Спеціальні потреби

Транспаренсі інтернешнл про корупцію в Україні і світі


Нема гарантій, що іноземці в уряді будуть корисними - експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Нема гарантій, що іноземці в уряді будуть корисними - експерт

Часи правління президента Януковича залишили Україну однією з найбільш корумпованих країн у світі. Новий звіт організації Транспаренсі інтернешнл помістив Україну на 142 місце у списку 173 держав – нижче таких символів корумпованості? як Нігерія, поміж Угандою і Бангладеш.

Корупція є глобальною проблемою і боротися з нею повинні навіть ті держави, які вважаються відносно благополучними, кажуть фахівці.

Богдан Цюпин розмовляв про це з чільним представником Транспаренсі інтернешнл Даніелом Дудісом – гостем Голосу Америки.

Корупцію не схвалюють ніде, але вона є майже повсюди. Транспаренсі інтернешнл вказує, що такі країни як Данія та Нова Зеландія звели проблему до мінімуму. А українці показали, що цього прагнуть і вони.

Директор відділу урядової підзвітності Транспаренсі Інтернешнл Деніел Дудіс підкреслює:

«Українська революція фактично була останньою у низці революцій, для яких корупція і дії влади були головними причинами».

Транспаренсі інтернешнл ще не готова оцінювати дії нової української влади. Навіть такий неординарний крок, як призначення іноземців на міністерські посади сам по собі не гарантує зміни практики управління, бо національність міністрів значення не має, – каже Деніел Дудіс:

«Ми не можемо стверджувати, що люди із зовні в уряді обов’язково будуть корисними чи не корисними. Для нас найголовніше – це наміри урядовців. Або вони хочуть використати свої посади на користь народу, або для самозбагачення. Очевидно, що у випадку Януковича намір був накопичити собі величезні багатства для себе та його друзів. А це можуть робити люди незалежно від того, звідки вони походять».

Проте зовнішні чинники в корупційних схемах часто є визначальними, вважає Транспаренсі інтернешнл. Вплив сусідньої Росії на Україну переважно негативний. Даніел Дудіс говорить про інтереси як президента Путіна, так і російських олігархів у пострадянських державах:

«Вони мають там економічні інтереси і тому не зацікавлені у тому, щоб ті країни рухалися у напрямку демократії, щоб вони відкривали свої ринки для європейських та інших міжнародних ринків. Їхнє прагнення тримати економіку тих країні під контролем підштовхує корупцію».

Транспаренсі інтернешнл підкреслює, що корумповані урядовці грабують свої країни, використовуючи можливості міжнародної банківської системи, тому навіть благополучні держави повинні долучитись до подолання проблеми. Деніел Дудіс каже:

«Міжнародну банківську систему треба реформувати, щоб запобігати корупції. Ми не можемо сказати, що корупція є лише в Україні, і вирішувати її треба лише там. Насправді, це глобальна проблема. Навіть країни Скандинавії, які на верхівці нашого списку, повинні діяти».

Трапспанерсі інтернешнл закликає, зокрема, реформувати закони про реєстрацію компаній, щоб справжні власники не могли ховатися за так званими компаніями-прокладками і зловживати анонімністю у фінансових операціях, виводячи зі своїх країн мільярди награбованих коштів.

XS
SM
MD
LG