Спеціальні потреби

Струс мозку - небезпечна травма атлетів-школярів


Щороку у США реєструють приблизно 300 тисяч травм голови, викликаних заняттям спортом. Згідно з останнім дослідженням атлетів віком від 15 до 24 років, лише у результаті автомобільних аварій молоді люди травмуються більше. Струс мозку складає 10% усіх спортивних травм спортсменів-старшокласників.

Щороку понад 600 тисяч дітей, які грають у шкільних спортивних командах, зазнають струсу мозку через удар в голову, чи навіть у верхню частину тіла. Найчастіше такі травми стаються в американському футболі, хоча не є винятком й інші види спорту, як от європейський футбол, лакросс, бейсбол і єдиноборство.

17-річний Дейн Гарлов з Вірджинії займається боротьбою з 6-ти років. У лютому в нього був струс мозку, коли його противник завдав йому удару головою під час поєдинку.

«Я похитнувся трохи і сказав судді, що мені потрібен час, відтак підбігла медсестра і стала перевіряти, чи немає симптомів струсу мозку», – пригадує Дейн.

Батько Дейна – Деніс Гарлов, у минулому також борець, був присутній на цьому матчі: «Дейн просто лежав на маті головою вниз, руками не закривався, а противник продовжував його атакувати. Я дивився на це і дивувався, що відбувається? А коли тренер сказав, тут щось не так, зупиняйте гру, суддя схопився за свисток».

Дейну пощастило – у його школі є професійний медик, медсестра Алісон Лейн, яка негайно обстежила хлопця:

«Ми проводимо базові когнітивні тести, де атлети сідають і заповнюють 20-хвилинний тест на перевірку ходу їх мислення, так що коли вони травмовані і мають струс мозку, ми маємо з чим порівнювати. Це також дає нам деякі об’єктивні дані для порівняння, щоби вирішити чи дитина може повернутися у спорт».

Дейну було наказано припинити тренування і навчання, аби дати час мозку відпочити. Згодом він знову пройшов обстеження:

«Я щодня приходив у тренажерний зал після школи. Їздив на стаціонарному велосипеді, віджимався, аби побачити чи заняття спортом викликає біль голови, запаморочення тощо. А потім мене змушували проходити тест. Це все тривало два з половиною тижні».

Такий ретельний догляд є швидше винятком. Лише 42% американських шкіл мають доступ до професійних медиків, які можуть перевірити стан дитини негайно після інциденту.

Черепно-мозкові травми, зокрема, у професійному футболі, часто опиняються у полі зору ЗМІ, натомість струс мозку серед шкільної молоді не привертає стільки уваги. На думку президента національної спортивно-тренувальної асоціації Марджорі Албалм, це дуже небезпечна тенденція:

«Ми надаємо найкращі медичні послуги наших елітним атлетам і водночас забуваємо про мільйони дітей».

За словами Марджорі, тренери і батьки мусять бути менш вимогливими до молодих атлетів, а головне не ігнорувати симптомів травм. Сьогодні Національна спортивно-тренувальна асоціація співпрацює з Національною футбольною лігою, щоби підвищити обізнаність громадськості про небезпеку струсу мозку і можливо навіть пролобіювати нові закони.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Каякінг з протезом — досвід ветерана ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG