Спеціальні потреби

Україна може допомогти повернути Європі свою ідентичність та силу – французький філософ


Захід осоромиться, якщо забуде про Україну через Сирію - Бернар-Анрі Леві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:19 0:00

Захід осоромиться, якщо забуде про Україну через Сирію - Бернар Анрі-Леві. Відео

Бернар-Анрі Леві: «У цій замерзлій Європі, яка вже не вірить у себе, яка має таку низьку довіру до власних цінностей, це шанс мати Україну, яка в неї вірить».

Напередодні візиту Франсуа Олланда до Вашингтона, в американську столицю прибув відомий французький філософ та політичний консультант Бернар-Анрі Леві. В аналітичному центрі «Атлантична рада» він поділився з аудиторією своїм баченням того, як світ може побороти ісламістів і чи можлива у цьому завданні співпраця з Росією.

Для Бернара-Анрі Леві Близький Схід – не абстракція. Він народився в Алжирі, жив у Марокко, працював в Афганістані, Пакистані, Лівії. Філософ привертав увагу Європи до конфліктів у країнах Третього світу, писав про них статті та книги і навіть діяв в якості посередника в Лівії. Ще в 2011-му році, коли сирійський президент Башар аль-Асад почав придушувати мирні протести, Леві закликав до військової інтервенції в Сирію.Він не вважає диктаторські режими легітимними та саме на них покладає відповідальність за зростання радикальних рухів.

«Нелегітимні уряди, диктаторські режими можуть створити відчуття короткотермінової стабільності, вони створюють ілюзію порядку. Але цей тип порядку та стабільності, найбільш нестабільний. І вони завжди вибухають. І чим довше існує диктатура, тим сильніший вибух. Народження радикального ісламу міцно пов’язано з диктаторськими режимами. В Лівії не було політичної альтернативи – отримали ісламізм. Теж саме в Єгипті. Асад і ДАЕШ в Сирії, певним чином, близнюки», - вважає Леві.

На думку філософа так звана «Ісламська держава» не є непереборною силою.

«Є один народ, який показує приклад, як з ними воювати, чинить спротив та виграє. Це курдський народ. В усіх битвах, в яких курди воювали з ІДІЛ, вони не програли жодної. Курди доводять, що ІДІЛ – не такий сильний, яким ми його уявляємо. Вони лише сильні через нашу слабкість. На камеру вони хизуються та роблять жахливі речі. Але коли перед ними сміливі бійці першмерги чи сирійські курди, вони вже не такі сміливі. Вони тікають з поля битви, як це сталося в Сінджарі. ІДІЛ – слабкий. ІДІЛ- паперовий тигр. Якщо Обама, Олланд, Камерон і арабські країни вирішать це зробити, ІДІЛ можна швидко подолати. Це фальшива країна, країна – привід», - заявив він.

Мене непокоїть, що сирійська афера може працювати як спосіб відволікти увагу і допомогти Путіну накласти свої руки на Україну
Бернар-Анрі Леві

Бернар-Анрі Леві пропонує посилити допомогу курдам, можливо, відправити обмежений військовий контингент в Сирію. Але ІДІЛ – не Гітлер, каже він. Якщо хоче, Росія може допомогти. Але в цьому немає ані надзвичайної потреби, ані довіри щодо цілей Путіна.

«У мене є певні сумніви щодо бажання нинішньої російської адміністрації бути чесним партнером альянсу проти ДАЕШ через роль Володимира Путіна в підтримці та посиленні режиму в Дамаску, який, як ми знаємо, несе значну частину відповідальності за зростання ДАЕШ», - наголосив французький філософ.

І найбільшою помилкою, каже він, буде піти на поступки Росії в питанні України через Сирію.

«Мене непокоїть, що сирійська афера може працювати як спосіб відволікти увагу і допомогти Путіну накласти свої руки на Україну. Я не можу цього уявити. Це буде справжній сором, якщо ми будемо такими сліпими, простакуватими, впертими, та не розумними, щоб не продовжувати слідкувати за тим, що відбувається в Україні, пояснюючи, що ми переживаємо за ІДІЛ».

Коли великий народ стукає у двері Європи, ми маємо відповісти
Бернар-Анрі Леві

Свого часу Леві викликав невдоволення французької еліти, яка в 60-70х рокахбула зачарована марксистською ідеологією та соціалізмом, своєю критикою лівацьких ідей. Не зачаровуватися Путіним закликає він Європу і сьогодні:

«Його основна мета – Європа. Це його помста за те, що, на його думку, Європа несе відповідальність за розпад Радянського Союзу. Але для нього це також батьківщина декадансу, фемінізму. Він бачить свою ціль як протистояння з Європою як з культурною єдністю та політичним проектом».

Цінності, які сповідує Путін, Леві описує, як расистські, популістські та побудовані на бажанні керувати сильною рукою. Ці цінності поділяють праві європейські партії фашистського толку, популярність яких зростає. Проблема ще і в тому, що ті, з європейців, хто дотримується інших поглядів, не вірять в майбутнє Європейського Союзу.

Україна дає нову, свіжу духовну кров європейському проекту
Бернар-Анрі Леві

Справжню слабкість Європи він бачить у тому, що серце проекту практично зупинилося. Культурне, інтелектуальне, духовне серце Європи ледве б’ється.

Саме Україна може допомогти повернути Європі свою ідентичність та силу, каже філософ.

«Я був на Майдані двічі. На початку і в його найтемніший час. По-перше, тому що коли великий народ стукає у двері Європи, ми маємо відповісти. По-друге, я негайно зрозумів, що в цьому і наш інтерес. В цій замерзлій Європі, яка вже не вірить у себе, яка має таку низьку довіру до власних цінностей, це шанс мати Україну, яка в неї вірить. Україна дає нову, свіжу духовну кров європейському проекту», - заявив французький філософ Бернар-Анрі Леві.

Дивіться також: Про проблеми українських переселенців заговорили у США

У США назвали проблеми українських біженців
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:03 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

XS
SM
MD
LG