Спеціальні потреби

Марія Савченко: «Моя Надя - це Україна сьогодні!»


Марія Савченко у Нью-Йорку
Марія Савченко у Нью-Йорку

У неділю в Нью-Йорку біля будівлі Постійного представництва РФ в ООН відбувся мітинг солідарності з українською льотчицею Надією Савченко. У мітингу взяла участь її мати, 77-річна Марія Савченко, яка приїхала з Києва на кілька днів у США.

Як повідомила Марія Савченко в інтерв'ю «Голосу Америки», вона привезла звернення до Барака Обами і Гілларі Клінтон з проханням допомогти у звільненні дочки, яку продовжують утримувати російські власті.

Мітинг проходив на розі 67-ої вулиці і Лексінґтон авеню, трохи віддалік від будівлі російської місії. Як пояснили представники поліції, безпосередньо перед будівлею представництва і на всій протяжності цього кварталу між Лексінґтон авеню і Третьої авеню проводити будь-які публічні акції заборонено.

«Я приїхала, щоб підтримати мою дочку і просити американську владу і міжнародні організації про допомогу в її звільненні, - сказала Марія Савченко. - Мені не дозволяють з нею спілкуватися напряму, я з нею контактую через адвоката».

У грудні минулого року льотчиця оголосила голодування і заявила, що припинить його тільки після звільнення і повернення в Україну. У березні Савченко призупинила голодування у зв'язку з погіршенням стану здоров'я.

«Так, вона вийшла з голодування, - підтвердила Марія Савченко, - але ще дуже слаба».

Учасники маніфестації тримали українські національні прапори. Багато хто прийшов у національних костюмах, вишиванках, з вінками. Люди скандували українською та англійською мовами «Свободу Наді Савченко!», «Надя Савченко - мужність, честь і сила української нації», «Слава героям України», «Ганьба Росії!».

Я приїхала, щоб підтримати мою дочку і просити американську владу і міжнародні організації про допомогу в її звільненні
Марія Савченко

Звичайно, вся увага була зосередженаа на Марії Савченко. До неї підходили, висловлювали захоплення її мужністю, стійкістю її дочки, обіймали і цілували.

«Зі сльозами на очах я щодня бачу в Інтернеті, як мучиться Ваша дівчинка, - сказала, звертаючись до неї, одна з учасниць мітингу. - Сльози всіх матерів - це те, що ми можемо протиставити триваючому варварству. Ми бажаємо Наді якнайшвидшого звільнення, щоб сатана від неї відстав. Вона уособлює Україну».

Учасники маніфестації з натхненням заспівали гімн України і молитву «Отче наш». Виступили представники української, російської, білоруської, грузинської і молдавської громад США.

Постійний представник України в ООН Юрій Сергеєв процитував Марію Савченко у своєму Twitter: «Моя дочка не зламається і буде йти до кінця. Моя Надя - це Україна сьогодні!».

«Ми захоплюємося героїзмом і мужністю цієї молодої української жінки, - сказав правозахисник Павло Литвинов. - Вона стала зразком стійкості, вона надихає всіх нас».

Марія Савченко зачитала лист, який вона в березні надіслала президенту Путіну. У ньому особливо підкреслюється, що Надія не має ні найменшого відношення до смерті двох російських журналістів, у чому її звинувачують судові органи Росії. У листі йдеться, що її незаконно захопили сепаратисти і насильно вивезли до Росії.

«Володимире Володимировичу, у вас є рідні дочки і рідна мати, - йдеться далі у листі. - Сподіваюся, ви дуже любите їх. Поспівчувайте і мені, старій жінці, матері, у якої болить серце за доньку. Важко дивитися на її страждання, одні кістки та шкіра залишилися. Мені соромно дивитися, коли вісімнадцять поліцейських з собакою ведуть худеньку дівчину в наручниках з суду. Увійдіть в моє становище, поверніть мені мою дочку. Весь світ оцінить ваш гуманний вчинок».

Ми захоплюємося героїзмом і мужністю цієї молодої української жінки
Павло Литвинов, правозахисник

«Цей лист я послала 20 березня з повідомленням, - сказала Марія Савченко. - Заплатила за авіапошту 98 гривень. 6 квітня прийшло повідомлення, що лист вручено в офісі президента Путіна. Але відповіді немає».

«Я приїхала з України 36 років тому, - заявила на мітингу Марія Шиндель, менеджер з інформаційних технологій з Філадельфії. - Маріє, Ваша дочка стала символом України, таким як тризуб, як наш прапор. З нею все буде добре, бо за неї моляться люди у всьому вільному світі. Якщо ти в щось віриш, стоїш за правду, ти - непереможний. Надію Савченко неможливо зламати, як неможливо зламити Україну, яка має право бути вільною країною».

«Надя уособлює собою найкраще, що є в Україні, - сказав «Голосу Америки» Зенон Позняк, один з лідерів опозиції Білорусі, який живе у Варшаві та Нью-Йорку. - Загальна моральна підтримка такої людини має дуже велике значення. Її статус сьогодні - статус не жертви, а героїні. Демократично налаштовані білоруси підтримують боротьбу України проти російської агресії, багато хто сьогодні їдуть туди, в зону бойових дій, щоб допомогти братньому народу».

Надія - справжній герой 21-го століття, і ми, грузини, захоплюємося нею
Лео Тактакішвілі, актор

«Надія - справжній герой 21-го століття, і ми, грузини, захоплюємося нею, - сказав Лео Тактакішвілі, актор, який живе в Нью-Йорку. - Грузія підтримує Україну, тому що у нас одна мета - демократія і свобода, і один ворог - Путін, який хоче повернути нас всіх назад в Радянський Союз».

Як стало відомо «Голосу Америки», у Марії Савченко в Нью-Йорку заплановані зустрічі з постійними представниками США та Литви в ООН Самантою Пауер і Раймондою Мурмокайте, а також з представниками генерального секретаря ООН з прав людини та правозахисних організацій Human Rights Watch та Amnesty International.

Надія Савченко потрапила в полон до проросійських бойовиків в червні 2014 року в Луганській області і була таємно вивезена на територію Росії. Там її звинуватили в причетності до загибелі двох російських журналістів. При цьому, за даними захисту льотчиці, працівники російських ЗМІ загинули вже після того, як Савченко потрапила в полон. Проти неї відкрито ще одну судову справу - за нібито незаконний перехід кордону РФ. Надія Савченко - народний депутат України, делегат Парламентської асамблеї Ради Європи/

Дивіться також: «Що Путін скаже, те й буде!» - мати Надії Савченко

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG