Спеціальні потреби

Країни НАТО вивчають досвід українських сил ППО, щоб його повторити - командувачі США


Ілюстративне фото. Мобільна система ППО Patriot, яку Німеччина надіслала Польщі, 23 січня 2023. REUTERS/Annegret Hilse
Ілюстративне фото. Мобільна система ППО Patriot, яку Німеччина надіслала Польщі, 23 січня 2023. REUTERS/Annegret Hilse

Важливість багатошарової протиповітряної оборони та ефективної інтеграції різноманітних систем ППО на полі бою є одним із ключових висновків з війни в Україні, які для себе виносять американські збройні сили.

Про це розповіли троє полковників США під час події Fires Symposium 2024. Також вони відзначили майстерність українських офіцерів ППО й те, що попри неймовірні складні умови, в яких їм доводиться працювати, вони досягають значних результатів.

Повітряне командування намагається випробувати... чи вони справді зможуть робити всі ці речі, які роблять українці

Зараз США та інші союзники НАТО вчаться на прикладі сил протиповітряної оборони та авіаційної підтримки ЗСУ.

"Повітряне командування (НАТО) намагається випробувати та експериментувати протягом наступних 12 місяців, щоб побачити, чи вони справді зможуть робити всі ці речі, які роблять українці, як це можна зробити в усіх 32 країнах альянсу", - розповів полковник Кевін Джексон, командир бригади 19-го оперативно-координаційного загону.

Полковник Розанна Клементе, помічниця начальника штабу командування протиповітряної та протиракетної оборони 10-ї армії США додала, що Україна стикається із дуже складними загрозами через їхню комплексність: балістичні, крилаті ракети й ударні дрони, що летять із різних напрямків і мають за завдання вдарити в один і той самий час. Для використання Patriot у перехопленні балістичних ракет поблизу потрібні інші системи для перехоплення інших цілей, каже вона, й ці системи мають працювати разом: "Норвежці пожертвували NASAMS, щоб це був "лицар", який захищає короля - Patriot".

Норвежці пожертвували NASAMS, щоб це був "лицар", який захищає короля-Patriot

"Інше спостереження, яке ми використовуємо на наших тренуваннях: ми побачили багато викликів щодо сумісності їхніх систем... (спершу) вони працювали, виходячи із припущення, що все, що у небі, вороже", - розповіла військова.

На початку українські сили намагались збивати усе, використовували ці системи автономно, а також надмірно залучали системи для цілей, що виходять за межі можливостей цих систем, розповіла Клементе. Також військовики, які пройшли навчання з оперування цими системами, зокрема Patriot, надзвичайно молоді. Офіцерові, який зміг збити першу ціль, було лише 23 роки, підкреслила полковник.

Інноваційна, креативна група захисників повітря досягала досить надзвичайного.

Українці "воювали у цій війні по сигналах і стільникових телефонах", допоки західні союзники не надали Києву обладнання для посилення сумісності систем ППО з різних країн, як-то Patriot, NASAMS, IRIS-T, SAMP/T, Gepard, на додачу до наявних в Україні радянських С-300, а також українці самі змогли певним чином "зламати" ці системи та інтегрувати їх із наявними системами та центрами повітряних операцій.

"Тому дійсно інноваційна, креативна група захисників повітря досягала досить надзвичайного", - додала офіцерка.

Бригадний генерал Моріс Барнетт, командувач протиповітряної і протиракетної оборони 10 армії США відзначив, що до початку повномасштабного вторгнення у Кремля був певний "російський стиль ведення війни", однак із тим, як "українці дають їм по зубах", росіяни змінюють стиль того, як вони воюють.

"Вони також засвоюють уроки, вони можуть бути повільними у змінах, але ми маємо бути добре знайомі з тим, чого вони вчаться", - сказав генерал Барнетт.

Вони (росіяни) також засвоюють уроки

Полковник Джексон також відзначив, що на прикладі російського вторгнення в Україну він як армійський командувач побачив важливість інтеграції усіх родів військ і систем озброєння.

"Коли ви дивитесь на те, наскільки поле бою насичене системами протиповітряної оборони з обох боків, українського та російського, то якщо ми хочемо зробити щось з погляду наступальних дій, ми маємо об'єднати це із протиповітряною обороною", - розповів Джексон.

Він додав: "Напевне, найбільше прозріння, яке мені прийшло, це те, як повітряні сили думають, з погляду захисту. Коли ми думаємо про повітряні сили з погляду армії, ми думаємо про те, що ми хочемо, аби вони скидали бомби, але ми не думаємо про інший бік цього". Полковник пояснив, що усвідомив важливість, як багато повітряний компонент дає у питанні захисту від крилатих ракет й того, де дислокується авіація.

Ми думаємо про повітряні сили з погляду армії, ми думаємо про те, що ми хочемо, аби вони скидали бомби.

При цьому Клементе відзначила важливість маневрування й пересування систем протиповітряної оборони, як це роблять українці. "Вони роблять це за допомогою надзвичайно мобільних систем Patriot, які їм подарували німці, тому що всі системи встановлені на вантажівках", однак українці роблять це і з іншими системами ППО, пояснила вона.

11 червня канцлер Німеччини Олаф Шольц оголосив про відправлення в Україну третьої від його країни системи протиповітряної оборони Patriot та додаткової системи IRIS-T й боєприпасів до них.

Як Голос Америки повідомляв раніше, Клементе розповіла, як українці використовують системи Patriot для різного типу завдань у захисті для Києва та інших стратегічних об'єктів та для ураження російської авіації, як-то Су-27 та А-50.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG