Спеціальні потреби

Нобелівські лауреати, професори, політики закликають європейських лідерів сприяти звільненню Надії Савченко


Надія Савченко
Надія Савченко

«Ми звертаємося до Вас, щоб вжити надзвичайних заходів з метою негайного і безумовного звільнення 34-річної Надії Савченко»

Європейських лідерів закликають сприяти звільненню громадянки України Надії Савченко. Відповідне звернення підписали декілька сотень людей, серед них – близько 270 відомих громадських діячів (Нобелівських лауреатів, художників, політиків, професорів, письменників) із 20 країн світу.

«Ми звертаємося до Вас, щоб вжити надзвичайних заходів з метою негайного і безумовного звільнення 34-річної Надії Савченко, української громадянки, викраденої і ув’язненої впродовж понад двадцяти місяців у Російській Федерації. Російська влада зробила посміховиськом громадянські права, міжнародне право і свою власну конституцію», – йдеться у зверненні.

Як повідомляє Радіо «Свобода», автори документа наголошують, що Росія виявляє презирство до міжнародної спільноти й до Мінського протоколу. «Наша здатність врятувати їй життя буде перевіркою ефективності міжнародної дипломатії та нашої прихильності до європейських цінностей», – йдеться в заяві.

Так, серед тих, хто підписав петицію, – письменниця, лауреат Нобелівської премії з літератури (Білорусь) Світлана Алексієвич, письменник (Литва/США) Томас Венцлова, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури (Австрія) Ельфріде Єлінек, колишній міністр закордонних справ Німеччини Маркус Мекель, колишній посол Франції в Україні Філіп де Суремайн, президент групи «Альянс лібералів і демократів за Європу» в Європейському парламенті, колишній прем’єр-міністр Бельгії Гі Вергофстадт.

Надія Савченко від 3 березня оголосила сухе голодування на знак протесту проти зволікання з винесенням їй вироку після того, як на суді в місті Донецьку Ростовської області Росії, де того дня очікували на завершення слухань після останнього слова Савченко, суддя неочікувано закрив засідання й оголосив перерву до виголошення останнього слова до 9 березня. При цьому ще в середині грудня Савченко оголосила «звичайне» голодування.

Текст останнього слова Савченко був оприлюднений від її імені у Facebook. За словами Савченко, вона не визнає ні своєї вини, ні майбутнього вироку їй, ні самого російського суду над нею. Але вона заявила, що не буде оскаржувати вироку.

Надію Савченко, народного депутата України й делегата Верховної Ради в Парламентській асамблеї Ради Європи, в Росії обвинувачують у вбивстві 2014 року двох працівників російського державного телебачення, які нелегально перебували в Україні, а також у замаху на вбивство групи сепаратистів і в незаконному перетині російського кордону. Російські прокурори вимагають позбавити українку волі на 23 роки.

Савченко та її захист відкидають звинувачення і заявляють, що на момент загибелі російських журналістів її вже захопили в полон сепаратисти, які потім силоміць вивезли до Росії.

Дивіться також «Голос Америки»: "Джавеліни" треба давати саме у мирний час - екс-головна Пентагону по Україні, Росії

"Джавеліни" треба давати саме у мирний час - екс-головна Пентагону по Україні, Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG