Спеціальні потреби

Юрист: Аби вплинути на бізнес з Росією достатьно суворих санкцій однієї країни


Юрист: Достатньо суворих санкцій однієї країни
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Юрист: Достатньо суворих санкцій однієї країни

Вже наступного тижня на саміті ЄС 16 липня може бути прийнято рішення про застосування ширших, секторальних та торгових санкцій, спрямованих проти Росії. Але країни-члени ЄС мають прийняти його одноголосно, що, на сьогодні, виглядає дуже непевною справою. Щонайменше Італія, Австрія, Греція, Словаччина та Франція не виявляють бажання потужно тиснути на Росію з метою змусити її припинити постачання зброї та бойовиків через кордон з Україною.

Але за словами американського юриста, на діяльність більшості транснаціональних компаній, що мають офіси в багатьох країнах світу, можуть вплинути суворі санкції, введені лише однією країною.

Партнер юридичної компанії Arnell Golden Gregory LLP Майкл Берк безпосередньо консультує американські та міжнародні компанії, а також диппредставництва щодо виконання вимог щодо санкцій. Він каже, що останнім часом роботи в цьому напрямку побільшало.

«До нас надходить багато питань від клієнтів щодо того, чи підпадають їхні партнери чи клієнти під санкції. Багато компаній хочуть знати, як ситуація буде розвиватися далі: чи санкції будуть посилюватися та розширюватися або це є тимчасовим явищем», - говорить він.

За його словами, найбільше питань виникає через те, що ЄС, США та Канада вводять санкції частково проти різних людей та компаній. Берк каже, що транснаціональні компанії повинні брати до уваги усіх санкціонованих осіб, не залежно від країни, яка ввела санкції. Особливу увагу Берк радить звертати на санкції, які запровадив уряд Канади.

«Канада має найжорсткіші вимоги. Вони застосовують санкції проти більшої кількості людей та компаній в Росії. Це викликано, ми думаємо, щонайменше двома факторами: в Канаді проживає багато українців, а також в Канаді існує давня суперечка з Росією щодо Арктики.

Багато американських та європейських компаній мають представництва в Канаді. Ці мультинаціональні компанії мають виконувати вимоги щодо санкцій в Канаді на додачу до американських чи санкцій ЄС. Ми їм радимо виконувати найбільш жорсткі санкції, аби в них не виникало проблем».

У той же час Берк не бачить збільшення використання американським урядом антикорупційного законодавства щодо компаній, які ведуть діяльність в Росії:

«Ми не побачили, щоб значно зросла кількість розслідувань щодо корупції, спричинених тим, що компанії працюють в Росії. Зараз ведуться розслідування в багатьох економічних секторах, які стосуються компаній, що працюють в Росії. Це не означає, що проти них ведеться розслідування саме тому, що вони працюють в Росії, але їхні бізнеси в Росії стають предметом розслідування. Наприклад, це стосується кількох фармакологічних компаній, які мають півдесятка справ в кількох судах. Щонайменше в одній з них розглядається їхня діяльність в Росії.

Але ми поки що не побачили застосування Акту щодо корупції за кордоном чи іншого антикорупційного законодавства, яке б використовувалося в якості такого ж інструменту як і санкції, а саме - економічного інструменту для досягнення політичної мети».

Берк очікує, що санкції проти Росії будуть посилюватися:

«Я не бачу, що санкції є ефективними, і Росія на них реагує – а саме готова віддати Крим та припинити підтримку повстанців на сході Україні. Ми не бачимо прогресу, а це означає, що санкції будуть посилюватися.

Вірогідно, США відмовлять росіянам у допуску до американського фінансового сектору. Росіяни, які підпали під санкції, не зможуть тримати рахунки в доларах, робити банківські перекази в цій валюті чи інвестиції чи навіть, наприклад, пересилати гроші в європейський банк, які будуть проходити через Нью-Йорк. Ми також можемо побачити санкції проти компаній, що займаються розробкою природних ресурсів».

Юрист говорить, що ефект від персональних санкцій на російську економіку можна побачити не відразу. Але вони стають ще одним аргументом, який відлякує від Росії американський та міжнародний бізнес, – на додачу до корупції, погано розвинутої інфраструктури, відсутності верховенства права, тощо. І навіть, якщо Росія виконає політичні вимоги – віддасть Крим та припинить постачати зброю та бойовиків у Східну Україну – і санкції будуть скасовані, ефект від їх введення на російську економіку буде відчуватися ще дуже довго.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG