Спеціальні потреби

Адвокат: Савченко годуватимуть примусово


Марк Фейґін
Марк Фейґін

Адвокат Надії Савченко Марк Фейґін каже, що її доля цілком у руках однієї людини – президента Росії Володимира Путіна.

Українська льотчиця і депутат Верховної Ради України Надія Савченко, яку російський суд засудив до 22 років ув'язнення, 6 квітня оголосила сухе голодування. Про намір піти на такий крок після набрання чинності вироку, на знак протесту проти її утримання в Росії, Савченко говорила раніше, відмовившись подавати апеляцію на вирок.

Російський суд слідом за звинуваченням 21 березня визнав Надію Савченко «винною у вбивстві журналістів ВГТРК Ігоря Корнелюка і Антона Волошина, в замаху на вбивство мирних мешканців і незаконному перетині російського кордону». Разом з тим, з доказів захисту Надії Савченко і численних свідків документів випливає, що українська льотчиця не була причетна до загибелі журналістів російського держканалу, а в Росії вона виявилася в результаті викрадення.

Численні заклики лідерів країн Заходу і міжнародних організацій до Кремля відпустити Надію Савченко поки що залишаються без відповіді. Російський правозахисний центр «Меморіал» у 2014 році визнав Надію Савченко політичним в'язнем.

Про те, які зараз умови утримання української льотчиці в ув'язненні, і на яких умовах можливе її повернення в Україну, «Голосу Америки» розповів адвокат Надії Савченко Марк Фейґін.

Даніла Гальперович: Де зараз знаходиться Ваша підзахисна, і як там з нею поводяться?

Марк Фейґін: Вона знаходиться там же, де і була під час суду - це СІЗО-3 в Новочеркаську, установа ФСВП. Вона знаходиться там весь цей час з моменту доставлення, з минулого року. Зараз вона чекає етапування, оскільки вирок вступив в законну силу. Вона, дійсно, почала сухе голодування, про яке письмово повідомила ще в понеділок, не тільки нас (я її відвідував в понеділок), але і керівництво СІЗО-3, керівника СІЗО-3 полковника Олександра Колганова. Тому формально етапувати її в момент голодування не мають права, як кримінально-виконавче законодавство не допускає цього.

Д.Г .: А як, на Вашу думку, вони в СІЗО будуть реагувати на її голодування?

М.Ф .: Вони будуть її примусово годувати в якийсь момент. Тому що до цього їх зобов'язує закон, оскільки вони не можуть допустити серйозного погіршення здоров'я, не кажучи вже про смерть Савченко.

Д.Г .: Ви самі бували в тій камері, де вона міститься?

М.Ф .: Ні, її приводять в слідчий кабінет. Я не знаю її умов утримання в самій камері, оскільки адвокат не має доступу до камери, як до такої, там її відвідувати можуть тільки співробітники громадської спостережної комісії (ОНК). Я знаю, що у неї є телевізор, у неї душ на поверсі. У неї звичайне ліжко, відхоже місце - нічого особливого, стандартна в'язниця.

Д.Г .: Хто зараз вирішує долю Савченко в Росії - тюремне начальство, медики, влада?

М.Ф .: Визначає тільки одна єдина людина, і більше ніхто - це Володимир Путін. Від нього це залежить, і навіть публічно інформація прозвучала з його оточення - і від Дмитра Пєскова, і від Сергія Лаврова - про те, що виключно в компетенції президента перебуває це питання. Тому тут навіть і гадати не доводиться. Він має право приймати рішення щодо засудженої Савченко.

Д.Г .: А які є варіанти повернення Надії Савченко в Україні?

М.Ф .: Ну, з точки зору суто процесуальної - два варіанти: або помилування, для якого потрібно прохання, в якому вона, може бути, і не повинна визнавати провину, але прохання все одно потрібно як формальний документ, і вона не хоче його писати. Друге - це на запит України, Міністерства юстиції України на виконання Конвенції про видачу засуджених, в ній беруть участь і Росія, і Україна. Савченко можуть видати для відбування покарання за запитом України. Мені здається, другий варіант більш реальний для того, щоб, отримавши зобов'язання України, що вона буде відбувати покарання, відправити її додому. Інше вже за рамками моєї сфери професійної діяльності - там вже в Україні вони самі вирішать, як ухилятися від, власне, відбування Савченко цього покарання. Але навіть цього не відбудеться просто так, якщо будуть виконані певні політичні умови.

Д.Г .: Про які умови йдеться?

М.Ф .: Якщо, припустимо, в результаті переговорів, не буде досягнуто домовленості, я зараз говорю гіпотетично, щодо можливого обміну Єрофєєва і Александрова на Савченко. Єрофєєва і Александрова після засудження в кінці квітня також можуть відправити відбувати покарання в Росію, а якщо немає, то, звичайно, рішення це прийнято не буде. Буде якась триваюча, уповільнена переговорна стадія, яка, в кінцевому підсумку, звичайно, повинна привести до домовленості про обмін - ви нам, а ми вам. Мені здається, це найбільш реальний варіант.

Д.Г .: А Росія не може провести прямий обмін, нічого не афішуючи?

М.Ф .: Прямий обмін ніяк не врегульоване в законодавстві, тому навряд чи Путін піде на всякого роду способи, які не передбачені ні російським законодавством, ні міжнародним. Це було б можливо тільки в одному випадку - як виконання Женевської конвенції. Але в цьому випадку Росія повинна була визнати свою участь у війні, і тоді обмін військовополоненими - це питання угоди політичних органів, державних органів, а не судової системи, навіть не військової юстиції, скажімо так. Але зараз, з огляду на те, що Росія не визнає своєї участі, такий прямий обмін абсолютно неможливий.

Д.Г .: А українська сторона в цьому сенсі щось пропонує, чи є у неї якісь варіанти, як врятувати свою військову?

М.Ф .:
Є публічна пропозиція президента Порошенка про обмін на Єрофєєва і Александрова. Вона прозвучала, це пряма і ясна пропозицію, на яку треба відповідати, але на яку так і не відповіли. Різні відомства там метушаться в сенсі варіантів, але це можна віднести до умов політичної кризи, яка там зараз панує. Там різні чиновники заявляють різне, але це не тому, що вони зловмисні, як у нас пропаганда намагається змалювати їх, що вони не хочуть отримати Савченко, оскільки вона являє головний біль для політичної системи України, а тому що єдиний центр працює незлагоджено. Є якийсь хаос, але що робити - країна в умовах війни, кризи і економічних проблем.

Д.Г .: А чим Ви пояснюєте те, що у Заходу теж поки що не виходить звільнити Савченко?

М.Ф .: Просто вони не дуже розуміють, як впливати на Путіна. Ось це я бачу точно. Ніби як щось повинно працювати і з точки зору дипломатії, і з точки зору міжнародного права, але це з Путіним не працює. Путін, за моїми даними, всім більш-менш обіцяє відпустити Савченко, але не каже, коли, і не говорить, як. І, з одного боку, він говорить Керрі, Штайнмаєру і ряду інших осіб, що він Савченко відпустить, але потім публічно виходить Пєсков, його прес-секретар, і каже, що ніяких домовленостей немає. Люди не дуже розуміють, як публічне зовсім не сполучається з конфіденційним.

Дивіться також: Порошенко має офшор через недовіру до українських судів - юрист

Порошенко має офшор через недовіру до українських судів - юрист. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG