Спеціальні потреби

Енергоощадна Європа: розумні термостати, екобудинки та енергія сонця


Брюссель – Невпинне подорожчання енергії вже давно призвичаює європейців до заощаджень. Саме тому у Західній Європі особливу увагу приділяють кожному новому віянню у сфері економії енергії. Державні програми теж активно до цього заохочують населення. Сонячні батареї, енергоощадна побутова техніка, нові технології й матеріали теплоізоляції чи так звані «розумні термостати» – ці та інші способи скоротити енергорахунки у багатьох будинках європейської співдружності вже стали звичним явищем.

Насамперед, економія – це зміна звичок. Саме тому шведські, французькі чи німецькі радіо й телеканали доволі часто демонструють нехитрі способи скорочення споживання енергії. Приклади прості: вимикайте електроприлади, комп’ютери чи принтери навіть під час коротких перерв, скажімо, на обід чи вечерю. «Адже електрика теж хоче паузу», – звучить на телеекрані.

Змінюючи, скажімо, пральну машину чи освітлювальні прилади, придбайте якомога економніші. Хоч вони й дорожчі за звичайні, проте з часом їхня вигода буде очевидною.

Або ж просто переходьте на відновлювану енергію сонця чи вітру, адже це допоможе суттєво скоротити ваші щомісячні та щорічні рахунки.

Заощадження сонцем

Сонячні батареї на дахах бельгійських чи люксембурзьких будинків вже давно нікого не дивують. Держава навіть створила систему компенсацій затрат для їхнього встановлення, яка дозволяє за кілька років майже повністю повернути вкладені гроші. Для їхньої популяризації створені цілі спеціалізовані освітні програми, у яких вивчають досвід тих, хто вже давно користується цим джерелом тепла та світла.

«Зробивши вибір якісної системи сонячних батарей, ви не відчуватимете грядущого подорожчання електроенергії. Сонце – це безкоштовне та вічне джерело світла й тепла. А ваша інвестиція у сонячні батареї, поза сумнівами, є фінансово рентабельною, і до того ж – це важливий крок для збереження довкілля», – такі висновки роблять експерти.

Згідно із підрахунками, пересічний бельгієць, що перейшов на цей різновид енергії, щороку заощаджує 1000–1500 євро.

Інший крок до економії, або, як тут полюбляють казати, до «екоповедінки», – встановлення «розумних термостатів», які самі адаптуються до ваших потреб, заощаджуючи при цьому енергію та гроші. Цікавий елемент цього пристрою у тому, що господар може ним керувати навіть на відстані – за допомогою звичайного мобільного телефону чи комп’ютера. Вважається, що електронне програмування енергоспоживання заощаджує до 15 відсотків витрат сімейних бюджетів.

Аудитор підкаже, де марнується енергія

Чимало бельгійських господинь ретельно стежать за наповненням своїх посудомийних чи пральних машин, щоб вмикати їх тільки протягом ночі. Адже місцева система – двотарифна, тож нічне споживання енергії, тобто з десятої вечора до шостої ранку, – вдвічі дешевше за денне.

Європейці останніми роками нерідко вдаються до послуг енергоаудиторів: фахівці аналізують та дають повну картину того, де і коли у вашій оселі марнується енергія. На основі цього здійснюється переобладнання вікон, дверей чи дахів будинків із використанням теплоізолювальних матеріалів.

Будьте далекоглядними

А на найвищу сходинку нашого енергетичного хітпараду можна покласти так звані «пасивні» або «екобудинки», які стають все популярнішими на Заході. Такі хати потребують на понад дві третини менше енергії за звичайні. Багатьох європейців не спиняє навіть те, що будівництво цих модерних споруд коштує значно дорожче за класичні будинки, пояснює Марк Стевенс, архітектор із брюссельського бюро Теам-architect.

«Ці будинки коштують на 30-40 тисяч євро дорожче через спеціальну ізоляційну обгортку, – каже він. – Але ці гроші за нинішньої динаміки цін на енергію за 15 років будуть повністю компенсовані. Сьогодні люди усвідомлюють, що не треба зважати тільки на загальну ціну, а слід порахувати ще й вартість обслуговування будинку, ціни на енергію, які можна заощадити протягом 15–20 років».

Треба бути далекоглядним, зауважує Люк Вісман, інженер та власник екобудинку, розташованого поблизу міста Шарлеруа.

На його думку, «у 2020-х роках з’явиться вимога до всіх власників будинків значно покращити їхню енергетичну ефективність, порівняно з нинішньою».

«З іншого боку, мова йде про суттєве поліпшення температурного та вентиляційного режиму, а отже, про набагато вищий комфорт», – додає бельгійський інженер.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG