Спеціальні потреби

Сепаратисти в Україні розповіли про свої зв’язки з російськими бійцями


Проросійські сепаратисти
Ракети класу «земля-повітря» крадені з військових баз. Перебіжчики з українських елітних спецпідрозділів і російські бійці, що просочилися крізь незахищені кордони. Це лише частина тих великих проблем, які нині має українська армія на неспокійному сході, пише Ендрю Рот у матеріалі для «Нью-Йорк таймс». Всі вони були розташовані у доволі помітному і навіть несподіваному місці: в Донецькому ботанічному саду, де проросійське формування батальйон «Восток» встановило табір для тренувань.

Видання акцентує увагу на зв’язку батальйону з Росією, його національному складі й подає детальний репортаж із військового тренування, що відбулося минулої неділі.

«Ми міжнародний батальйон», – цитує «Нью-Йорк таймс» Олександра Ходаковського, керівника сепаратистів, який до лютневих подій у Києві, керував донецьким спецпідрозділом «Альфа». Ходаковський заперечує будь-які зв’язки з Росією, хоч і визнає: в його батальйоні таки є росіяни, але левову частку, з його слів, складають українці-східняки. Їх він нараховує до п’яти сотень.

Питання – переможе українська контрреволюція чи розпадеться – великою мірою залежить від ось таких військових командирів, як Ходаковський та їх бійців, які можуть розтянути бої в регіоні на тижні або й на місяці.

В інтерв’ю «Нью-Йорк таймс» Ходаковський заявив, що є достатньо автономним, за потреби координує свої дії з іншими військовими ватажками сепаратистів, але готовий був би обернутися і проти самого сепаратистського уряду, якщо б його інтереси розійшлися з інтересами людей.

«Всі розуміють, що точиться війна між Росією і Америкою, і ми повинні бути на одному або на іншому боці», – каже Ходаковський.

Тим часом найманці отримують інструкції про те, як використовувати ракети класу «земля-повітря», 30-міліметрові автоматичні гранатомети, важкі кулемети і протитанкові засоби, якї, зі слів Ходаковського, були взяті з українських військових баз.

Виконувач обов’язків генерального прокурора України Олег Махніцький заявив у вівторок, що 181 особа, в тому чилі 59 українських військових, загибли і ще 293 були поранені від початку бойових дій на сході країни.

А оскільки батальйон «Восток» з’явився на початку травня і почав вести бої у Донецьку проти українських військових, постало питання про те, яку роль у цьому відіграє Росія. Цікавим фактом стало і те, що коли під час запеклих боїв біля донецького аеропорту загинуло 40 бойовиків, лідери сепаратистів заявили – 33 із них були росіянами. Їх тіла відправили в вантажівках-рефрежераторах до російського кордону для подальшої репатріації.

В інтерв’ю «Нью-Йорк таймс» Ходаковський заявив, що не всі вони були росіянами, але обговорювати цю тему більш детально відмовився. Він заперечував присутність бійців із Чечні в своїй групі, але визнав, що в ній є близько десятка осетинів, з російського анклаву в Південній Осетії та російської республіки Північна Осетія.

Дев’ятеро із них були на тренуванні минулої неділі. Причому вони визнали, що брали участь у короткій війні між Росією та Грузією у 2008 році.

35-річний Мамай, охоронець-контрактник із Північної Осетії, сказав, що приїхав до Донецька, щоб підтримати своїх братів-християн. Він посміхнувся і похвалився золотим хрестом, який витягнув з-під сорочки.

Інший чоловік, 37-річний Дмитро з Північної Осетії, розповів, що записався на «службу» до сепаратистів он-лайн, а кордон перетинав секретно на машині і пішки. «Обладнання я привіз із собою, – похвалився він. – А зброю вони видали мені вже тут». Він додав: «Я завжди знав про поділ на Західну і Східну Україну і те, що захід ніколи не любив сходу. Приїхати сюди на допомогу братам – було моїм обов’язком».

Сепаратисти розповідають, що отримують зарплатню – 100 доларів на тиждень, але вважають себе волонтерами.

Багато опитаних сепаратистів також заявили, що кампанія українських військових, яка велася із застосуванням артилерії й обстрілів сепаратистів із гелікоптерів, точилася в районах із мирними мешканцями, і саме це розлютило їх і переконало, що вони повинні приєднатися до бойовиків. Так, один із бойовиків, колишній сержант української армії, заявив, що він дезертирував зі своєї частини під Слов’янськом, коли військові почали обстріл околиць міста.

Ходаковський відмовився надати подробиці про фінансування сепаратистів чи постачальників зброї і спростував чутки про те, що отримує фінансування від донецького олігарха Ріната Ахметова. Водночас, він розповів: свого часу переконував Ахметова, що у них є «спільні інтереси» – зберегти порядок.

«Ми не боремося тут за соціалістичну революцію», – сказав Ходаковський. – «Ми просто намагаємось вирішити проблему».

Він також назвав себе прибічником Олександра Бородая, політичного консультатнта із Москви, який назвав себе лідером «Донецької народної республіки». І лише посміявся, коли пролунало питання чи не зблизить це сепаратистів із Росією.

«В ці дні – всі мають зв’язки із Москвою», сказав він наостанок. – «Такою зараз є політична логіка. Нині неможливо не мати з зв’язків із Москвою».
XS
SM
MD
LG