату - всі ці домовленості відносять до ключових досягнень адміністрації Барака Обами.

ТТП зберігає своє значення, незважаючи на повідомлення про те, що Білий дім перестав сподіватися на схвалення цієї угоди Конгресом, заявив журналістам державний секретар США Джон Керрі, який перебував у неділю з візитом в Новій Зеландії.

Зміни клімату

Перед відбуттям до Оману Керрі торкнувся теми угод зі зміни клімату, до яких приєдналися США. «Подивимося, що в цьому напрямку буде робити наступна адміністрація, але я вважаю, що ми знаходимося на правильному шляху, і це той шлях, який підтримують американці, тому що більшість американців вважають, що зміни клімату дійсно відбуваються, і хочуть, щоб ми займалися цією проблемою», - сказав він.

Закордонна політика

Колишні високопоставлені чиновники, які працювали в адміністраціях як демократичних, так і республіканських президентів, висловлюють глибоку стурбованість з приводу вектора закордонної політики Трампа.

«[Новообраний президент] принижував наших союзників НАТО, одночасно вихваляючи президента Росії Володимира Путіна, паплюжив наших азійських союзників Японію і Південну Корею, обіцяв не пускати в Америку мусульман і відгукувався про мексиканців в непристойних виразах», - заявив колишній заступник держсекретаря з політичних питань Ніколас Бернс.

Москва і Вашингтон

Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив в четвер, що зовнішньополітичні підходи новообраного президента Дональда Трампа і російського лідера Володимира Путіна «феноменально» близькі.

«Це є хорошою основою для оптимізму в тому плані, що хоча б ці «авгієві стайні» в двосторонніх відносинах почнуть розгрібати», - цитує Пєскова ТАСС.

Серед можливих кандидатур на посаду держсекретаря в адміністрації Трампа найчастіше звучать імена голови комітету Сенату з міжнародних відносин Роберта Коркера і колишнього посла США в ООН Джона Болтона.

Республіканець Коркер вважається дуже наполегливою людиною, але в той же час прагматиком, який вміє укладати угоди.

Болтон називає себе «лібертаріанським консерватором». Він відомий своїм конфронтаційним характером, неприязню до затяжних дипломатичних переговорів і настороженим ставленням до договорів.

Згадується також ім'я колишнього спікера Палати представників Ньюта Ґінґріча, відомого його жорсткою позицією щодо Ірану і Північної Кореї. В останні дні, однак, він говорив про те, що хотів би брати участь у виробленні політичних рішень для нової адміністрації, за ознаками, всередині Білого дому.

В якості можливого держсекретаря називається і кандидатура сенатора Джеффа Сешнса, республіканця з Алабами, члена комітету з питань збройних сил.

За даними New York Times, також розглядаються кандидатури колишнього посла США в Афганістані Залмая Халілзада і генерала армії у відставці Стенлі Маккрістала, який командував американськими військами в Афганістані.

Підбір компетентної команди нижче рівня міністрів може виявитися непростим завданням, враховуючи обіцянки деяких республіканців, які виступали проти Трампа, не працювати в новій адміністрації.

У Вашингтоні багато талановитих людей, але досвідчені фахівці із закордонної політики, чи то республіканці, демократи чи незалежні, в основному є інтернаціоналістами, і якщо Трамп буде сповідувати жорсткий ізоляціоністський підхід, у нього можуть виникнути проблеми з лояльністю чиновників нижчої ланки.

Дивіться також: Тисячі американців, які не можуть змиритися з перемогою Дональда Трампа, протестують по всій країні

XS
SM
MD
LG