Спеціальні потреби

США vs Іран: хто вийде переможцем?


Дональд Трамп, президент США
Дональд Трамп, президент США

Американські і російські експерти оцінили нову іранську стратегію Дональда ТрампаПрезидент Дональд Трамп представив нову стратегію США щодо Ірану, пообіцявши запровадити жорсткіші санкції проти цієї країни. Він розкритикував підписаний в 2015 році Спільний всезагальний план дій (СВПД) щодо іранської ядерної програми, і пригрозив, що Сполучені Штати можуть в будь-який момент вийти з угоди.

Президент США зобов'язаний кожні 90 днів інформувати Конгрес про те, чи виконує Іран умови угоди, яка передбачає припинення програми зі створення ядерної зброї в обмін на скасування значної частини міжнародних санкцій. Дональд Трамп уже двічі «сертифікував» договір, але напередодні чергової дати в Білому домі дали зрозуміти, що президент може в односторонньому порядку оголосити про вихід з «ядерної угоди».

Про такий рішучий крок Трамп не заявив, пообіцявши, одначе, «дати розпорядження» своїй адміністрації почати роботу «разом з Конгресом і союзниками» США над можливою зміною умов угоди.

На думку Бена Роудса, який обіймав посаду заступника радника з національної безпеки в адміністрації Барака Обами, ініціатива президента вийшла «непотрібною і односторонньою».

«Головне питання процесу сертифікації полягає в тому, виконує чи ні Іран умови ядерної угоди, - вважає він. - Адміністрація Трампа вже двічі підтвердила, що Іран робить все, що необхідно в рамках угоди. Група радників Трампа з національної безпеки заявила, що Іран виконує умови угоди. Міністр оборони Джим Маттіс повідомив, що в інтересах США зберегти цю угоду, і всі учасники групи «5 + 1» включаючи наших союзників в Європі, наполягали, щоб Сполучені Штати залишалися учасником угоди».

На думку Бена Роудса, звернення адміністрації до Конгресу є явним порушенням умов «ядерної угоди».

«Це спроба в односторонньому порядку змінити умови договору, який був укладений не тільки між США і Іраном, але між усіма членами групи «5 + 1», - сказав він.

Як вважає екс-заступник держсекретаря США Венді Шерман, можливо, що посилення політики щодо Тегерана не відповідає інтересам США.

«Поки що за умовами угоди, Іран робить все можливе, підтверджуючи, що країна не прагне отримати ядерну зброю, і саме це відповідає інтересам національної безпеки Сполучених Штатів», - заявила вона.

Проте, на думку старшого наукового співробітника Центру вивчення Близького і Середнього Сходу Інституту сходознавства РАН професора Володимира Сажина, незважаючи на «надзвичайно антиіранську» мову президента Трампа, добре вже те, що справа не дійшла до безповоротної заяви про вихід з Спільного всезагального плану дій (СВПД).

«Важливо, що всі союзники США виступили за збереження СВПД, - констатував він. - Японія, Південна Корея і Китай дуже зацікавлені в розвитку торговельно-економічних зв'язків з Тегераном, і тому їм абсолютно невигідна нова антиіранська кампанія, яка передбачає запровадженння нових санкцій».

Сажин нагадав, що Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), яке контролює виконання умов ядерної угоди, вже сім разів в своїх звітах підтверджувало, що Іран дотримується всіх вимог.

«До речі, сам Трамп, хоча неохоче, але в липні нинішнього року був змушений погодитися з цим, - нагадав російський сходознавець. - Інша справа, він завжди говорив, що Тегеран не дотримується духу угоди. Але дух - це поняття, яке не підлягає юридичному визначенню».

У свою чергу, директор політичних програм Міжнародного центру за справедливу політику Сергій Зацепілов вважає, що тактика Трампа сьогодні полягає в тому, «щоб весь час тримати світ у напрузі, включаючи і союзників, і Росію, і самих американців».

«Разом з тим, я б остерігався від зайвої ейфорії з приводу того, що США не вийшли з угоди, - підкреслив політолог. - Політика США щодо Ірану все одно буде посилюватися».

Зацепілов не виключив, що Вашингтон тепер внесе пропозицію як союзникам в НАТО, так і Росії щодо чинення спільного тиску на Іран.

«Росія може і піти назустріч, посиливши якісь аспекти своєї політики щодо іранської ядерної програми, - припустив він. - В принципі, умови для діалогу між США і РФ навіть з цієї проблеми, незважаючи на досить болючі розбіжності, існують. Основне питання полягає в тому, чи може тактика Трампа привести до конкретних результатів? Якщо цього не станеться, то швидше за все виникне феєрверк криз».

Дивіться також: Найбільша внутрішня проблема в Україні - вплив олігархів. Інтерв’ю з президентом ЄБРР

Найбільша внутрішня проблема в Україні - вплив олігархів. Інтерв’ю з президентом ЄБРР. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG