Спеціальні потреби

Уряд США допомагає дітям з бідних родин навчатися у приватних школах


Отримати початкову та середню освіту у США можна як у державній, безкоштовній школі, так і у платній приватній установі. Навчання у приватній школі вважається якіснішим, однак коштує досить дорого. Тож федеральний уряд запровадив програму для дітей з бідних родин, яка відкриває їм нові можливості в отриманні освіти. За програмою, батьки отримують так звані ваучери від держави, які частково або повністю покривають витрати на приватну школу. Критики, однак, вважають, що ці гроші краще спрямувати на покращення громадської освіти.

По середах навчання в одній із приватних шкіл у Вашингтоні починається з уроку фізкультури. Школа ця невелика. Тут усього 90 учнів – дошкільного і шкільного віку. Навчання коштує 11 тисяч доларів на рік – що досить дорого, особливо для малозабезпечених сімей, чиї діти тут вчаться. Однак освіта варта грошей. Лестіна Валас каже, що приватна школа відкрила новий світ для її доньки Найджі:

«Інші школи, куди вона ходила, не сприяли її самооцінці. Її критикували, а ще казали їй, що не вміє читати».

Найджа тепер читає бездоганно. Вона, як і чимало інших учнів, отримує ваучери від федерального уряду, які допомагають платити за освіту. Задоволені, як батьки так і діти, як от учениця приватної школи Домінік Вільямс:

«Я отримала можливість бути у школі, де повинна добре поводитися, а не тільки ганяти як у минулому».

Джозеф Келі, батько Донімік, користується урядовою програмою ваучерів для фінансування приватної освіти його трьох доньок. Джозеф каже, що дітям було важко у державній школі:

«Коли я приходив у державну школу, дирекція мене ненавиділа. Вони постійно дивувалися: «Що він тут робить?». У приватну школу я ходжу скільки заманеться. І тут лише чуєш – Містер Келі, раді Вас бачити».

Джозефу подобається ідея вибору школу: «У мене такі ж права, як в інших. Якщо у когось мільйон доларів, вони посилають дітей у приватну школу. У мене 4 долари. Я повинен мати можливість відправити свою дитину у будь-яку школу».

На державні школи в Америці нарікають як батьки, так і освітяни. Останніми роками в країні дедалі популярнішими стають програми субсидування освіти для дітей з бідних родин.

Не бракує цьому руху і критиків, які вважають, що це призведе до повної приватизації шкіл. Серед таких опонентів мер Вашингтона Вінсент Ґрей. Нещодавно поліція арештувала його за участь в акції протесту, проти, серед іншого, введення обов’язкової програми федеральних ваучерів для столиці.

Натан Сандерс – президент профспілки вчителів Вашингтона також у таборі незгідних. На його думку, популярність ваучерів є тривожною тенденцією:

«Ваучери відволікають увагу від покращення рівня освіти у державних школах. Це відсуває проблему на задній план».

Голова профспілки додає, що програма не залишає широкого вибору батькам:

«Ваучери, які отримують учні у столиці, у грошовому еквіваленті становлять 7,5 тисяч доларів. Якщо ж ви хочете послати дитину у школу, куди ходять діти президента Обами, це коштуватиме 30 тисяч доларів. Чи можна закрити цю різницю? Не можна».

То ж дебати тривають. Але для батьків найбільший аргумент на користь приватної освіти, той, що діти частіше закінчують такі школи, ніж ті, які ходять у державні.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG