Спеціальні потреби

Сніг як тест для української влади


Від негоди в Україні постраждали 12 областей Випадання місячної норми снігу, заблоковані дороги, кілометрові затори, а попереду весняний паводок. Символом боротьби влади із негодою став Київ. За дві доби сніг практично паралізував життя в столиці, а українцям показав неспроможність їх керманичів.

Чиновники самі визнають свої помилки. Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій Михайло Болотських зізнається, що серед причин, які зумовили транспортний колапс у столиці є «несвоєчасне прийняття рішення про обмеження в’їзду до міста великогабаритних транзитних транспортних засобів, недостатня кількість снігоприбиральної техніки». Але до об’єктивних факторів він таки відносить велику кількість снігу, велику кількість особистого транспорту киян та значну кількість транзитного транспорту.

Екс-заступник голови Київської міської держадміністрації Олександр Мазурчак, якого позбавили посади через сніг, також визнає свою провину. Втім, чиновник звернув увагу, що реагування влади на такі надзвичайні ситуації – системна проблема, і все, що можливо, у Києві було зроблено.

«У нас в країні немає системи оповіщення. У повідомленнях від Гідрометцентру повинно бути зазначено рівень загрози, що йде серйозний циклон, буде така-то ситуація, випаде снігу в межах місячної чи півмісячної норми. Тоді б ми не просто просили водіїв не виїжджати, а керівники МНС вийшли б в ефір, сказали б, що їхати в місто не треба», – говорить Олександр Мазурчак. Також він додає, що місцева влада не має необхідної координації із службою ДАЇ, що відсутня спеціальна техніка, яка б витягувала великогабаритний транспорт, а також немає відповідного фінансування житлово-комунального комплексу.
Наш державний апарат не заточений на виконання державних функцій, він заточений на бізнес, до того ж на свій особистий, приватний. Люди йдуть до влади не для того, щоб увійти в процес, систему виробництва суспільних послуг. Люди йдуть для того, щоб заробляти гроші.
Вадим Карасьов

Сніг вчергове показав неспроможність державного апарату в Україні виконувати ті функції, які він повинен виконувати. Таку думку висловили українські політологи.

«Наш державний апарат не заточений на виконання державних функцій, він заточений на бізнес, до того ж на свій особистий, приватний. Люди йдуть до влади не для того, щоб увійти в процес, систему виробництва суспільних послуг. Люди йдуть для того, щоб заробляти гроші», – говорить директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

«Це свідчить про те, що в Україні проект створення сильної держави, з яким прийшла сьогоднішня влада, демонструє свою неспроможність», – додає він.

«Владний механізм не функціонує. Цей приклад чітко це показав. Але він не функціонує не тільки у форс-мажорних ситуаціях, але й у стандартному режимі. Просто про це мало пишуть, про це маловідомо, але так є», – погоджується із Карасьовим директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський.

Крім того, сніг показав, як важливо, аби містом керувала та людина, яку обрали люди, а не хтось призначив, – висловив таку думку Михайло Погребинський.

«Ця ситуація показала, що надто важливо, аби головою міста була людина, яку обрали, щоб вона брала на себе відповідальність. В сьогоднішній ситуації Попов – це людина призначена, і його знімає не населення, а той, хто його призначив», – сказав політолог.

Наразі Держслужба з надзвичайних ситуацій попередила українців, що з 30 березня очікується підвищення рівня води в ряді річок України. Зокрема, попереджують, що вода підніметься найвище у річках в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській областях. Повний перелік розміщений на сайті.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG