Спеціальні потреби

Юрій Сергєєв в ООН: в Україні немає громадянської війни і немає гуманітарної кризи


Постійний представник України при ООН Юрій Сергєєв провів у середу в ООН прес-конференцію, на якій заявив, що після того, як обраний президент України Петро Порошенко складе присягу, він інтенсифікує зусилля з вирішення проблем і протиріч у Луганській і Донецькій областях. «Він готовий до діалогу, в тому числі і з Росією, – сказав представник України при ООН. – Програма врегулювання буде оприлюднена відразу після інавгурації».

Інавгурація обраного президента України Петра Порошенка відбудеться в суботу 7 червня.

Юрій Сергєєв також підкреслив, що важливо розуміти: в Україні немає громадянської війни, українці не вбивають українців. «Українці намагаються зупинити тероризування громадян України, особливо в Луганській та Донецькій областях, з боку нелегальних збройних формувань, більшість з яких прибула з Російської Федерації та підтримується морально і фінансово з того боку, – сказав Сергєєв. – І вони найбільш активно й агресивно поводяться».

В інтерв’ю Російській службі «Голосу Америки» після прес-конференції Сергєєв сказав, що провести антитерористичну операцію на сході України в короткі терміни виявилося неможливо, так як нелегальні збройні формування добре підготовлені і використовують «в якості живого щита мирне населення, вони захоплюють житлові будівлі, прикриваючись місцевими жителями, знаючи, що Україна не проводитиме антитерористичну операцію в житлових кварталах із застосуванням важкого озброєння».

Журналісти поставили Сергєєву запитання про удар, завданий по Луганській обласній адміністрації два дні тому, в результаті чого загинуло щонайменше восьмеро мирних жителів. Українська сторона стверджує, що удар був нанесений сепаратистами і був провокацією. Західні ЗМІ, в тому числі CNN і «Нью-Йорк таймс», наводять свідчення того, що удар був нанесений з українського військового літака. Ця версія підтверджується і спостерігачами ОБСЄ.

«2 червня близько 15:00 ракети потрапили в захоплену будівлю обласної адміністрації. Наскільки може судити спостережна місія ОБСЄ, пошкодження були нанесені некерованими ракетами, випущеними з літака», – наголошується в повідомленні спостерігачів.

Ось як Юрій Сергєєв прокоментував суперечливі повідомлення:

«Генеральна прокуратура заявила наступне: в рамках нашого законодавства будь-яка смерть вимагає ретельного розслідування. Тому прокуратура порушила справу і розглядає всі версії, в тому числі і суперечливі. Основна версія зараз – це те, що ракета була випущена з переносного зенітно-ракетного комплексу, можливо, через невміння ним користуватися, або з якихось інших причин. Отримане відео говорить про те, що постріл був зроблений із землі. Ким був зроблений постріл? Про це не повідомляється».

Сергєєв зазначив, що комусь вигідно поширювати інформацію про те, що постріл був зроблений з літака. «На самому початку антитерористичної операції наше командування прийняло рішення про те, що важке озброєння, в тому числі і авіація, не використовуватимуться в містах і в селах, щоб не завдати шкоди мирному населенню. Є також інформація, що захоплені українські літаки в аеропорту Бельбек в Криму можуть бути використані для провокацій. Щонебудь коментувати далі мені складно. Прокуратура займається цим розслідуванням».

На прес-конференції і в інтерв’ю «Голосу Америки» Сергєєв підкреслив, що «в Україні немає гуманітарної кризи».

«І тому гуманітарна резолюція, запропонована Росією, абсолютно не потрібна,– заявив Сергєєв. – Якщо Росія хоче допомогти Україні, вона повинна виконати ті зобов’язання, які взяла на себе в рамках Женевських угод, повинна виконувати те, що прописано в «дорожній карті» Україна-ОБСЄ, і не допускати в Україну припливу збройних формувань».

Нагадаємо, що в понеділок Росія внесла до Ради Безпеки пропозицію прийняти гуманітарну резолюцію щодо Східної України, яка закликала б припинити вогонь, зупинити насильство і відкрити гуманітарні коридори з урахуванням потреб мирних жителів.

«Ця резолюція гуманітарна, але може сприяти тому, що буде зупинено насильство у всій Україні, і її потрібно прийняти швидко, – заявив напередодні представник Росії при ООН Віталій Чуркін. – Якщо ж вона не буде прийнята – не тільки гуманітарна, але вся ситуація загалом буде в Україні погіршуватися. І це буде мати негативні наслідки для нового лідера країни».

В інтерв’ю «Голосу Америки» Юрій Сергєєв сказав, що відсутність гуманітарної кризи в Україні підкріплюється наступними фактами: населення може вільно пересуватися; міжнародні організації можуть вільно спостерігати за ситуацією; Червоний Хрест заявляє, що у нього немає проблем з доставкою гуманітарної допомоги; не припиняється автобусне і залізничне сполучення між усіма містами; Міністерство соціальної політики, зі своїми представництвами в регіонах, готове прийняти тимчасово переміщених осіб, які хотіли б залишити регіон, а точніше місця, де йде активна фаза антитерористичної операції.

«Буквально сьогодні вранці три автобуси переїхали в Харківську область, вони там отримають підтримку і матеріальну, і соціальну, – сказав Сергєєв «Голосу Америки». – Уряд може саме контролювати гуманітарну ситуацію. Тепер нам потрібно принести мир і спокій туди, де ніколи не було міжетнічних конфліктів. Приносити нам їх ззовні не потрібно».

Росія продовжує звинувачувати Україну в тому, що, незважаючи на запевнення, що після президентських виборів ситуація на сході стабілізується, «навпаки, спостерігається ескалація насильства».

Юрій Сергєєв визнає, що ситуація на сході України складна, і там діють дуже різні збройні групи. «Це кримінальні елементи, які тероризують місцеве населення, – сказав він на прес-конференції. – Це сепаратисти без зброї і збройні сепаратисти. Це також найманці. Нам потрібно навести ситуацію в поле законності. Ось чому обраний президент Порошенко буде інтенсифікувати діалог на сході з справжніми лідерами і впритул займатиметься питанням децентралізації цих регіонів, щоб люди могли більш вільно вибирати свою власну місцеву владу».

Президент США Барак Обама в середу зустрівся у Варшаві з обраним президентом України Петром Порошенком і оголосив про надання Україні нового пакету військової допомоги в розмірі п’яти мільйонів доларів. Таким чином, за даними Білого дому, загальний обсяг допомоги США, спрямованої на зміцнення української безпеки, досяг за період з березня поточного року 23 мільйони доларів.

«Сполучені Штати абсолютно прихильні справі підтримки українського народу не тільки в майбутні тижні, але і на майбутні роки», – заявив Обама журналістам після зустрічі з Порошенком. Відповідаючи на запитання журналістів в ООН, Юрій Сергєєв підкреслив, що допомога США Україні – « нелетальна», тобто не передбачає поставки озброєнь, а тільки бронежилетів, приладів нічного бачення і засобів зв’язку.

«Ця допомога спрямована на те, щоб допомогти українським солдатам захищати свої державні кордони», – сказав постійний представник України при ООН.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG