Спеціальні потреби

Brexit – Шотландія, і що далі?


Референдум про незалежність Шотландії (2014)
Референдум про незалежність Шотландії (2014)

Brexit сколихнув не лише європейську спільноту та примусив ЄС замислитись над збереженням єдності. В самій Британії це спричинило ряд політичних змін. Від зміни прем’єра та уряду до намаганнями Шотландії отримати незалежність від Королівства. Шотландський уряд, відтак, вимагає проведення відповідного референдуму. Адже, останні опитування громадської думки свідчать, що більшість шотландців воліють відділитися від Великобританії заради того, щоб залишитись в ЄС.

Наші кореспонденти побували в Единбурзі та поспілкувались з мешканцями, які готові обрати Європу замість Великобританії.

Памела Дженкінс завжди мріяла про неймовірні можливості для своїх дітей, які пропонувало членство Великобританії в ЄС. Нині після «Брекзиту» Памела в розпачі:

«Я просто шокована, що моя країна вирішила вийти із Європейського Союзу з жахливих на мою думку причин – ксенофобії та расизму».

Два роки тому Дженкінс проголосувала «ні» на референдумі щодо незалежності Шотландії від Великобриатнії. Тепер вона іншої думки:

«Я хочу, щоб мої діти виростали в Європейському Союзі, однозначно. І якщо незалежність Шотландії збільшить цю ймовірність, я проголосую за незалежність».

І вона не одна така. Опитування вказують, що близько 60 відсотків шотландців підтримують незалежність, у 2014 році ця цифра складала 45 процентів.

Чимало з них вважають, що Лондон нав’язує їм глибоко непопулярне в Шотландії рішення.

Говорить студент Единбурзького університету Бен Низбет, який також змінив свою позицію від часу референдуму 2014 року:

«Я з великою вірогідністю проголосую за незалежність Шотладнії цього разу. І мене самого це дивує».

Низбет наголошує, що його покоління мало великі переваги від члентва в ЄС:

«Я мав можливість подорожувати всюди в Європі дуже дешево, дуже легко, без необхідності отримувати візи чи якісь інші дозволи. Так само в Шотландію приїжджали носії багатьох культур. Що ж до фінансової сторони питання, у мого брата синдром Дауна, а ЄС завжди активно підтримував ініціативи для людей з особливими потребами».

Широка картина ще складніша.

В центрі міста лунає «Шотландія Хоробра». Гурт «Вертлява риба», шотландсько-італійське тріо, – яскравий приклад європейської інтеграції. Один з них волинчар Дейвид Спайєр проголосував за вихід з ЄС, каже – через недемократичність об’єднання.

«Так само я проголосував і за незалежість Шотландії на референдумі 2014 року. Але я приймаю цю поразку, яка була ще так недавно. Я насправді підтримую проведення нового референдуму, щоб спробувати виправити ті рішення, які ми прийняли тоді».

Британський референдум сколихнув запеклі дебати щодо ідентичності країн та демократичності об’єднань. А сама Великобританія може заплатити за Brexit власною цілісностю.

Дивіться також: Трагічний тиждень в історії США завершився буремним вікендом

Трагічний тиждень в історії США завершився буремним вікендом. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

XS
SM
MD
LG