Спеціальні потреби

Сюзан Райс – наступний держсекретар США?


Найближчим часом президент Барак Обама має визначитися, кого він хоче бачити на посаді державного секретаря США.

Гілларі Клінтон оголосила, що вона планує піти у відставку наприкінці січня - коли офіційно закінчиться перший термін президента Обами. Найбільш ймовірним кандидатом вважається голова постійного представництва США в ООН Сюзан Райс.

Втім республіканці в Сенаті, палаті Конгресу, яка, за конституцією, схвалює кандидатури президента на найвищі посади в державі, розпочали боротьбу з призначенням Сюзан Райс ще навіть до того, як вона була номінована.

У вівторок, Сюзан Райс за власною ініціативою відправилася на закриту зустріч з сенаторами, які поки виступають проти її можливого призначення на посаду державного секретаря. Три сенатори-республіканці – Джон Маккейн, Ліндсі Ґрем та Келлі Айотт – незадоволені тим, що одразу після атаки на американське консульство в Бенгазі в Лівії 11 вересня цього року, Сюзан Райс озвучила для мас-медіа неправдиву інформацію щодо причин нападу на диппредставництво.

Виступаючи на низці недільних телепрограм через кілька днів після атаки Райс сказала:

«Виходячи з інформації, якою ми володіємо зараз, атака почалася спонтанно – вона не була спланованою – як відповідь на те, що сталося в Каїрі».

На сьогодні, США визнають, що атака була спланована і до неї було причетне терористичне угруповання, пов’язане з аль-Кайдою.

Під час зустрічі в Сенаті Райс пояснила, що робила заяву для преси на підставі інформації отриманої від ЦРУ. Далі, пояснила вона, з надходженням нових даних, розуміння щодо причин та винних у нападі на консульство змінювалося. Але сенаторів її відповіді не задовольнили.

Після зустрічі зі Сюзан Райс, сенатор-республіканець Джон Маккейн заявив:

«Ми дуже занепокоєнні з приводу багатьох її відповідей, а також питань, на які відповіді ми не отримали. Як от щодо причин атаки на наше консульство та трагічної смерті чотирьох американців. А також щодо того, чи була посол Райс достатньо підготовлена та поінформована для того, щоб давати американському народу пояснення подій, які сталися».

Інший сенатор, Ліндсі Ґрем, заявив, що він свою думку щодо номінації Райс після зустрічі з нею на змінив:

«Головне, після розмови з нею я, залишився навіть більш занепокоєним з приводу пояснень щодо того, як чотири американці загинули 11 вересня в Бенгазі. Я думаю, що посол Райс не відобразила реальні дані, що вже були відомі на той момент, і, як вже зрозуміло, була абсолютно не права».

Незважаючи на опозицію сенаторів, президент дає чітко зрозуміти, що Сюзан Райс залишається його основним кандидатом на посаду державного секретаря США:

«Я думаю, що вона буде найкращою особою, щоб служити Америці на посаді державного секретаря, коли я її номіную», - заявив президент Обама.

Білий дім не бачить в звинуваченнях сенаторів серозних підстав.

За словами прес-секретаря Білого дому Джей Карні:

«Цей фокус, хтось навіть каже «одержимість», щодо її коментарів у недільних телепрограмах для мене та багатьох виглядає неадекватним».
«Головне, після розмови з нею я, залишився навіть більш занепокоєним з приводу пояснень щодо того, як чотири американці загинули 11 вересня в Бенгазі».
Ліндсі Ґрем, сенатор

Подібна історія трапилася з її тезкою - колишнім держсекретарем Кондолізою Райс. Вона так само незадовго до висунення її на цю посаду президентом Бушем озвучила неправдиву інформацію щодо існування зброї масового знищення в Іраку, надану їй розвідувальним управлінням. Тим не менш Сенат затвердив Кондолізу Райс. Але Сюзан Райс, кажуть ті, хто її близько знає, має і іншу проблему. Будучи дуже амбітним та успішним професіоналом, вона має репутацію занадто прямолінійної, як для дипломата, людини.

Під час виборчої кампанії 2008 року вона висміяла досвід Гілларі Клінтон у зовнішній політиці та назвала Джона Маккейна нерозсудливим та збентеженим.

Тепер Сюзан Райс продовжує зустрічі з сенаторами, сподіваючись переконати їх підтримати її кандидатуру на пост найвищого дипломата в країні.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG