Спеціальні потреби

Кому ви вірите? У Росії очікують посилення НАТО після #Brexit, а на Заході бояться ослаблення - думки експертів


Країни Східної Європи, включно з Україною втратили одного із своїх союзників у ЄС
Ян Бонд

Україна втратить захисника та лобіста у Євросоюзі після перемоги прихильників виходу з ЄС на референдумі у Сполученому Королівстві? А може Велика Британія розвалиться, бо Шотландія проголосувала за збереження членства у ЄС? А може Лондон втратить базу атомних підводних човнів? НАТО ослабне, чи навпаки посилиться? Експерти розходяться у своїх коментарях.

УКРАЇНА ВТРАЧАЄ СОЮЗНИКА В ЄС, ТИСК ЗАХОДУ НА РОСІЮ МОЖЕ ОСЛАБНУТИ

"Виграли від #Brexit: популісти, Ле Пен (лідер французьких правих - прим. ГА), Путін, адвокати та лобісти. Програли: ЄС, люди та економіка Європи, а також Україна", - пише економіст Андерс Аслунд.

"Геополітичний ризик: "розділена, з розпорошеною увагою Європа можливо буде приділяти менше уваги протистоянню планам Росії щодо України", - твітує з посилання на один з оглядових матеріалів по темі, Вільям Кортні, колишній посол США у Грузії та Казахастані, дослідник аналітичної компанії RAND.

Без Великої Британії в ЄС вже нікому буде так затято відстоювати санкції проти нас
Собянін

"Країни Східної Європи, включно з Україною втратили одного із своїх союзників у ЄС", - пише Ян Бонд, директор іноземної політики, Centre for European Reform, London. У Путіна дехто вже радіє новині про Brexit.

Дехто у Москві вже відкрито зрадів результатам референдуму щодо ЄС.

"Без Великої Британії в ЄС вже нікому буде так затято відстоювати санкції проти нас" - твітує мер Москви Собянін.

Але на офіційному рівні Москва висловлюється обережніше.

"Ми не будемо радіти тому, що відбулось. В наших інтересах - сильна Європа, тому що сильна Європа означає хороший економічний розвиток", розповів сьогодні РИА "Новости", директор департаменту загальноєвропейського співробітництва МЗС Росії Келін.

результат голосування може призвести до розвалу Великої Британії
Марцин Заборовський

САМОМУ КОРОЛІВСТВУ І БУДЕ НАЙГІРШЕ?

"Парадокс #Brexit. Ті, хто підтримують його, часто виходили із націоналістичних міркувань, а між тим, такий результат голосування може призвести до розвалу Великої Британії", - твітує сьогодні Марцин Заборовський, виконавчий віце-президент аналітичного центру Center for European Policy Analysis

"У Шотландії 62% проголсували за те, щоб лишитись у ЄС, проти 38%, які голосували за вихід. Чи усвідомлювали англійці, які голосували проти ЄС, що ризикують втратити Шотландію", - питає вже згаданий Вільям Кортні, колишній посол США в Грузії, Казахстані, дослідник аналітичної компанії RAND.

ДЛЯ НАТО - НЕОДНОЗНАЧНІ НАСЛІДКИ

Значну увагу аналізу впливу результатів референдуму на Альянс присвятив Кріс Чіввіс, спів-директор компанії RAND, та викладач Європейської безпеки у престижній Школі поглибленного вивчення міжнародних справ.

У Москві у #Brexit побачать доказ того, що Європа роз'єднана та слабшає
Кріс Чіввіс

"#Brexit - це потужний удар по і без того проблемній спробі ЄС вибудувати змістовну безпекову та оборонну систему. У Москві у #Brexit побачать доказ того, що Європа роз'єднана та слабшає. Це може підштовхнути Москву до більш ризикованих дій. Без Великої Британі, Франція залишиться єдиною країною ЄС, яка має і можливість і рішучість для того, щоб діяти військово за межами НАТО", - уточнив Чіввіс.

"Після виходу Великої Британії з ЄС, надії на те, що Спільна безпекова та оборонна політика Європи зможе використати свій потенціал. А без СБОП, чи може бути Спільна політика щодо закордонних справ та безпеки ЄС?" - також відзначив Чіввіс.

"Через #Brexit Шотландія може залишити Велику Британію, а там базуються атомні підводні човни Лондона. Якщо це станеться, що зробить Велика Британія? Модернізується? Змінить точку базування? А може здасться? - додає Вільям Кортні, колишній посол США в Грузії, Казахстані.

"Через послабиться домінуюча позиція НАТО у питання безпеки та оборони Європи", - спрогнозував сьогодні Джим Джеффрі, колишній посол США в Албанії, екс-військовий, експерт дослідницього центру The Washington Institute.

Через #Brexit послабиться домінуюча позиція НАТО у питання безпеки та оборони Європи
Джим Джеффрі

"Без Великої Британії, Франція та інші країни, які підозрюють, що НАТО є "троянським конем" НАТО щодо дипломатії ЄС можуть почати рух до збільшення ролі європейських інституцій у забезпеченні безпеки ЄС та зменшення військової ролі НАТО, а значить і США - а це послабить політичні зв'язки між США та Західною Європою, і це у час, коли НАТО та відносини США-Європа необхідні, щоб відповісти Москві та відреагувати на буремні події на Близькому Сході", - розповів Джеффрі у статті на сайту аналітичного центру

"Головне питання, яке ставлять собі численні представники американської безпекової галузі: Чи стане у Британії більше коштів на військовий бюджет?", - додає Кріс Чіввіс.

ПІВНІЧНОАТЛАНТИЧНИЙ АЛЬЯНС НАСПРАВДІ МОЖЕ СТАТИ СИЛЬНІШИМ - КАЖУТЬ У МОСКВІ І ... САМОМУ НАТО

Прикметно, що у самому Альянсі здається з оптимізмом сприйняли новини з Альбіону.

"Генсек НАТО Столтенберґ щойно заявив щодо #Brexit: "НАТО важливіше ніж будь-коли у якості платформи співпраці між Європейськими союзниками..." , - наводить слова генсека НАТО Джуліан Барнес, безпековий репортер впливового видання Wall Street Journal.

Криза у ЄС насправді може підвищити роль НАТО - пише сьогодні у ... російській Lenta.ru Федір Лук'янов, головний редактор журналу "Росія у глобальній політиці", голова Ради із зовнішньої та оборонної політики, директор з наукової роботи клубу "Валдай".

Результати голосування #Brexit не є обов'язковими до виконання.
Пол Брандбус

"#Brexit - це посилення ролі НАТО, як основного "обруча", що скріплює Європу. Це і без того відбувається по мірі зростання тертя всередині ЄС, але вихід із ЄС Великої Британії стає додатковим стимулом. Нічого хорошого такий сценарій не обіцяє. І, до речі, це буде означати, не послаблення, а посилення США", - пише російський експерт.

ЗАПЛУТАЛИСЬ?

Панікувати, або тішитись (залежно від вашої власної позиції щодо ЄС) може бути ще зарано."Результати голосування #Brexit не є обов'язковими до виконання. Парламент ще має ухвалити закони, які б зробили їх такими", - нагадує у Twitter популярний американський оглядач Пол Брандбус.

Дивіться також: Помилки США щодо України прямо назвали у Сенаті

Помилки США щодо України прямо назвали у Сенаті. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

XS
SM
MD
LG